1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Κονδυλώματα;

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by theatis, Jan 13, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. theatis

theatis New Member

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να με διαφωτίσετε σε κάτι... έχουν εμφανιστεί στην περιοχή του πρωκτού κάτι σαν κρεατοελιές στο μέγεθος σπυριού σιταριού στο χρώμα του δέρματος χωρίς να προκαλούν πόνο. Πρόκειται για κονδυλώματα; Πρέπει να επισκεφτώ χειρουργό ή δερματολόγο; Μπορεί να είναι αιμορροϊδες;
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Θα πρεπει να σας δει βασικά δερματολόγος κατ'αρχήν.
  3. lio

lio New Member

Καλησπέρα σας. Εγώ έχω 2 ερωτήσεις για εσάς :

1) υπάρχει κάποια εξέταση (έστω και να μην καλύπτεται από τα δημόσια ταμεία) για να διαπιστωθεί εάν κάποιος -->άνδρας <-- έχει τον ιό HPV? Ο δερματολογός τον οποίο επισκέφτηκα (πτυχιούχος από Ιατρική Σχόλη ΕΚΠΑ) μου είπε πως ΟΧΙ και μόνο από την οπτική εξέταση από γιατρό μπορεί κάποιος να το καταλάβει, αλλά η απάντησή του δεν με κάλυψε.

2) Ο γιατρός μου συνέστησε τη κρέμα DAKTODOR για την ενόχληση που νιώθω στον πρωκτό (κνησμό και πόνο όταν πιέζω). Πιστεύετε θα βοηθήσει - είναι αρκετό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα σας. Η εξέταση ειναι ιστολογική.
    Γίνεται αφαίρεση και βιοψία.!
    Αν εχετε κονδυλώματα πρεπει να τα αφαιρέσετε αμεσα.
    Οι αλεοιφες ΔΕΝ θεραπεύουν.

Share This Page