1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Κίτρινη Γλωσσα

Discussion in 'Διάφορα Θέματα εκτός Κατηγοριών!' started by elir, Nov 7, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. elir

elir Member

Δεν πιστεύω ότι ειναι κάτι αυτό αλλα πρόσεξα ότι η γλωσσα μου είναι κίτρινη και μου φανηκε παραξενο η αληθεια είναι πως τις τελευταιες μερες καπνιζω καπνο αντι τα σουπερ λαιτ σλιμ τσιγαρα που κάπνιζα και εχω μια γευση τσιγαριλας στη γλωσσα..μπορει να ειναι απο αυτό?
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Είναι πολύ πιθανό! Tο κάπνισμα μπορεί να αλλάξει το χρώμα της γλώσσας αλλά και να την κάνει και τριχωτή! Μία μυκητίαση μπορεί επίσης να δημιουργήσει μία κίτρινη, παχιά και άγρια γλώσσα. Ακόμη και η λήψη μιας αντιβίωσης μπορεί να αλλάξει το χρώμα της. Καλό θα ήταν να σταματήσεις τον καπνό και να επιστρέψεις ξανά στα παλιά σου τσιγάρα. Βέβαια το ιδανικότερο θα ήταν να διακόψεις εντελώς το κάπνισμα!!!;) Επίσης θα βοηθήσει πολύ εάν μετά το βούρτσισμα των δοντιών σου βουρτσίζεις και τη γλώσσα σου. Στη περίπτωση που μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα η γλώσσα σου δεν έχει επανέλθει στο φυσιολογικό της χρώμα τότε θα πρέπει να ζητήσεις τη γνώμη ενός δερματολόγου ή οδοντίατρου.
  3. elir

elir Member

Nαι αυτο εκανα δεν αντεχα αυτη τη γευση τσιγαριλας στο στομα..
    ευχαριστώ
  4. Kathy

Να'σαι καλά! :smile:
  5. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Ή ενός Ωτορινολαρυγγολόγου!!!
  6. Kathy

Ναι, πολύ σωστά. Ξέχασα ίσως την σημαντικότερη ειδικότητα για το συγκεκριμένο πρόβλημα.:redface:

Share This Page