1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Κυστη - αναγκη άμεσης επέμβασης;

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by mark22, Aug 29, 2007.

1. mark22

mark22 New Member

Καλησπέρα.

Έχω κ εγω κυστη κόκκυγος εδω και αρκετό καιρό, από οτι μου είπε ο γιατρος που με εξέτασε τον Ιούνιο. Η κύστη ηταν μικρή, στο μεγεθος ενος μπιζελιου, δε με ενοχλούσε, ούτε ειχε βγαλει πυον, οποτε αποφάσισα να αφησω την εγχείρηση για οκτώβρη.

Το θέμα είναι ότι εδώ κ 10 μέρες άρχισε να μεγαλώνει πολύ απότομα, με ενοχλέι όταν κάθομαι, έχει φτάσει σε μήκος περίπου 4-5 εκατοστά, έχει πρηστεί κ σήμερα ήταν και κόκκινη. Χθες βράδι μάλιστα βρήκα και λίγο πυον.
    Πήγα στο φαρμακείο και πήρα μια fucicort, έχω βάλει 2 φορές.

Θα επανέλθει σε πιο φυσιολογικό μέγεθος, μπορεί δηλαδή η εγχείρηση να περιμένει ως τον οκτώβρη;
    Ρωτάω επειδή αρχίζω εξεταστική απο δευτέρα και θα μου είναι πολύ δύσκολο να την ακολουθήσω αν μπω αυτες τις μερες για εγχείρηση.

Τί να κάνω για να την ηρεμήσω; Αρκεί η αλοιφή; Ο πόνος είναι λόγος να ανησυχήσω;
    Τέλος, επειδινώνεται όταν κάθομαι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: Κυστη - αναγκη άμεσης επέμβασης;

Προφανώς το πρόβλημα είναι πως η κύστη παρουσιάζει τώρα φλεγμονή και επίσης αποστηματοποιήθηκε!
    Επειδή όμως έβγαλε πύον σημαίνει πως παροχετεύθηκε εν μέρει μεν, αλλά δεν αρκεί μόνο μία αλοιφή η οποία στην προκειμένη περίπτωση δεν δρά.
    Η αντιμετώπιση στην περίπτωση είναι αντιβίωση αλλά παράλληλα διάνοιξη του αποστήματος και καθαρισμός.
    Ούτως ή άλλως θα πρέπει να σας δεί χειρουργός!

Share This Page