1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Κυστες στο συκωτι

Discussion in 'Παθήσεις ήπατος και σπληνός' started by valia, Apr 5, 2008.

1. valia

valia New Member

καλησπερα σε ολους,

σας παρακαλω πολυ αν υπαρχει καποιος που να ξερει θα θελα να μου πει ποσο σοβαρο ειναι μια γυναικα να χει κυστες στο συκωτι. εχω μια φιλη, γυρω στα 40 η οποια μου χει πει πως εχει επτα κυστες στο συκωτι και πρεπει να εγχειρηστει. λεπτομερειες για το προβλημα δεν μας λεει για να μην ανησυχησουμε. βεβαια, την εγχειρηση θα πρεπει να την εχει κανει εδω και 2 χρονια ομως λογω οικονομικου προβληματος συνεχως την αναβαλει. αν μπορειτε πειτε μου μερικες λεπτομερειες για το θεμα και αν υπαρχει περιπτωση στο μελλον να υπαρξει εμφανιση καρκινου η οτιδηποτε αλλο.

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα!
    Οι απλές κύστεις ήπατος (είναι συνήθως ορρώδεις), δεν αποτελούν πρόβλημα και δεν εχουν σχέση με κακοήθεια, συνυπάρχουν με κύστεις στα νεφρά, και χειρουργούνται οταν μεγαλώσουν, προκαλούν πιεστικά φαινόμενα ή πονούν.
    Η χειρουργική θεραπεία είναι απλή, και μπορεί να γίνει και λαπαροσκοπικά (είναι θέμα εκτίμησης!).
    Αλλες κυστικές παθήσεις είναι σπανιότερες (παρασιτικές-εχινόκοκκοι κλπ)!

Δεν έχετε λόγο ανησυχίας αν πρόκειται για αυτό φυσικά!!!:smile:

Share This Page