1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πληροφορία Κύστη Κοκκυγος

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by ElenaSou, Oct 5, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. ElenaSou

ElenaSou New Member

Καλησπέρα,
    Αντιλήφθηκα πως έχω κύστη κοκκυγος τον Αύγουστο (2017)..
    Είχα μικρό πονάκια 1-2 φορές τον χρόνο και δεν είχα δώσει σημασία για περίπου 10 Χρόνια. Το Πάσχα του '17 αντιλήφθηκα μια μικρή τρυπούλα σε εκείνη την περιοχή. Τον Αύγουστο του '17 με έπιασε τραγικός πόνος τόσο που δεν μπορούσα να περπατήσω. Έτσι αποφάσισα να πάω σε μια χειρούργο να το κοιτάξει Διαπίστωσε πως έχω κύστη και προγραμμάτισε αφαίρεση με ανοιχτή μέθοδο για τα τέλη του Σεπτέμβρη .
    Νοσηλευτηκα σε Ναυτικό Νοσοκομείο. Πήγα το πρωί (ουτε νερο ουτε φαγητο )έφτιαξα τα χαρτιά μου, έκανα μια αιματολογική ένα καρδιογράφημα και μια ακτινογραφία θώρακος. Πήγα στο δωμάτιο έβαλα τα ρούχα για το χειρουργείο ήρθαν και με πήραν με φορείο με πήγαν στον προθαλαμο του χειρουργείου μου έβαλαν πεταλούδα ΠΌΝΕΣΑ με πήγαν στο χειρουργείο με ναρκωσαν τοπικά με 4 βελόνες ΠΟΝΑΣΑ και έπειτα το αφέρεσαν ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ απολυτως ομως το καλυψαν και πηγα πίσω στο δωματιο με φορειο εμεινα 2 ωρες μπρουμητα δεν πονουσα πολυ μου έδωσαν παυσιπονο μεσω του ορου
    Φοβόμουν να σηκωθώ μήπως πονέσω αλλά μέχρι το βράδυ τα κατάφερα απλά με ενοχλούσε λίγο.
    Την δεύτερη μέρα μπόρεσα και να κάτσω . Η κύστη μου είχε μέγεθος αμυγδάλου και πληγή έμεινε Ανοιχτή (δεν έκαναν ράμματα δηλαδη) έτσι ώστε να μην ξαναεμφανιστει. Έγινε η αλλαγή από τη γιατρό και μου έδωσαν εξιτήριο .
    Η αλλαγή ήταν πολύ απλή . Έβγαιναν τα προηγούμενα καθοριζόταν η πληγή με ορό γύρω γύρω και μέσα ταμποναριστα έμπαινε μέσα ένα φλατ βαμβάκι που το τυλιγαμε ανάλογα το μέγεθος της τρύπας και ύστερα ένας επιδεσμος από πάνω . Τις πρώτες μέρες έπαιρνα μέχρι 6 depon με ενοχλούσε λίγο και δεν μπορούσα να κάνω πολλά.. Μετά την 5 μερα (ίσως επειδή κουραζομουν) άρχισε να με πονάει ποναει πολυ .. πιο πολυ και απο οταν βγηκα απο το χειρουργειο και ετσι ξεκινησα να περνώ ένα voltarain τη μέρα τωρα είναι στην 7η μέρα και αύριο θα πάω κ με δει χειρουργός
    Όσον αφορά την πληγή δεν εβγαλε αίμα αλλά μια υποκιτρινη γέλη που όσο περνούσαν οι μέρες αυξανόταν και το μέγεθος την πληγής όλο και μικραινε
    Kathy likes this.
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Σε ευχαριστούμε πολύ για όλη την ενημέρωση που μπορεί να βοηθήσει αρκετό κόσμο!:)

Share This Page