1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Κύστη Κόκκυγος Και Καλοκαίρι

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by ChrisK, Jun 14, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. ChrisK

ChrisK New Member

Καλησπέρα σας,

Στα τέλη Μαρτίου η κύστη μου ξεκίνησε να αποβάλλει πύον από το συρίγγιο. Αυτό συνεχίστηκε για τρεις ημέρες, την τέταρτη ημέρα δημιουργήθηκε φλεγμονή, το σημείο είχε κοκκινίσει και με πονούσε αφόρητα. Πηγαίνοντας σε εφημερεύον νοσοκομείο μου έκαναν σχάση στο σημείο ώστε να αφαιρεθεί το πύον που είχε συσσωρευθεί και δημιούργησαν παροχέτευση ώστε να αποβάλλεται και από εκεί το πύον. Από την κύστη αποβάλλεται πύον καθημερινά μέσω της παροχέτευσης ακόμα και τώρα, 2,5 μήνες μετά.
    Λόγω πρακτικής άσκησης και εξεταστικής δεν έχω υποβληθεί ακόμα στην εγχείριση και οι πιο κοντινές διαθέσιμες ημερομηνίες είναι οι πρώτες μέρες του Ιουλίου. Εδώ ξεκινάνε οι απορίες μου...

1. Αν κάνω την επέμβαση αρχές Ιουλίου, θα είμαι σε θέση να κάνω τις αλλαγές μόνος μου αν φύγω για διακοπές τέλη Ιουλίου;
    2. Μπάνια θα μπορώ να κάνω έπειτα από κάποιο χρονικό διάστημα ή να τα ξεχάσω για φέτος;:frown:
    3. Θα ήταν ρίσκο αν καθυστερούσα την επέμβαση μέχρι τον Σεπτέμβρη;
    Ξέρω ότι προηγείται η υγεία μου και σε όποια απόφαση λάβω θα είναι ο πρώτος παράγοντας που θα έχω κατά νου. Απλά σκέφτομαι ότι αν δεν είναι απλή η περίπτωσή μου μπορεί να ταλαιπωρηθώ μέσα στο καλοκαίρι...

P.S.1: Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά η κύστη μου δεν είναι ακριβώς πάνω στην ουρά αλλά στα πλάγια...
    P.S.2: Ζητάω συγγνώμη αν έγραψα πολλά αλλά ήθελα να παραθέσω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούσα...
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα σας.
    Μπορειτε σιγουρα να κανετε μπάνιο τελη Ιουλίου, αλλά δεν γνωριζω αν τα καταφερετε να κανετε αλλαγές μονος σας!!
    Οσον αφορα το ρισκο, νομιζω πως αν παροχετευεται, θα μπορούσε να περιμενει.
    Δεν μπορω να σας πω περισσότερα, παρα μονο αν ειχα προσωπική άποψη.
    Ευχαριστώ, καλή συνέχεια.
    ps. Το οτι ειναι στα πλάγια ειναι πολύ συνηεθες σε συριγγια της κυστης.
  3. BigBoxer

BigBoxer New Member

Γεια σας... ειμαι 16 ετων και εχω βγαλει κυστη κοκκηκος απο τον μαρτιο...πηγα σε γιατρο και μ ειπε οτι ειναι ι πιο μικρη κυστη π εχει δει..μ ειπε ειναι σαν ενα μικρο φασολακι....σημερα εχοντασ το 4 μηνες περιπου δν εχει μεγαλωσει καθολου ευτυχως...ο γιατρος μ ειπε οτι δν ειναι αναγκαιο να κανω χειρουργειο...δν βγαζει κα8ολου πιον και ουτε ποναει πιγαινω γυμναστηριο κανονικα....χειρουργειο φοβαμαι πραγματικα να κανω...ποναει αμα μ κανουνε τοπικη αναισθησια??πειτε μ σασ παρακαλω...
  4. ChrisK

ChrisK New Member

Καλησπέρα σας και πάλι!

Σε συνέχεια της πρώτης μου δημοσίευσης, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. Στην περίπτωση που δεν γίνει η εγχείριση τώρα, το θαλασσινό νερό μπορεί να επηρεάσει την παροχέτευση;
    2. Θα πρέπει να προσέχω κάτι πριν κάνω μπάνιο στη θάλασσα, π.χ. να έχω βάλει αδιάβροχες γάζες πάνω στην παροχέτευση;
    3. Η ριζική αποτρίχωση πότε μπορεί/πρέπει να γίνει; Μπορεί να γίνει κ τώρα;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
  5. sambalisG

Η επέμβαση γινεται και με τοπική αναισθησία και δεν υπάρχει πόνος. Μην ανησυχειτε.
  6. sambalisG

Η επέμβαση γινεται και με τοπική αναισθησία και δεν υπάρχει πόνος. Μην ανησυχειτε.

Share This Page