1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Koνδυλωματα Στο Στομα Και Στον Οισοφαγο

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by conq, Feb 24, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. conq

conq New Member

Πριν απο καποιο καιρο ο αφροδισιολογος διεγνωσε κονδυλωματα και τα καυστηριασαμε . Πριν λιγο καιρο διαβασα οτι τα κονδυλωματα μπορει να μεταδωθουν στο στομα και τον οισοφαγο ! και να προκαλεσουνε καρκινο ! Το ζητημα ειναι οτι η κοπελα μου ενδεχομενως με κολλησε κονδυλωματα εκανε στοματικο διχως προφυλαξη καποιες φορες και στη συνεχεια υπηρξε φιλι . Ποσο πιθανο ειναι να εχω κονδυλωματα στο στομα η στον οισοφαγο μετα απο το φιλι ? Στο στομα αποσο βλεπω δεν εχω κατι σαν κονδυλωματα .
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Δεν θα πρέπει να ανησυχείς τόσο. Πολύ σπάνια τα κονδυλώματα εμφανίζονται στα χείλη, στο στόμα ή στο λάρυγγα μετά από στοματικό sex με μολυσμένο άτομο πόσο μάλλον με ένα φιλί! Μέχρι στιγμής έχουν αναγνωρισθεί πάνω από 100 τύποι του ιού ενώ μελέτες αναφέρουν ότι τουλάχιστον ένα στέλεχος του ιού έχει αναγνωριστεί ως η κύρια αιτία για την αύξηση των στοματικών καρκίνων – ή στοματοφαρυγγικούς καρκίνους σε μέρη όπως η βάση της γλώσσας και στις περιοχές γύρω από τις αμυγδαλές ακόμα και όταν αφαιρεθούν. Ο ιός μπορεί να υπάρχει στον οργανισμό μας για χρόνια πριν εμφανιστούν συμπτώματα ή γίνει η διάγνωση. Επομένως, είναι σχεδόν αδύνατον να εντοπίσει κανείς με σιγουριά από πού τον κόλλησε! Ο ιός μπορεί να μεταδοθεί από το ένα άτομο στο άλλο ακόμα και αν το μολυσμένο άτομο δεν έχει παρουσιάσει έντονα συμπτώματα. Εάν και εφόσον η μόνιμη σύντροφος ή σύζυγος ενός άνδρα βρεθεί να έχει HPV, τότε θεωρείται ότι και ο άνδρας έχει μολυνθεί, ακόμη κι αν δεν έχει εμφανίσει κανένα σύμπτωμα!
  3. conq

conq New Member

δηλαδη εφοσον εγω δεν εχω κανει στοματικο ερωτα αλλα απλα εχω φιλησει μολυσμενο ατομο ειναι απιθανο να εχω τον ιο στο στομα ? Εχω ακουσει οτι ο ιος μεταδιδεται με αμεση επαφη . Γι αυτο σκεφτομαι μηπως με το φιλι το κολησα εκει πανω . Και κατι ακομα .... εφοσον εχω κολλησει κονδυλωματα αυτα μπορουνε να μεταδωθουν και σε αλλα μερη του σωματος ? Πως μπορω να δω ποιο τυπο κονδυλωματων εχω ?
  4. Kathy

