1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Κύστη κόκκυγος Laser ή κλασσική μέθοδος?

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by MICHAEL1982, May 12, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. MICHAEL1982

MICHAEL1982 New Member

Γεια σας,

Εχω κάνει κύστη κόκκυγος με ανοικτή μέθοδο 2 φορές. Τώρα δυστυχώς πρέπει να την ξανακάνω και άκουσα για την μέθοδο με χρήση laser. Χωρίς λοιπές καθυστερήσεις θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
    1. Το laser χρησιμοποιείται αποκλειστικά αντί νυστεριού ή σε συνδυασμό με νυστέρι?
    2. Αν χρησιμοποιείται σε συνδυασμό με νυστέρι τότε που χρησιμεύει το laser και που το νυστέρι?(που ακριβώς χρησιμοποιείται το κάθετι?)
    3. Ποια τα πλεονεκτήματα ή τα μειονεκτήματα της μεθόδου με laser όσον αφορά στα εξής
    α. την καθαυτή διαδικασία της επέμβασης (πόνος, ταχύτητα επέμβασης κλπ.)
    β. τον μετεγχειρητικό πόνο
    γ. την διαδικασία επούλωσης του τραύματος
    δ. την πιθανότητα υποτροπής
    4. Γιατί συζητώντας με αρκετούς χειρουργούς δημόσιων νοσοκομείων συναντώ μια διστακτικότητα στην αποτελεσματικότητα της μεθόδου laser ενώ οι χειρουργοί που ασχολούνται με την μέθοδο στα ιδιωτικά θεραπευτήρια είναι αναφανδόν υπέρ της?(μήπως είναι εισπρακτικοί οι λόγοι?)
    ευχαριστώ εκ τών προτέρων.
  2. Δέσποινα

Δέσποινα New Member

2 φορες;;; χειρουργειο;;; και πας για τριτη;;; O My God....
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Το Laser που χρησιμοποιείται είναι χερουργικό Laser CO2, με ικανότητα μεγάλης απορρόφησης απο το H2O αρα και απο τους ιστούς!
    Εχει την ικανότητα της αποκλειστικής διείσδυσης σε βάθος 0.4 χιλιοστών και ευδώνει μία αποτελεσματικότατη και απόλυτα ελεγχόμενη τομή η οποία λόγω της ειδικής δράσης της ματώνει ελάχιστα, και ακολούθως δεν χρειάζεται η χρήση της ηλεκτροδιαθερμίας η οποία και επιφέρει ιστικό έγκαυμα!

Με άλλα λόγια....αντικαθιστά το νυστέρι!!
    Απο κει και πέρα σε χέρια εξειδικευμένων χειρουργών, μπορεί πραγματικά να φανεί χρήσιμο με άριστα αποτελέσματα σε σχέση με το νυστέρι!

Ομως δεν έχει σχέση με υποτροπές!

Μπορεί να επιφέρει λιγότερο πόνο, καλύτερη επούλωση και ταχύτερη ανάρρωση!!

Αν χρειαζεστε αλλες λεπτομέρειες ..στην διάθεση σας!
  4. life

life Member

Αν γίνει μια φορά η επέμβαση, μπορεί να ξαναχρειαστεί επέμβαση; Και μάλιστα τρεις φορές; Και μάλιστα με την ανοιχτή μέθοδο που υποτίθεται είναι καλύτερη; Διαβάζω πολλά και τρομάζω! Τελικά σπανίως η κύστη κόκκυγος είναι κάτι που θεραπεύεται οριστικά; :confused:

Περαστικά εύχομαι παιδιά...
  5. στεφ

στεφ New Member

προβλημα

έχω και εγώ κύστη και πρέπει να πάω να τη βγάλω....!
    με ταλαιπωρει τέσσερα χρόνια..αλλα φοβάμαι :eek: και ολο το αναβάλω
    πήρα την απόφαση να πάω τον άλλο μήνα αλλά δεν ξέρω καθόλου σε ποιον γιατρό να απευθυνθώ. θα προτιμούσα το lazer γιατι είναι λένε πως δεν πονάει όσο η κλασσική μέθοδος..
    τι να κάνω???
  6. sambalisG

Μπορείτε να επιλέξετε ιατρό που να εφαρμόζει μέθοδο της επιλογής σας!:sorrriso:
  7. ALEK

ALEK New Member

Καλσπέρα,

έχω κάνει την επέμβαση με την παραδοσιακή μέθοδο εδώ και 10 μέρες.Εχουν γίνει ράμματα από τον γιατρό και έχει μείνει κ ανοιχτη τομή η οποία έχει κλείσει κατά το ήμιση.
    Το πρόβλημα είναι ότι έχω ξαφνικούς οξείς πόνους όταν περπάτάω, μένω πολύ ώρα στην ίδια στάση και γενικά κάνω κάτι απότομο.
    Θα ήθελα την γνώμη σας.

Ευχαριστώ
  8. sambalisG

Πιθανότατα πονούν τα ράμματα, αλλά θα ανακουφιστείτε όταν αφαιρεθούν.
    Ευχομαι να πάνε όλα καλα!!
  9. ALEK

ALEK New Member

Ευχαριστώ πολύ γιατρέ!Να είστε καλά!
  10. Panayiotis Stavrou

Panayiotis Stavrou New Member

Μετεγχειρητική φροντίδα κύστης κόκκυγος

Έχω χειρουργηθεί πριν 2 μέρες και θα ήθελα να μάθω ποιος είναι ο σωστότερος τρόπος για περιποιήσης της πληγής ώστε να επουλωθεί σωστά και να μην υπάρξει πιθανότητα υποτροπής.
  11. sambalisG

Καλημερα!
    Αμεσα μετεγχειρητικά βασικά ο σωστότερος τρόπος είναι να γίνονται οι αλλαγές απο τον ίδιο τον χειρουργό ή κάποιο συνεργάτη ή βοηθό!!!

Share This Page