1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Κύστη-Εγχείρηση-Μετεγχειρητικά!!!

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by ~rainbow~, Mar 28, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. ~rainbow~

~rainbow~ New Member

Καλημέρα σας.!Πριν απο ενάμιση περίπου χρόνο(για την ακριβεια τον Νοέμβριο του 2008) μου είχε πρωτοεμφανιστεί η κύστη με αφόριτουσ πόνους όταν τ ακουμπούσα η όταν ξάπλωνα!Πήγα σε χειρούργο και μετά από μια βδομάδα με αντιβίωση δεν με ξαναενόχλησε! Φέτος τον Ιανουάριο με το που ένιωσα μια ενόχληση πήγα κατευθείαν στα επείγοντα για να προλάβω περαιτέρω επιπλοκές(έντονο πόνο,πρήξιμο)! Μου έδωσαν πάλι αντιβίωση αλλά δεν έλεγε να υποχωρήσει!Μόλις τελείωσε η αντιβίωση και δεν είχε υποχωρήσει πήγα σε άλλο δημόσιο νοσοκομείο που ο γιατρός μου άλλαξε την αντιβίωση και μου συνέστησε να βάζω γάζες με bedadine και όταν υποχωρήσει απλές αποστηρωμένες γάζες για να μην υπάρχει υγρασία στο σημείο και μετά να κανονίσω χειρουργείο!Ενώ λοιπόν τα έκανα όλα αυτά και είχε υποχωρήσει σχεδόν τελείως..εμφανιστηκέ πάλι πόνος πριν 2μερες και ένα "σπυρί"(δεν ξέρω πως να το πω) στο πλάι!Το σπυρί έσπασε και έβαλα πάλι γάζα με bedadine! Αυριο έχω κανονισει να πάω στον γιατρό και μάλλον θα κάνω χειρουργείο!Δεν με αγχώνει τόσο το χειρουργείο όσο τα μετεγχειρητικά!Έχω ακούσει άλλους που λένε οτι υπέφεραν από τουσ πόνους και άλλους που δεν κατάλαβαν σχεδόν τίποτα.Επίσης άκουσα οτι θα χρειαστεί πάνω από έναν μήνα να κάνω αλλαγές τις οποίες φυσικά δεν θα κάνω εγώ αλλά κάποιος άλλος!!Είμαι μαθήτρια και σε έναν μήνα έχω κανονίσει εκδρομή με το σχολείο και θα είναι αδύνατο να μου κάνει καποιος αλλος τις αλλαγές!!Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κλείσει η πληγή νωριτερα? Συγγνώμη αν σας ζάλησε όλη αυτή η ιστορία αλλά γενικά φοβάμαι τον μετεγχειρητικό πόνο και οτι δεν θα μπορώ να ανταπεξέλθω στις υποχρεώσεις μου(σχολείο κλπ!) Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!:smile:
  2. ~rainbow~

~rainbow~ New Member

ξέχασα να ρωτήσω..Εχει σημασία οτι έχει περάσει εναμισης χρονος που το αφησα χωρις εγχειρηση για τον χρόνο επούλωσης του τραύματος?
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η επέμβαση για την κύστη κόκκυγος θεωρείται επείγουσα ΜΟΝΟ όταν υπάρχει απόστημα.
    Και τότε συνήθως γίνεται μια απλή διάνοιξη και παροχετευση, και όχι η κανονική επέμβαση αφαίρεσης της κύστης.
    Απο κει και πέρα, μπορείτε να χειρουργηθείτε προγραμματισμένα, όποτε μπορείτε!
    Οι αλλαγές πάντως μπορεί να κρατήσουν τοσο, αλλά ο πόνος είναι ανύπαρκτος (εχει να κανει με την μεθοδο, την αντιμετωπιση κλπ)!;)
  4. ~rainbow~

~rainbow~ New Member

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας!! Πήγα σήμερα στον γιατρό και επειδή αυτό άνοιξε μόνο του δεν χρειάστηκε να μου κάνει διάνοιξη!Παρ'ολα αυτά κανονίσαμε χειρουργείο για μετά το Πάσχα γιατί είπε οτι το υγρό που βγαίνει δεν θα σταματήσει!! Αυτό που με φοβίζει είναι οτι μου είπε θα κάνουμε κανονικό χειρουργείο!Τι μπορεί να εννοούσε; Μπορεί να μου κάνει νάρκωση;Η απλά με τοπική;
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

??
    ΘΑ έπρεπε να σας ορίσει τι θα σήμαινε..μη κανονικό χειρουργείο!8)
  6. ~rainbow~

~rainbow~ New Member

Βασικά ίσως το έχω κάνει εγώ τόσο τραγικό..Και απλά να εννοούσε οτι δεν θα κάνει διάνοιξη αλλά χειρουργείο!Ουφ...άντε να ξεμπερδεύω με αυτό το θέμα..Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας και συγχαρητήρια για το φόρουμ!!
  7. pixy07

pixy07 New Member

γεια σας. ειμαι 16 χρονων και εχω κυστη κοκκυγος εδω και μαλλον 3 χρονια. ευτυχως δεν εχει κανει αποστημα, ειναι συριγγιο απ'οτι μου ειπε και ο γιατρος μου και δεν χρηζει αμεσης επεμβασης.επειδη ομως ειμαι μαθητρια αποφασισα να το κανω τα χριστουγεννα ετσι ωστε να το προλαβω πριν με προλαβει εκεινο... αυτο που με ανυσυχει πολυ, ειναι οι διαφορες γνωμες που βλεπω και ακουω σχετικα με τον καλυτερο τροπο αντιμετωπισης. σιγουρα ειναι ι εγχειρηση για την ολικη αφαιρεση της και αυτο σκοπευω να κανω. δν ξερω ομως, ποιος τροπο ειναι προτιμοτερος, ανοικτη, κλειστη η με λειζερ? επειδη η ξαδερφη μου εκανε προσφατα με ανοικτη ξερω οτι ειχε φοβερους πονους με τις αλλαγες και φοβαμαι..ο γιατρος μου μου ειπε πως κανει με κλειστη μεθοδο και μαλιστα ολικη αναισθησια (πραγμα το οποιο προτιμω και εγω) και ειναι επιτυχης κατα 90%. ισχυει κατι τετοιο? τι προτεινετε εσεις? τελικα ποιος ειναι ο πιο ανωδυνος τροπος και ποιος αυτος που σου εξασφαλιζει κατα μεγαλυτερο ποσοστο την μη επανεμφανιση της? να σημειωθει οτι λογω σχολειου φοβαμαι περισσοτερο τιν ανοικτη μηπως με κρατησει "πισω" στο σχολειο...
    ευχαριστω εκ των προτερων!

Share This Page