Είναι πολύ σπάνιο να μεταδωθεί με ένα φιλί ο ιός ιδίως εάν δεν είναι ενεργός. Εάν η κοπέλα σου για παράδειγμα έχει τον HPV στον τράχηλο δεν σημαίνει ότι θα σου μεταφέρει τον ιό στο στόμα γιατί πολύ απλά είναι άλλος τύπος απ'αυτούς που εκδηλώνονται στο δέρμα. Υπάρχουν πάνω από 100 τύποι HPV! Είναι δύσκολο οι άντρες να καταλάβουν εάν έχουν προσβληθεί από HPV αν δεν έχουν ορατές βλάβες. Χωρίς αυτές όμως σημαίνει ότι ο ιός (εάν υπάρχει) είναι αδρανής και ακίνδυνος. Εάν υπάρχουν κονδυλώματα πάντως μπορούν να εμφανιστούν συγχρόνως σε διαφορετικά σημεία. Στις γυναίκες λόγω του Pap test αλλά και της κολποσκόπησης είναι πιο εύκολο να βρεθεί ο τύπος μέσω βιοψίας. Πάντως η καλή άμυνα του οργανισμού τις περισσότερς φορές θέτει τον ιό υπό έλεγχο. Ο οργανισμός αναπτύσσει αντισώματα και δεν τον αφήνει να ενεργοποιηθεί. Ο κίνδυνος καρκίνου στους άντρες από HPV είναι εξαιρετικά σπάνιος!
  5. conq

conq New Member

ευχαριστω με καθυσηχασατε παρα πολυ ! Αν με τη τωρινη μου κοπελα η οποια δεν εχει εμφανισει κονδυλωματα κανουμε στοματικο ερωτα διχως προφυλαξη ενδεχεται να κολλησει κονδυλωματα στο στομα ?
  6. Kathy

Κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα αν και για πόσο χρόνο μετά τη θεραπεία κονδυλωμάτων ο ιός συνεχίζει να μεταδίδεται από τη συγκεκριμένη περιοχή. Στην πράξη, αν μερικούς μήνες μετά από τη θεραπεία δεν εμφανιστούν νέα κονδυλώματα συνήθως η περιοχή θεωρείται θεραπευμένη. Τα στελέχη του ιού που προκαλούν τα εμφανή κονδυλώματα, αν θεραπευτούν δεν μεταδίδονται. Οι γιατροί συνήθως και με βάση τις μελέτες τους υποστηρίζουν ότι οι πρώτοι τρεις μήνες θεωρούνται οι πιο επικίνδυνοι για επανεμφάνιση. Μετά τους τρεις μήνες ο κίνδυνος επανεμφάνισης είναι πολύ μικρότερος!
  7. conq

conq New Member

Εχω ακούσει οτι σκεφτονται να κανουνε και στα αγορια το εμβολιο κατα του hpv . Μπορω να κανω τετοιο εμβολιο μετα απο τη μολυνση ? Υπαρχει τροπος να διαγνωθει ποιος τυπος με εχει μολυνει ?
  8. Kathy

Η αλήθεια είναι ότι σε αρκετές χώρες εφαρμόζεται ο εμβολιασμός στους άνδρες ώστε να προστατεύσει τον αντρικό πληθυσμό από την εκδήλωση των ενοχλητικών κονδυλωμάτων και να μειώσει τη μετάδοση ιικών φορτίων μεταξύ των δύο φύλων! Σίγουρα το εμβόλιο αποτελεί ασπίδα ακόμη και σε άτομα που έχουν τον ιό μέσα τους.
    Νομίζω ότι η διάγνωση του τύπου HPV σε άνδρες γίνεται από ουρολόγους οι οποίοι λαμβάνουν δείγμα μέσα από την ουρήθρα αλλά αυτά θα πρέπει να τα συζητήσεις καλύτερα με έναν έμπειρο ουρολόγο όπως και για το αν ο εμβολιασμός των ανδρών έχει ξεκινήσει και εδώ στην Ελλάδα.
  9. conq

conq New Member

Aρα μπορει να βοηθησει ακομα και μετα απο μολυνση !!! Ευχαριστω πολυ θα το ψαξω ... Επειδη τα δικα μου εμφανιστικαν στο δερμα και οχι στην ουρηθρα θεωρειται αδυνατη η μεταδοση τους στο στομα ? Αυτο ειναι που με φοβιζει κυριως ...

Ακομα ψαχνοντας βρηκα στη σελιδα αυτη http://www.ehow.com/about_5633009_signs-hpv-throat.html στη τελευτεα παραγραφο οτι τα γενετικα κονδυλωματα ( χαμηλου κινδυνου οπως χαρακτηριστικα αναφερει ) στο στομα φευγουν απο μονα τους !!! Αληθεύει κατι τετοιο ?

