1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πληροφορία Κύστη Κόκκυγα Ή Περιεδρικό Απόστημα;

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by Here44, Nov 6, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Here44

Here44 New Member

Ποιά είναι η διαφορά τους;;

Εδω και 4 χρόνια έχω πιθανότατα κυστη κόκκυγα και δεν αποφασίζω να την χειρουργήσω εξ αιτίας φόβου και ενασχολήσεων.

Η περιοχή εκεί, έχει γίνει "οσμηρή" με συνεχείς, τακτικές εκροές πύου - μάλιστα η οσμή αναδίδεται γύρω μου.

Παρακαλώ, μπορείτε να μου πείτε
    1. η επί τόσο χρόνο συριγγώδης κατάσταση ενέχει κινδύνους επιπλοκών; Και ποιές είναι αυτές;
    2. Υπάρχει πραγματικά ανώδυνη μέθοδος να την αφαιρέσω;
    3. Μπορεί να συνυπάρχει περιεδρικό απόστημα - και πως αυτό "αναγνωρίζεται" από τον ίδιο τον ασθενή;
    Ευχαριστώ πολύ για την φιλοξενία

Βασίλης Ζακυνθινός (49)
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

-Η κύστη κόκκυγα αν πυορροεί, είναι δύσκολο να προκαλέσει επιπλοκές αν παροχετεύεται και η περιοχή καθαρίζεται τακτικά.
    -Ανώδυνη πραγματικά μεθοδος ???? δηλαδή τι εννοείτε??
    -Περιεδρικό απόστημα αφορά διόγκωση επώδυνη γύρω από τον πρωκτό και δεν έχει σχέση με την κοκκυγική περιοχή!

Share This Page