1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Κυστη κοκκυγα παρακαλω βοηθεια

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by NikoS_, Mar 4, 2008.

1. NikoS_

NikoS_ New Member

Γεια σας ειμαι καινουριος στην σελιδα σας και συγχαρητηρια για την σελιδα σας. Απο μικρος ειχα προβλημα δυσκοιλιοτιτας αλλα οχι τιποτα κληρονομικο απλα δεν πηγαινα στην τουαλετα εγκαιρως και κρατιομουν. Να πω οτι ειμαι 18 χρονων και οτι παρατηρουσα εναν εσωτερικο πονο απο ιλικια 13-14 ισως και μικροτερος ενας ασχημος βασανιστικος πονος εσωτερικος οπως ειπα στην περιοχη του πρωκτου σαν να χτυπαει ενα νευρο σαν να κλοτσαει κατι εντονα με τρελη δυναμη σαν ρευμα αλλα νομιζα οτι προερχαιτε απο την δυσκοιλιοτητη κτλπ αλλα να πω οτι τον πονο αυτο τον ενιωθα 1-2 φορες τον μηνα. Σημερα λοιπον ειμαι 18 και πριν 10 μερες ειχα τον ιδιο πονο σε τεραστιο βαθμο επι 4ις μερες συνεχομενα και επερνα χαπια οπως " Voskopαν" αν το γραφω σωστα αλλα τιποτα παλι πονουσα. Την 5η μερα πηγα να ενεργει8ω και τυχαια ειδα
    οτι εχει γεμισει η λεκανη με αιμα αλλα εγω δεν πονουσα ιδιαιτερα αλλα τρομαξα και πηγα στο νοσοκομειο σε εναν χειρουργο ο οποιος μου ειπε οτι προκειτε για κυστη κοκκυγα η οποια εσπασε επειδη σφιχτηκα και ζωριστικα και οτι μαζευε 4ις μερες και οτι πρεπει να γινει στο μελλον χειρουργικη αφαιρεση. Απο τοτε δεν χαναπομανεσα για την 13η μερα η οποια ειναι σημερα αλλα εχο τον φοβο οτι θα χαναγεμισει και θα ταλαιπωρειθω και παλι. Να πω επισης οτι ο ξαδερφος μου ειχε το ιδιο προβλημα και ο γιατρος του του ειπε να παρει ενα Σαπουνι Χαμομηλιου και να το τριβει πανω σε ενα σφουγγαρι και μετα να τριβει το σημειο της κυστης ωστε να σπαει σιγα σιγα και να μην μαζευει υγρα ενω εμενα ο γιατρος δεν μου εδωσε τπτ. Θελω σας παρακαλω να μου πειτε επειδη πριν 6 μηνες ημουν στο νοσοκομειο για περιτομη με τοπικη που δεν λειτουργησε καλα και ετρεμα απο τους πονους να μου πειτε αν οντως αληθευει οτι ποναει παρα μα παρα πολυ στις αλλαγες και επισης να μου πειτε αν βοηθαει το τρηψιμο με σαπουνι χαμομηλιου και αν γνωριζετε αν θα χανα μαζεψει υγρα συντομα με αποτελεσμα να ποναω. Σας ευχαριστω παρα πολυ και συγνωμη για το μεγαλο αρθρο μου ( η εκ8εση ) απλα ηθελα να σας δωσω ακριβως να καταλαβεται την περιπτωση μου.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Γειά σας!
    Στην περίπτωση που εχετε κύστη κόκκυγος πράγματι (διότι συνήθως δεν παρουσιάζεται σαν απώλεια αίματος στην τουαλέττα!!), όλα τα μέτρα που αναφέρετε είναι ημίμετρα!
    Κάθε είδους σαπούνια, αντισηπτικά, αλοιφές κλπ, δεν αντιμετωπίζουν την νόσο, ούτε την θεραπεύουν! Απλώς μπορεί να ανακουφίζουν προσωρινά απο τα συμπτώματα της.
    Η θεραπεία της κύστεως κόκκυγος είναι η χειρουργική αφαίρεση της!
    Ομως όσον αφορά το μετεγχειρητικό πρόβλημα που αναφέρετε, αυτό έχει να κάνει με τι μέθοδο ακολουθεί ο εκάστοτε χειρουργός!
    Η προσωπική μου εμπειρία πάντως έχει αποδείξει το αντίθετο σε σχέση με τα όσα αναφέρετε!!!;)
  3. NikoS_

