1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Κομπος στον λαιμο-5μηνες+

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by spiroslio, Sep 28, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. spiroslio

spiroslio New Member

Εδω και 5 μηνες εχω ενοχληση σαν κομπο στον λαιμο, ερεθισμενο φαρυγγα , ασπρη γλωσσα και καποιες μερες δυσπνοια και κουραση οταν μιλαγα!

εχω παει σε καμια δεκαρια διαφορετικους γιατρους
    σε 3 οριλα που πηγα και μου κανανε ενδοσκοπηση
    1 ενας μου ειπε γλωσικη αμυγδαλη
    ο αλλος παλι γλωσικη αμυγδαλη και μαλιστα μου πε για χειρουργιο
    και ο τριτος μου λεει δεν εχεις τπτ

Εχω κανει καρδιογραφιμα,γενικες,σπιρομετρηση,τ3 τ4 για θυρωιδη, υπερηχο θυρωιδη,αξονικη, ακτινογραφια θωρακος,και ολα ειναι καθαρα

και τωρα πηγα και για γαστροσκοπιση για παλινδρομηση
    ο γιατρος μου ειπε οτι εχω μια μικρη παλινδρομηση αλλα εχω κοκκινο φαρυγγα και παιρνω ενα χαπι λαπραζορ εδω και ενα μηνα

υπαρχει μια βελτιωση απο το καλοκαιρι δηλαδη δεν εχω πια δυσπνιες αλλα ο κομπος συνεχιζεται

εχω ταλαιπωρηθεί πολυ και εχω παρει αντιβιωσεις augmentin ciproxin και ενδοφλεβιες στο νοσοκομειο και κορτιζονη χωρις αποτελεσματα..αν υπαρχει καπια αλλη εξεταση η φαρμακο που μπορω να παρω αν μπορειυτε να μου το πειτε ευχαριστω για τον χρονο σας

να σημειωσω οτι αυτο το αισθημα κομπου και τα συμπτωματα βγηκαν μεσα σε 3 μερες
    μετα απο εντονη προπονηση στο γυμναστηριο
    Last edited: Sep 28, 2016
  2. maria2016

maria2016 Member

καλησπέρα Σπύρο, δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν βρήκα λύση, υποφέρω ακόμα και έχω και επιπλέον προβλήματα, θα σου γραψω εκτενώς αύριο που θα έχω περισσότερο χρόνο. η αλήθεια βέβαια έιναι ο κόμπος δεν είναι τοσο αισθητός όσο στις αρχές Ιουνίου, δηλαδή αντέχω αυτό το σύμπτωμα.
    Αν αυτό σε παρηγορεί, σου απαντάει μια εξίσου ταλαιπωρημένη κοπέλα.
    Αυτή τη στιγμή έχω και γω ρινιτίδα και φαρυγγίτιδα από την παλινδρόμηση, παίρνω bilargen ( kortizoni alla ligi veltiwsi vlepw) . Niotheis na se fagourizei o farrygas sou? Είμαι χάλια, το λαπραζορ τι είναι?
    Τις αντιβιωσεις για ποιο λόγο τις πήρες?
  3. spiroslio

spiroslio New Member

γεια σου μαρια! ουτε εμενα ειναι πολυ αισθητος ο κομπος αλλα οσο να ναι ειναι ενοχλητικος
    εχω κανει και εγω πολλες ερευνες και εχω παει σε πανω απο 10 γιατρους (ωριλα,πνευμονολογο,παθολογο,αλλεργιολογο,γαστρεντερολογο και ενδοκρινολογο)
    ο καθενας δυστηχως μου λεει την ιστορια του, ο ενας λεει εχω γλωσικη αμυγδαλη ο αλλοσ αλλεργια ο αλλος μου λεει θες χειρουργιο ο αλλος μου λεει παλινδρομιση αντε να βγαλεις ακρη
    αντιβιωσεις κ κορτιζονη επερνα ολο τον αυγουστο δεν εγινε τπτ! μου ειπαν να κανω καλλιεργια δηλαδη να μου παρουν σαλιο απο τον λαιμο να δουν πιο μικροβιο ειναι για να μου δωσουν την καταληλη αντιβιωση
    τωρα δεν ξερω ποσο ισχυει αυτο