και μαλιστα λεει σε αλλη σελιδα του ιδιου σιτε http://www.ehow.com/way_5373766_treatment-throat-warts.html οτι μονο αν πονανε τα αφαιρουνε !!!
    Last edited by a moderator: Feb 25, 2011
  10. Kathy

Καταλαβαίνω μέσα από τις μελέτες που έχεις κάνει ότι έχεις αγχωθεί πάρα πολύ ενώ δεν θα'πρεπε! Περίπου το 75% του σεξουαλικά ενεργού πληθυσμού έχει μολυνθεί με κάποια μορφή του ιού. Αυτές που κινδυνεύουν περισσότερο για εμφάνιση καρκίνου από HPV είναι οι γυναίκες αλλά και πάλι με τον εμβολιασμό αλλά και με τακτική παρακολούθηση με το τέστ Pap αλλά και με τις θεραπείες που υπάρχουν (κρυοπληξίες, καυτηριασμοί κλπ) ευτυχώς τις περισσότερες φορές προλαμβάνεται!
    Στην περίπτωση που έκανες σωστά τη θεραπεία, έχεις θεραπευτεί πλήρως και έχει περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα και δεν έχεις ξαναπαρουσιάσει κονδυλώματα τότε δεν υπάρχει κίνδυνος μετάδοσής τους. ΠΑΝΤΑ όμως θα πρέπει να έχεις στο νου σου ότι η προφύλαξη σώζει ζωές!!!;)
    Όσο τώρα για το άλλο σου ερώτημα εάν τα κονδυλώματα στο στόμα που είναι χαμηλού κινδύνου φεύγουν μόνα τους, ε, νομίζω ότι κανένας δε θα έμενε με κονδυλώματα στο στόμα ούτε για μία μέρα! Σίγουρα χρειάζεται θεραπεία και εκεί!
  11. conq

conq New Member

και βεβεα κανενας δε θα αφηνε κονδυλωμα στο στομα του ! απλα φοβαμαι το ενδεχομενο να εχω κονδυλωμα στο λαρυγγα και να μη το παρω χαμπαρι με αποτελεσμα να μετατραπει σε καρκινο ! απλα διβασα καποιες ερευνες σχετικα με την αυξηση του στοματικου καρκινου και του καρκινου του λαρυγγα και τρομαξα ! . Αν τυχον εχω μολυνθει στο στομα τα κονδυλωματα μπορει να βγουνε και πιο κατω δλδ στο λαρυγγα ?

Σκεφτομαι σοβαρα να παω να εμβολιαστω . Επειδη δεν ειμαι γυναικα θα με εμβολιασουνε ? Υπαρχει καποιος κινδυνος ?
  12. Kathy

Αν είχες πρόβλημα στον λάρυγγα ή στο στόμα τότε σίγουρα θα είχες απίστευτες ενοχλήσεις!!!
    Εάν ο εμβολιασμός ισχύει για τους άντρες κι εδώ στην Ελλάδα τότε δεν βλέπω τον λόγο να μη σε εμβολιάσουνε. Φυσικά και δεν θα υπάρχει κίνδυνος όσο αφορά τον εμβολιασμό. Έχεις τρομάξει άδικα!!! Εάν δεν το βγάλεις από το μυαλό σου τότε η ερωτική σου ζωή θα σου γίνει σκέτος εφιάλτης και είναι κρίμα γιατί είσαι ακόμη πολύ πολύ νέος!!! Πάρα πολλοί άντρες έχουν κονδυλώματα και με την κατάλληλη θεραπεία τα καταπολεμούν και δεν ξαναεμφανίζονται. Όπως επίσης και πολλές γυναίκες που δυστυχώς όμως δεν το γνωρίζουν με αποτέλεσμα να το μεταδίδουν εδώ κι εκεί...
    Μην ανησυχείς και μην αγχώνεσαι. Αφού θεραπεύτηκες όλα είναι μία χαρά. Όσο το σκέφτεσαι τόσο περισσότερα προβλήματα θα νομίζεις ότι έχεις.
    Το τσιγάρο κάνει περισσότερο κακό στον λάρυγγα...;)
  13. conq

conq New Member

δεν καπνιζω ουτε καπνιζα ποτε μου ....