NikoS_ New Member

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας ειλικρινα. Θελω να σας πω οτι με ανησυχει οτι λετε οτι συνηθως δεν παρουσιαζετε οταν παμε στην τουαλετα. Επισης το κυριοτερο ειναι οτι ο πονος αυτος οπως σας ειπα ειναι ενας αποτομος πονος που δεν μπορω να καταλαβω απο τι οφειλεται λογικα ειναι απο το σημειο γιατι σας ειπα οτι ειναι Εσωτερικος πονος σαν να κλοτσαει καποιο νευρο εκει. Ειχα ρωτησει εναν αλλον ιατρο πριν σπασει η κυστη και μου ειπε οτι πονος αυτος οφειλεται στο ανγχος αλλα πιστευω οτι αν ηταν ετσι θα πονουσαν ολοι και μου φενεται οτι ειναι πολυ περιεργο να ποναω 4ις συνεχομενες μερες που δεν πονουσα ποτε συνεχομενα και τοσο δυνατα και να σπασει και να ειναι συμπτωση . Θελω αν γινετε και δεν σας κουρασω να μου πειτε την γνωμη σας για τα παραπανω. Ευχαριστς και παλι
    :d
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η περιγραφή αυτή δεν ταιριάζει με κύστη κόκκυγα, αλλά για πρόβλημα της πρωκτικής χώρας, που σχετίζεται με δυσκοιλιότητα!
    Συνήθως τέτοια εικόνα παρουσιάζει η ..ραγάδα πρωκτού!!
    Αλλά δεν μπορώ να εκφράσω σαφή γνώμη περαιτέρω, μιά και δεν έχω "άμεση" εικόνα του προβλήματος!!!
  5. NikoS_

NikoS_ New Member

Ναι καταλαβαινω οτι δεν μπορειτε να ξερετε σιγουρα και αυτο που κανετε ειναι φοβερο παλι καλα να λεμε :d , Αλλα ραγαδα πρωκτου σας το εγγυομαι οτι δεν ειναι γιατι ειχε ο πατερας μου και ειχε πονο σινεχομενο οταν πηγαινε να ενεργηθει ο οποιος ηταν πραγματικα φοβερος και του κρατουσε ωρες. Εμενα η αλη8εια ειναι οτι δεν εχο τετιο πονο εμενα με πιανει σε ασχετους χρονους γιατρε πχ οταν σικονομε το πρωι η οταν κα8ομαι απλα . Ειναι Πονος ο οποιος εχω την εντυπωση οτι ειναι απο αυτην την κυστη η αν δεν ειναι κυστη κατι αλλο γιατι νιωθω εσωτερικα τον πονο . Επισης να αναφερω και συγνωη για την ταλαιπωρια που σας βαζω οτι απο μικρος ημουν πολυ "τεμπελης" στο θεμα της αφοδευσης δλδ απλα να σας πω οτι πριν 10 μερες πηγα 4ις φορες συνεχομενα ( 1 ανα μερα ) στα 19 μου χρονια σ ολη μου την ζωη. Το εντερο μου ποτε δεν αδειαζε οριστικα σχεδον ουτε στο μεσον πηγαινα 1 φορα στις 4ις μερες και μετα απο 2 μερες αλλο λιγο αλλα ποτε δεν ολοκληρωνα την αφοδευση λογο δυσκοιλιοτητας. Δεν ξερω ισως να ειναι οτι το εντερο μου επειδη δεν δουλευε για χρονια σωστα ρυθμιζοταν και γιαυτο με εκανε συσπασεις απλα μ φενεται δυσκολο να ειναι τοσο μεγαλη συμπτωση με το αιμα και την κυστη. Ευχαριστω παρα πολυ

Share This Page