1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Κυστη Κόκκυγος, χωρίς χειρουργείο;

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by Chrika, Feb 12, 2015.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. Chrika

Chrika New Member

Χαίρεται και από εμένα. Ονομάζομαι Χριστίνα και πριν ένα μήνα είχα μια ενόχληση, μετά δεν μπορούσα να καθίσω, να προχωρήσω, πονούσα πολύ. Μέχρι που είδα μια κύστη κάτω από την ουρά, στο άνοιγμα δεξιά. Δεν ήταν κέντρο. Μια μέρα την κοπάνησα πολύ άσχημα στο λεωφορείο, μου κόπηκε σχεδόν η ανάσα από τον πόνο και την επόμενη "έσκασε".
    Ρώτησα έναν δερματολόγο χειρούργο (δεν το είδε) και μου είπε ότι μπορεί να είναι κόκκυγας, μπορεί να είναι και μια απλή κύστη.
    Στη συνέχεια με είδε χειρούργος και μου είπε ότι είναι Κόκκυγας και να πάω να "με φτιάξουν".
    Το πρόβλημα είναι ότι είμαι πάρα πολύ φοβητσιάρα και έχω διαβάσει τα τέρατα στο διαδίκτυο για τη μετεγχειρητική διαδικασία.
    Το μέγεθος της κύστης πλέον είναι σαν σπυράκι ακμής, πολύ μικρό (έπαιρνα αντιβίωση), αλλά περιφερειακά και σε μικρή έκταση από το σπυράκι αυτό η περιοχή είναι σκληρή. Δεν πονάω καθόλου, ούτε όταν το πιέζω.

1. Μπορώ να γνωρίζω εκ των προτέρων το "σκάψιμο" που θα μου γίνει; Αν θα είναι μικρό ή μεγάλο;
    2. Επίσης είμαι φοιτήτρια και παρακολουθώ τα μαθήματα, θα μπορώ μετά αν μου γίνει η "ανοιχτή" μέθοδος να κάθομαι; Έστω και σε μαξιλαράκια με την τρύπα στη μέση;
    3. Μου έχουν πει φίλοι που την έχουν κάνει με ανοιχτή μέθοδο, ότι μεγάλη σημασία για τον πόνο στις αλλαγές έχουν οι γάζες. Οι απλές πονάνε πολύ, αυτές με τζελ είναι καλύτερες.
    4. Τελευταίο ερώτημα: είναι καλύτερο να το κάνω τώρα ή το καλοκαίρι που οι υποχρεώσεις μου θα είναι μειωμένες.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
  2. kwstas

kwstas New Member

Καλυτερα καλοκαιρι , εγω εκανα ανοιχτη και το μετάνιωσα... οχι για το τελικο αποτελεσμα αλλα για ολη την ταλαιπωρία μεχρι να κλεισει εντελως η πληγη. Καλυτερα ράμματα και να ειναι κλειστη σε 15 μερες ωστε να ξεμπερδεύεις, παρα ανοιχτη και μηνες ολοκληρους.... ταλαιπωρίας!!
  3. nikosbo

nikosbo New Member

Υπάρχει τρόπος να απαλλαγείς από την κύστη κόκκυγος χωρίς χειρουργείο; Εδώ λένε όχι...
    Η χειρουργική προσέγγιση είναι η μόνιμη και αποτελεσματική θεραπεία της νόσου. Υπάρχουν πολλές τεχνικές και δυστυχώς πολλές τραυματικές εμπειρίες αυτών που χειρουργήθηκαν για κύστη κόκκυγος γιατί πολλοί χειρουργοί προτιμούν τις εκτεταμένες αφαιρέσεις της κύστης, οι οποίες προκαλούν μεγάλο ιστικό έλειμμα, μακροχρόνια αποθεραπεία, πόνο και ταλαιπωρία.
  4. kwstas

kwstas New Member

Δεν καταλαβα , ρωτας αν υπαρχει μεθοδος χωρις χειρουργειο ή λες οτι υπάρχει; Εγω ξερω οτι δεν υπαρχει μη χειρουργικη μεθοδος.

Share This Page