Δηλαδη μου λετε οτι αν ειχα καποιο κονδυλωμα στο λαρυγγα η στις αμυγδαλες το οποιο δε το βλεπω θα ειχα προβλημα με την εννοια της ενοχλησης η του πονου ??

Επισης νομιζω στην ελλαδα δεν εμβολιαζουνε άντρες !!! Θα μπορουσα με καποιο τροπο να εμβολιαστω ? Η σε καπιο ιδιωτικο γιατρο για παραδειγμα ? Πιστευω ειναι βλακια να μην εμβολιαζονται και οι αντρες και να αναγκαζονται να καυστηριαζουνε τα κονδυλωματα...

Ακομα ειναι και κατι αλλο που διαβασα . Οτι η ασπρη γλωσσα ενδεχομενων να οφειλεται σε μολυνση hpv !!! Η δικη μου ειναι ασπρη στο πισω μερος που ειναι ορατο σε μενα ... ομως διαβασα οτι μπορει να οφειλεται σε αφυδατωση(εχω μια αδυναμια τωρα τελευτεα) η και μυκητα ! Ειναι κατι σοβαρο ? Ενας δερματολογος μπορει να κανει διαγνωση ?
    Last edited by a moderator: Feb 27, 2011
  14. Kathy

Φυσικά θα είχες προβλήματα ακόμη και στη κατάποση! Όσο για τον εμβολιασμό εάν δεν πραγματοποιείται στους άντρες εδώ στην Ελλάδα τότε θα πρέπει να περιμένεις μέχρι να εφαρμοστεί και εδώ.
    Η άσπρη γλώσσα μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες. Η αφυδάτωση είναι ο μεγαλύτερος αλλά μπορεί ακόμη να οφείλεται σε λήψη κάποιων φαρμάκων ή ακόμη και σε μύκητες (Candida).
    Η διάγνωση συνήθως γίνεται από στοματολόγο-οδοντίατρο.
  15. conq

conq New Member

ευχαριστω πολυ .... δλδ στο εμβολιο αυτο δε μπορω να εχω εστω και ιδιωτικα προσβαση ?
  16. Kathy

Θα πρέπει να ρωτήσεις έναν παθολόγο εάν μπορεί να σου χορηγήσει το συγκεκριμένο εμβόλιο αφού βέβαια πρώτα του αναφέρεις ότι έχεις προσβληθεί με τον ιό. Αυτό που ισχύει στις γυναίκες και ενδεχομένως και στους άντρες είναι ότι γίνεται σε τρεις δόσεις μέσα σε ένα εξάμηνο και προς το παρόν φαίνεται να διαρκεί τουλάχιστον 5 χρόνια. Ακόμη είναι άγνωστο αν θα χρειάζονται αναμνηστικές δόσεις και όλα αυτά επειδή είναι καινούριο εμβόλιο! Αυτό που θα πρέπει να έχεις στο νου σου πάντως είναι ότι το εμβόλιο του HPV είναι κυρίως για την πρόληψη καρκίνου του τραχήλου της μήτρας και ότι δεν καλύπτει όλους τους τύπους.
  17. conq

