1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Κονδυλωματα περιπρωκτικα

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by Marios1988, Jun 8, 2015.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. Marios1988

Marios1988 New Member

Γειά σας πριν από 1 εβδομάδα έκανα αφαίρεση περιπρωκτικα κονδυλώματα με λειζερ από τι μου είπε ο γιατρός ήταν αρκετά μεγάλη η επιφάνεια ! Ύστερα από 1 εβδομάδα αλαζω γάζες και μερικές φορές έχει ελάχιστο αίμα υγρό το οποίο μυρίζει (δεν ξέρω άμα είναι από την αλυφη) και η πληγη είναι μαύρη επισεις έχει και ελάχιστα καφέ χρώμα (όχι κόπρανα) θα ήθελα να μάθω αν όλα αυτά είναι φυσιολογικά και πόσο καιρό περίπου επουλωνεται η πληγη ? Ευχαριστώ
  2. ioanou dhmhtra

ioanou dhmhtra New Member

Γειά σας. Πιστευετε οτι κονδυλωμα? Παραθετω φωτογραφια.
  3. ioanou dhmhtra

Γειά σας. Πιστευετε οτι κονδυλωμα? Παραθετω φωτογραφια.
  4. ioanou dhmhtra

Γειά σας .. Πιστευετε οτι ειναι κονδυλωμα? Παραθετω φωτογραφια.

Attached Files:

5. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Ναι, θα έλεγα ότι μοιάζει πολύ με κονδύλωμα. Θα πρέπει οπωσδήποτε να εκτιμηθεί από δερματολόγο για να αποφευχθεί ο πολλαπλασιασμός.
  6. ioanna dhmhtriou

ioanna dhmhtriou New Member

Καλησπεραααα! Πηγα σε πρωκτολογο και μου πε οτι ειναι αιμορροΐδα και μου την αφαιρεσε.. απ την μια ειμαι ανακουφισμενη που δεν ειναι κονδυλωμα αλλα απο την αλλη υπάρχει περίπτωση να εκανε λαθος? Γτ απο την οψη του δεν μοιαζει με αιμορροΐδα σε σύγκριση με τις φωτο που εχω δει.. τι θα με συμβουλευατε?
  7. Kathy

Η μόνη λύση είναι να περιμένετε να δείτε αν θα ξαναβγεί. Αν εμφανιστεί πάλι τότε είναι κονδύλωμα.
  8. ioanna dhmhtriou

ioanna dhmhtriou New Member

Μα κ για αυτην την αιμορροΐδα μου πε οτι μπορει να ξαναεμφανιστει..ωστοσο μου εβαλε κ ενα ειδικο υγρο που δειχνει αν ειναι κονδυλωμα. .υπαρχει καποιος κίνδυνος να συμβεί κατι μεχρι να ξαναεπανεμφανιστει εαν ειναι κονδυλωμα? Για παράδειγμα εξαπλωση του στο εσωτερικο του πρωκτου ενω εγω θα πιστεύω οτι ηταν αιμορροΐδα?
  9. Kathy

Τα κονδυλώματα απλώνονται και είναι τελείως ορατά σε διάφορες περιοχές του πρωκτού και εντός και εκτός. Το σκιαγραφικό θα έδειχνε αν επρόκειτο για κονδύλωμα ή όχι.

Share This Page