1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Κύστη Κόκκυγος Αντιβιώσεις

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by panakart, Aug 20, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. panakart

panakart New Member

Καλησπέρα σας!!Είχα αναφερθεί την προηγούμενη εβδομάδα για κάτι ενοχλήσεις που είχα στην περιοχή και σήμερα είπα να πάω να το δεί κάποιος χειρούργος.Μου είπε ότι η κύστη μου είναι σε ύφεση και οτι έχει μια μικρη ευρυθρότητα.Μου ζήτησε αν θέλω να την αφαιρέσω οριστικά για να ξεμπερδεύω αλλα επειδή δεν είναι η καλυτερη φάση
    για μένα μου έδωσε 2 αντιβιώσεις την celebrex και ceclor.Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η επίδραση τους.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

To Ceclor είναι αντιβίωση-κεφαλοσπορίνη..ευρέως φάσματος
    Το Celebrex είναι αντιφλεγμονώδες.

Και τα δύο μαζί σμβάλλουν σε αντιμετώπιση οξείας φλεγμονής.
  3. panakart

panakart New Member

Οι αντιβιώσεις αυτες συμβάλουν στην καθυστέρηση της επναμφάνησης των συπτωμάτων και αν ναι με ποιον τροπο γιναιτε αυτο; Ευχαριστώ!
  4. sambalisG

Δεν συμβαλλουν στην καθυστέρηση.
    Συμβάλλουν στην αντιμετώπιση της φλεγμονώδους εξεργασίας - επιπλοκής που παρουσιάζει η κύστη.
    Δεν θεραπεύουν την κύστη αλλά αντιμετωπίζουν την φλεγμονή.
    Αντιμετωπίζοντας την φλεγμονή, τα συμπτώματα (πόνος κλπ) υποχωρούν, αλλά δεν θεραπεύεται η πρωτογενής αιτία!
  5. panakart

panakart New Member

Και κάτι ακόμα,ο χειρουργος μου είπε οτι η κύστη μου αυτην την στιγμή είναι ανενεργή καθως βρίσκεται σε ύφεση άλλα διέκρινε λιγο εθερισμό και γι'αυτο μου έδωσε τις αντιβιώσεις ο ερεθισμός αυτός που οφείλεται...υπαρχει περίπτωση να εφθήνομαι εγώ; γτ ο γιατρός μ ειπε να μιν το αγγιζω καθολου..
  6. sambalisG

Ερεθισμός σημαίνει φλεγμονή.
    Δεν ευθύνεστε εσείς, αλλά καλό θα είναι να μην το πειράζετε.

Share This Page