απο την αλλη αν ειναι παλινδρομηση θελει χρονο αλλα ποσο δεν ξερουμε αυτο ειναι το θεμα το λαπραζορ ειναι για την παλινδρομηση δεν σου δωσανε εσενα? βλεπω παιρνεις χαπι για αλλεργια !
  4. maria2016

maria2016 Member

Καλημέρα Σπύρο,
    εσένα όπως λες σου ξεκίνησε ξαφνικά στο γυμανστήριο? σηκώνεις βάρη? γιατί μπορεί να οφείλεται και σε αυτό η παλινδρόμησή σου, δηλαδη χαλαρώνει ο σφογκτηρας απο το το σκύψιμο και την άρση βαρους.
    Εμένα δεν ξέρω αν διαβασες όλα μου ξεκίνησαν τον περασμένο Μάιο, μετά τη λήψη αντιβίωσης.
    Δεν ξέρω αν η ρινίτιδα και η φαρυγγιτιδα μου ειναι αλλεργικής αιτιολογίας, εγω θεωρώ οτι οφείλεται στην παλινδρόμηση. Θα κάνω αλλαργικό τεστ τον Οκτώβριο για να δούμε αν είναι αλλεργικό ή οχι και γενικά που έχω και αν έχω αλλεργίες.
    Αντιβιώση σου έδωσαν για τον ερεθισμένο φάρυγγα?
    Εκτος απο το bilargen, αρχισα να παιρνω και riopan gel. Τον περασμένο Αύγουστο, έκανα μανομετρία, πεχαμετρία και διαβαση οισοφαγου-στομαχου. Η μανομετρία και η διάβαση βγήκαν καλες και στην πεχαμετρία μου είπαν οτι δεν έχω σημαντική οξινη παλινδρόμηση, αλλα ασθενως οξινη ( δηλαδη Ph 5-7 και λίγη αλκαλική) και η παλινδρομηση μου ειναι κατα τη διάρκεια της μερας και οχι της νύχτας. Λόγω της αλκαλικής παλινδρόμησης μου έδωσαν riopan gel και οχι αναστολέα αντλίας πρωτονίων. Μου είπε η γαστρεντερολόγος οτι κανονικά δεν θα έπρεπε να έχω ενοχλήσεις, αλλά εγώ αισθάνομαι απαίσια, καμία σχέση με το πως ήμουν παλιά ( προ αντιβίωσης).
    την αντιβιώση για ποιο λόγο α΄ρχισες να την παίρνεις και μαλιστα ανεφερες και ενδοφλεβια? Ποιος γιατρός σου την έδωσε?
    Επίσης την καλλιέργεια του σάλιου πού θα την κάνεις? γιατί διαβάζω σε σαιτς του εξωτερικου οτι καποιοι κανουν ενα τεστ για να δουν αν εχουν στο σαλιο τους αυξημένη πεψίνη.

Πάντως ο κόμπος στο λαιμό είναι σίγουρα παλινδρόμηση να ξέρεις, άσπρη γλώσσα έχω και γω.
    Είπες οτι ο ωρλ είπε γλωσσική αμυγδαλή. Εμένα στην αρχή είχαν υποψιαστεί αμυγδαλιτιδα, γιατί είχα εναν πρησμέnο λεμφαδενα και πυρετό οταν είχα παει στα επείγοντα. ¨ομως μου έκαναν υπέρηχο και δεν βρήκαν κατι τετοιο. γενικά μη βιαστείς για οποιοδήποτε χειρουργείο μέχρι να βρεις τι ακριβώς σου συμβαίνει.
    Καούρες έχεις καθόλου?
    Ps παρομοίως εχω παέι σε τόσους γιατρούς που δεν εχω πάει ποτε σε ολόκληρη τη ζωή μου και το κακό ειναι οτι δεν βρίσκω λύση και άκρη.
  5. spiroslio

