1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΚΥΣΤΗ, ΦΛΕΓΜΟΝΗ, ΕΚΖΕΜΑ: Στην περιοχή του προσαγωγού

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by pfxp2, Aug 29, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. pfxp2

pfxp2 New Member

Καλησπέρα σας. Πριν 25 μέρες έβγαλα κάτι σαν σπυράκι στην περιοχή του προσαγωγού (ακριβώς εκεί που είναι το λάστιχο του εσωρούχου, στο ύψος περίπου της βάσης του πέους). Δυστυχώς προσπάθησα να το σπάσω, με αποτέλεσμα να το κάνω χειρότερα και του έκανα πληγή (από 1χ1 εκ. το έκανα σχεδόν 2χ4 εκ. (με κατεύθυνση παράλληλα στον προσαγωγό)). Για 10 μέρες έβαζα αλοιφή bactroban. Είδα κάποια βελτίωση τις πρώτες 8 μέρες (μίκρυνε αρκετά και έβγαλε αρκετό πύον) και έφτασε σε μέγεθος περίπου 1.5χ1.5 εκ.. Όμως μετά τις 8 μέρες άρχισε πάλι να μεγαλώνει αντί να μικραίνει (σημ. όλες αυτές τις μέρες δεν μπορούσα να το ξεκουράσω λόγω υποχρεώσεων). Αφού πέρασαν 10 μέρες με την αλοιφή, ξεκίνησα αντιβίωση από το στόμα. Πήρα για 14 μέρες zinadol 500 ανά 12 ώρες. Είδα μεγάλη βελτίωση, κάθε μέρα μίκραινε όλο και περισσότερο. Σήμερα, μετά από 25 μέρες από την αρχική κύστη, έχει ΣΧΕΔΟΝ φύγει. Ακόμα όμως βγάζει διάφανο υγρό σαν νερό (δεν είναι πηκτό και άσπρο σαν το πύο από σπυράκι) και ροζ (προφανώς από αίμα) και δεν έχει φύγει τελείως. Σταμάτησα και την αντιβίωση.

Οι απορίες μου:
    -Κάνει να πάρω άλλο αντιβίωση?
    -Μήπως δεν είναι σπυράκι όπως υπέθετα στην αρχή και τελικά έχω πρόβλημα στους λεμφαδένες ή σε κάποιο τένοντα ή έχω ιδρωταδενιτιδα ή πρόβλημα με κάποιο αναπαραγωγικό όργανο (όταν έρχομαι σε ερωτική επαφή, μετά είναι λίγο διογκωμένο)?
    -Κάνει να πάω στη θάλασσα?
    -Σε τι γιατρό να πρωτοπάω? Δερματολόγο, ουρολόγο, χειρούργο?

Σας ευχαριστώ,

Γιάννης
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Δερματολόγο-Αφροδισιολόγο.
  3. pfxp2

pfxp2 New Member

Σας ευχαριστώ πολύ για τον κόπο να μου απαντήσετε, ειδικά τέτοια ώρα!
    Δηλ. μπορεί να είναι κάποιο αφροδίσιο?
    Μπορεί να έιναι πολύ σοβαρό?

Υ.Γ. Συγγνώμη για την επιμονή αλλά η γιατρός θα μπορεί να με δεί την άλλη Τρίτη!
  4. pfxp2

pfxp2 New Member

Αντιβίωση να πάρω κι άλλη? Μπορεί να πάθω τίποτα από την πολύ αντιβίωση? Πότε να ανησυχήσω λόγω της αντιβίωσης?
  5. Kathy

Όλες αυτές οι ερωτήσεις δε μπορούν να λυθούν μέσα από το φόρουμ ειδικά όταν δε γνωρίζουμε περί τίνος πρόκειται. Θα πρέπει να δοθεί διάγνωση απ'τον θεράποντα ιατρό σου και στη συνέχεια η κατάλληλη θεραπεία με το κατάλληλο χρονοδιάγραμμα.
  6. pfxp2

pfxp2 New Member

Εντάξει, σας ευχαριστώ πολύ. Πήγα σήμερα σε χειρούργο (ήταν ο μόνος διαθέσιμος μέχρι την άλλη εβδομάδα) και μου είπε ότι έχουν δημιουργηθεί 2 συρίγγια και ότι καλό είναι να καθαριστούν και να βγουν. :(
  7. Kathy

Τουλάχιστον έμαθες τι έχεις και θα κάνεις αυτό που πρέπει. Όλα θα πάνε καλά !!!

Share This Page