1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Κύστη Κόκκυγος & Μετεγχειρητική Φροντίδα

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by papalos_, Nov 2, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. papalos_

papalos_ New Member

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το υπέροχο αυτό forum, χάρη στο οποίο πήρα την απόφαση να πάω για χειρουργείο προκειμένου να αντιμετωπίσω οριστικά(ελπίζω) το πρόβλημα της κύστης κόκκυγος που με ταλαιπωρούσε για μια 10ετία(είμαι 33 ετών).

Την επέμβαση την έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο στα Ιωάννινα πριν απο 14 ημέρες. Μου έγινε επισκληρήδιος αναισθησία, χειρουργείο, κάποια ράμματα τα οποία ΕΥΤΥΧΩΣ μου αφαιρεσανε σήμερα το πρωί. Ο πόνος παιδιά ήτανε αβάσταχτος. Δεν την παλευα με τίποτα. Τελοσπάντων όλα καλά αυτή την στιγμή μιας και μπορώ και σας γράφω :_applauso:.

Θα ήθελα τώρα να με συμβουλέψετε για το τι κανουμε απο εδώ και στο εξής. Η γυναίκα μου έχει αναλάβει το δυσβάσταχτο ρόλο των αλλαγών και της φροντίδας συνολικά, και απο ότι με πληροφόρησε είμαι κάτοχος μιας μεγάλης και βαθιάς τρύπας στον πισινό, που αν φωνάξει κανείς εκεί κοντά κάνει αντίλαλο.

Ο χειρουργός ιατρός το μόνο που μου συνέστησε, είναι να κάνω δύο φορές την μέρα λουτρά με betadine. Δηλαδή σε μια λεκάνη βάζω 1 κουταλιά της σούπας betadine ανά λίτρο νερού. Στην συνέχεια να κάθομαι μέσα στην λεκάνη για 15 λεπτά, μετά καθάρισμα της γύρω απο την τρύπα περιοχής με αποστειρομένες γάζες, λίγο betadine στην τρύπα, και επικάλυψη της περιοχής συνολικά με γάζες.

Είναι ΟΚ όλα αυτά; Χρειάζεται κάτι περισσότερο ή κάτι λιγότερο; Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Φιλικά
    Γιώργος
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Βασικά...υπομονή!!!:rolleyes:
    Απο κει και περα δεν είμαι σίγουρος αν το 15λεπτο σε λεκάνη βοηθά σε τίποτε.Πάντως οτι κανετε δεν είναι λαθος ή επιβαρυντικό!!!
  3. papalos_

papalos_ New Member

Ευχαριστώ για την απάντησή σας Κ. Σάμπαλη.

Όσον αφορά στην υπομονή, δεν έχω και άλλη επιλογή... :biggrin:

Θα ήθελα, αν δεν σας είναι κόπος, κάποιες διευκρινίσεις ακόμη.

α. Επειδή τυγχάνει να έχω σχετικά έντονη τριχοφυΐα στην εν λόγω περιοχή(θα κάνω μόλις αναρρώσω σίγουρα αποτρίχωση με laser), χρειάζεται κάποια μέριμνα στην φάση της αποθεραπείας;

β. Στην τρύπα χρειάζεται-επιβάλλεται να τοποθετώ γάζες μέσα για την αποστράγγιση των όποιων εκκρίσεων;

Ευχαριστώ και πάλι.
  4. sambalisG

5. zoocra7

zoocra7 New Member

Πρώτα από όλα συγχαρητήρια για το Forum σας.

Θα ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις.Έκανα επεμβαση αφαίρεσης της κύστης κοκκυγος πριν απο 10 μέρες και σήμερα έβγαλα τα ράματα(έγινε ημίκλειστη μέθοδος).Αυτά που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τα εξής:

1.Μπορώ να κάθομαι κανονικά στον υπολογιστή η θα υπάρξει πρόβλημα με την πληγή?Επίσης από Πέμπτη λύγει η αναρωτική.Πιστεύετε θα υπάρχει πρόβλημα(η δουλία που κάνω είναι σε τηλεφωνικό κέντρο.Καθιστική).
    Ο πόνος εξαφανίστηκε απο τη στιγμή που βγήκαν τα ράματα καθώς και οι ενοχλήσεις.

2.Μπάνιο στην ντουζιέρα μπορω να κάνω ή θα υπάρξει πρόβλημα με το να πέσει σαπούνι στην πληγή?

3.Ο χειρούργος μου είπε οι αλλαγές να είναι καθημερινές (2 φορές την ημέρα).Ορό και γάζες μέσα στην πληγή.Επίσης λόγω της αυξημένης τριχοφυιας μου συνέστησε την αποτρίχωση της περιοχής.Αυτό πρέπει να γίνει άμεσα?Και αν ναι τι τροπο συνιστατε?

4.Και ποιο σημαντικό με έχουν χάσει οι πάντες...Μπορώ να βγω απο σήμερα αυριο πχ να πάω για κάποιο καφέ?Όπως σας είπα ο πόνος εχει εξαφανιστεί :smile:

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.Καλή μέρα!!!!!:smile: :cool:

(αν δεν πόσταρα στο κατάληλο topic πέιτε μου να δημιουργήσω νέο θέμα :p)
  6. sambalisG

Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά απουσίαζα!!!8)

Share This Page