spiroslio New Member

καλημερα μαρια και εμενα μετα απο ληψη φαρμακου αρχισαν ολα που πηρα για το γυμναστηριο.. δεν ξερω αν αυτο το φαρμακο που πηρα και η αντιβιωση σου το ξεκινησαν ολο αυτο!
    η φαρρυγιτιδα δεν νομιζω να ειναι απο αλλεργια αλλα λογω παλινδρομησης διαβασα οτι τα συμπτωματα ειναι αυτα δηλαδη φαρυγιτιδα - κομπος- εικονικη δυσπνοια-ασπρη γλωσσα και γλωσικη αμυγδαλη
    η γλωσικη αμυγδαλη δεν ειναι η γνωστες αμυγδαλες αλλα βρισκεται στην βαση τις γλωσσας..η διαγνωση που μου εκαναν οι ωριλαδες που πηγα ηταν γλωσικη αμυγδαλη και οχι παλινδρομηση
    γιαυτο μου δινανε και αντιβιωσης χωρις αποτελεσμα! ισως εχεις και εσυ απο αυτο φαινεται με ενδοσκοπιση! ενας ωριλας μου ειπε να κανω χειρουργιο για την γλωσικη αμυγδαλη και στο νοσοκομειο που πηγα μου ειπαν ποιος σου ειπε για χειρουργιο?? δεν γινετε εκει χειρουργιο!! αντε να βγαλεις ακρη μετα!

καουρες δεν εχω,,η φαλαπ δεν κανει καουρες απο οτι ξερω!
    εγω θα τελιωσω την θεραπεια για αλλον ενα μηνα με το λαπραζορ εχω δει μια μικρη διαφορα προς το καλυτερο αλλα δεν μου αρκει! και θα παω και για τεστ αλλεργιας
    τι να πω δεν ξερω γιατι θελει τοσο καιρο να φτιαξει αυτο το πραμα !! παντος μην παιρνεις αντιβιωσεις και κορτιζονη δεν κανουν τπτ! και χαλας τσαμπα το ανοσοποιητικο σου!
    κανε παντως μια ενδοσκοπιση να σου δουν την βαση της γλωσσας για γλωσικη αμυγδαλη γιτι μαλλον εκει εναι ο κομπος που σε ενοχλει
  6. maria2016