conq New Member

δηλαδη αν εχω ηδη μολυνθει απο τον ιο δε θα εχει αποτελεσματα ???
  18. Kathy

Ο κανόνας λέει ότι ο εμβολιασμός πρέπει να γίνεται από 12-26 χρονών και πριν αρχίσει η σεξουαλική δραστηριότητα. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν δύο εμβόλια. Το πρώτο εμβόλιο προφυλάσσει από δύο στελέχη του HPV τους τύπους 16 και 18 που είναι υπεύθυνοι για το μεγαλύτερο ποσοστό του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας. Το δεύτερο εμβόλιο προφυλάσσει από τους τύπους 6 και 11, που είναι υπεύθυνοι για τα κονδυλώματα σε ποσοστό 90%. Τα άτομα που εμβολιάζονται δεν κολλάνε απ'αυτούς τους τύπους του ιού. Το εμβόλιο δεν προστατεύει από τα υπόλοιπα καρκινογόνα στελέχη. Ακόμη και εάν έχεις τον ιό σίγουρα υπάρχει προστασία με τον εμβολιασμό αρκεί να μην έχεις αυτούς τους συγκεκριμένους τύπους.
  19. conq

conq New Member

διαβαζοντας αυτο εδω http://www.cretalive.gr/new/25400/y...tou_stomatos_isos_ofeiletai_sto_stomatiko_sex

διαβασα οτι εχει εγκριθει και για τους αντρες για καρκινο πρωκτου ! Ισχυει ομως στην ελλαδα ? Ακομα ενα αλλο ερωτημα ειναι ισχυει αυτο που λεει οτι μετα τη 1η μολυνση δεν μπορει να δρασει το εμβολιο ?

ομως τα αναποδα διαβασα εδω http://www.iatrikostypos.com/conten...nos-ta-prota-apotelesmata-toy-emboliasmoy-hpv

τι να πιστεψω ? Αξιζει να παω να το κανω ?
    Last edited by a moderator: Mar 1, 2011
  20. Kathy

Όπως ήδη θα έχεις διαπιστώσει τα συγκεκριμένα εμβόλια έχουν μελετηθεί αρκετά για την πρόληψη του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας. Προστατεύουν δλδ από κάποιους συγκεκριμένους τύπους που προκαλούν καρκίνο, όχι όμως από όλους! Γι'αυτό και οι γυναίκες πρέπει να το κάνουν πριν την έναρξη των σεξουαλικών επαφών τους που είναι σίγουρες ότι δεν έχουν κολλήσει κανέναν τύπο. Υπάρχει και μια άλλη κατηγορία γυναικών που δεν κάνει το εμβόλιο γιατί είναι καινούριο και όχι τόσο δοκιμασμένο για να δώσει ασφάλεια!
    Αυτό που πέρασες είναι κονδύλωμα και δεν οδηγεί σε καμία περίπτωση σε καρκίνο! Έχεις σκεφτεί ότι εκτός από τον HPV υπάρχει και ο ιός του έρπητα που μεταδίδεται με τον ίδιο τρόπο; Παρόλο αυτά είναι και αυτός ιός που είναι μεν θεραπεύσιμος αλλά εάν τον κολλήσουμε τον "κουβαλάμε" και αυτόν σε όλη μας τη ζωή! Εδώ δεν έχουμε εμβόλιο! Υπάρχουν άτομα που έχουν και τους δύο ιούς αλλά ζουν μια φυσιολογική ζωή.
    Γνώμη μου είναι να αφήσεις προς το παρόν το εμβόλιο στην άκρη μιας και δεν χρησιμοποιείται εδώ στην Ελλάδα ακόμη σε άντρες (μάλλον)!
    Έχε στο νου σου ότι από εδώ και στο εξής θα παράγονται εμβόλια από διάφορες φαρμακευτικές εταιρείες που το καθένα θα καλύπτει και διαφορετικούς τύπους του HPV. Όπως και να'χει από τη στιγμή που θεράπευσες τα κονδυλώματα δεν κινδυνεύεις. Περισσότερο κινδυνεύεις εάν δεν παίρνεις προφυλάξεις στις επαφές σου και όχι μόνο από HPV αλλά και από πολλές πολλές άλλες ασθένειες όπως χλαμύδια, ιό του έρπητα, HIV, αερόβια και αναερόβια μικρόβια κλπ κλπ!

Share This Page