1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Κόστος επέμβασης με Laser

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by alex_athens1984, Jan 24, 2013.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. alex_athens1984

alex_athens1984 New Member

Καλημέρα και συγχαρητήρια και απο μένα για αυτό το πολύ χρήσιμο forum.

Θα πρέπει να κάνω επέμβαση για κύστη κόκκυγος και θα ήθελα να μάθω πόσο είναι (περίπου) το κόστος δεδομένου οτι δεν έχω καμία ασφάλιση, ουτε ιδιωτική ούτε κρατική.

Καταλαβαίνω οτι ίσως να μη μπορείτε να μου πείτε εδώ, οπότε θα σας παρακαλούσα αν μπορείτε να μου πείτε σε pm.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Αλέξανδρος
  2. alex_athens1984

Και αν έχετε κάποιον γιατρό που θα μπορούσατε να μου συστήσετε. Ευχαριστώ
  3. tgiannist

tgiannist New Member

Γυρω στο 500αρικο να υπολογισετε παιδια
  4. alex_athens1984

Αν και δεν ενδιαφέρθηκε σχεδον κανείς να δώσει μια απάντηση (εκτώς απο τον Γιάννη πιο πάνω) θα σας πω εγώ μιας και την έκανα τελικά.
    Το κόστος ηταν στα 1500 ευρώ (γιατρός, βοηθός, αναισθησιολόγος και κλινική) σε γνωστή ιδιωτική κλινική και απο εναν απο τους καλύτερους γιατρούς στην Ελλάδα σε επεμβάσεις κόκκυγα. Σίγουρα μπορούσα να βρώ και πιο φθηνά αλλα προτίμησα να στερηθώ αλλα πράγματα και να τα δώσω για την υγεία μου. Άλλωστε το αποτέλεσμα μεχρι στιγμής με έχει δικαιώσει.

Η επέμβαση έγινε στις 29/01/2013 με ολική νάρκωση , με λέιζερ και είναι ημίκλειστου τύπου και αυτη τη στιγμή η πληγή έχει σχεδόν κλείσει και μάλιστα εδω και περίπου 2 μέρες μπορώ πλέον να κοιμάμαι ανάσκελα και να κάθομαι άνετα. Βέβαια αλλαγές κάνω ακόμη καθημερινά μέχρι να κλείσει εντελώς. Πόνος δεν υπήρχε σχεδον καθόλου παρα μονο τις 2 πρώτες μέρες αλλα ηταν υποφερτό. Απο κει και πέρα υπήρχαν καποια πονάκια αλλα πολυ αρεά και για πολυ λιγο (1-2 λεπτα τη μέρα και αυτο μονο αν εκανα κάποια κίνηση περίεργη).

Για τις αλλαγές ήμουν τυχερός γιατι εχω μια φίλη νοσηλευτρια και μου τις κάνει αυτή τις αλλαγές με μια καινούρια τεχνική οπως μου είπε ''wet to dry''. Μεχρι και η νοσηλεύτρια που βλέπει καθημερινά τετοια τραύματα εχει πάθει πλάκα απο το πόσο γρήγορα κλείνει.

Πιστευώ το οτι δεν εχω ταλαιπωρηθεί όσο άλλοι οπως εχω διαβάσει και όπως μου είχαν πει καποιοι φίλοι, οφείλεται κατα 50% στον γιατρό και το υπόλοιπο 50% στη νοσηλευτρια. Μη βιαστείτε να πείτε οτι θα ηταν μικρή η τομή για να κλεισει τοσο γρήγορα ( περίπου 4 δάχτυλα πλάτος, άλλα τόσα βάθος και περιπου 5 μήκος...) εχω αναμνηστικές φωτογραφίες και μπορω να σας στείλω αν θέλετε :)

Συγνώμη αν κούρασα απλά είπα όλα αυτα που θα ήθελα να ξέρω εγω πριν κάνω αυτη την επέμβαση.
  5. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

alex σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για την πλήρη ενημέρωση. Σίγουρα θα βοηθήσει αρκετό κόσμο και θα του λύσει τις απορίες του!
    Το γεγονός ότι το ερώτημά σου δεν απαντήθηκε δε σημαίνει ότι υπήρξε και αδιάφορο. Είδαν αρκετοί το post σου όμως προφανώς αδυνατούσαν να απαντήσουν λόγω άγνοιας.
    Σου εύχομαι καλή και γρήγορη ανάρρωση!
  6. El.sg

El.sg New Member

Μετά από δύο χρόνια θέλω να ρωτήσω πώς εξελίχθηκε..πώς ήταν οι μέρες μετά την εγχείρηση και αν ξαναδημιουργήθηκε πρόβλημα..είμαι κι εγώ υποψήφια για την εγχείρηση αυτή, και οι γνώμες που έχω διαβάσει για την καταλληλότερη και πιο αξιόπιστη μέθοδο διαφέρουν. Διαβάζοντας τη δική σου εμπειρία με λέιζερ, μάλλον προτιμώ αυτή. Απλά θα ήθελα να ξέρω το "μετά" και θα μου ήταν πολύ βοηθητικό το να μου απαντήσεις. Ευχαριστώ!!

Share This Page