maria2016 Member

έχω διαβάσει και άλλους που μετά απο βιταμίνες κτλ έπαθαν παλινδρόμηση ( σε ξένα σαιτ) όπως και με την αντιβίωση. Εγω πιστεύω οτι μάλλον εχει σχέση το φαρμακο που πήρες. Πυροδότησαν και τα δύο ξεχωριστα στον καθενα μας το ίδιο πράγμα, δηλαδη την παλινδρόμηση.
    αντιβιωση δεν ξαναπαιρνω με τίποτα υστερα απο αυτά που έπαθα αλλά ήταν αναγκαίο κακό το μαιο γιατί έκανα χειρουργείο και έπρεπε να την πάρω αλλα μου εδωσε πολύ και πολλές μερες ο γιατρος και με πέιραξε. Εμένα η κορτιζόνη με βοήθησε και τις δύο φορές και τον Ιούνιο και τώρα. έχω δύο μέρες που σταμάτησε και η ρινίτιδα ( δεν φτερνίζομαι συχνά ) και η φαρυγγίτιδα ( δηλαδη δε με φαγουρίζει ο λαιμός) τι να πω μπορεί να ήταν και κρύωμα, θα δείξει ο χρόνος.
    το λαπραζολ είναι αναστολέας αντλίας πρωτονιων δηλαδη μειώνει το γαστρικό οξύ. Είχα πάρει και γω τον Ιούνιο για ένα μήνα κάτι αντίστοιχο αλλά είχα πονοκεφάλους, μου έκανε πόνο στις αρθρώσεις και είχα μια περιέργη γεύση στο στόμα σα μεταλλική.
    τώρα μετά την πεχαμετρία η γιατρός μου είπε οτι το κατάλληλο για μενα είναι το ριοπαν τζελ και ξεκινάω τώρα για ένα μήνα την αγωγή.
    Λένε οτι αργεί αυτό να περάσει, το θέμα είναι αν περνάει τελικά, εγώ φοβάμαι πάρα πολύ και εκτός του οτι είμαι σε νεαρή ηλικία, με επηρέαζει παρα πολύ στη ζωή μου για να πω οτι θα ζήσω με αυτό.
    Αντιβιώσεις, στρες και βιταμίνες και καταστάσεις όπως μετά απο εγκυμοσυνή, έχω διαβάσει σε πάρα πολλά φόρουμς οτι κάνουν αυτό που λέμε flare up reflux/ onset reflux.
    Εσένα ο γαστρεντερολόγος τι σου είπε, οτι αργεί αλλά περνάει μετά απο μήνες?
    έχεις δίκιο για τα φαρμακα και το ανοσοποιητικό, αλλά αναγκαζομαι να πάρω κάποια για να ανταπεξελθω στις υποχεω΄σεις μου ( δουλεια και γενικα στην καθημερινότητα μου)
    Η γαστρεντερολόγος ήταν κάθετη στο να πάρω το ριοπαν τζελ για ένα μηνα
    εσύ το έχεις 5 μηνες λες, πότε αρχισε να υποχωρεί καπως? εμενα μου εμφανιστηκε τελη μαιου και ειδα μια πρωτη βελτιωση μεσα αυγουστου
  7. spiroslio

spiroslio New Member

το ξερω και με ενα με ειχε ριξει πολυ ψυχολογικα μεχρι να βρω τι ειναι και ακομα με επηρεαζει πολυ στην καθημερινοτητα
    διαβασα οτι κανει μηνες μπορει και χρονια να φτιαξει αυτο το πραμα..και οτι το φαρμακο που παιρνω δεν θα ειναι για ενα μηνα αλλα για πολλους
    εχει υποχωρηση λιγο εμενα αλλα οχι πολυ το καλο ειναι οτι δεν εχω δυσπνιες πλεον!! τωρα τι να πω αν ειναι οντως ετσι θα πρεπει να κανουμε υπομονη
    αλλιως αν ξερει καποιος γιατρος καμια λυση ας μας πει..

διαβασε και αυτο http://myorl.gr/laryngofaringiki-palindromisi
    λεει¨Η θεραπεία συνήθως διαρκεί από 6 εβδομάδες έως 3 μήνες.
  8. maria2016

maria2016 Member

καλημερα σπύρο, τι κανεις? πως τα πας? βλεπεις καποια βελτιωση?
  9. spiroslio

spiroslio New Member

καλησπερα μαρια τπτ τα ιδια ακομα!
    συνεχιζω το φαρμακο και απλα κανω αυτα που μου ειπαν και διαβασα
    δηλαδη να κοψω τσιγαρα αλκοολ καφε τσαι αναψυκτικα να μην πινω νερο μιση ωρα πριν κ μετα το φαι
    να μην τρωω τρεις ωρες πριν τον υπνο
    να μην τρωω σκορδο κρεμυδι πιτες και παραγωγα οπως κρεπες,ντοματα
    να μην τρωω σοκολατεσ και γλυκα σιροπιαστα
    να μην πινω πορτοκαλαδες
    να κοιμαμαι με σηκωμενο το κεφαλι με δυο τρια μαξιλαρια
    κλπ

τωρα αυτα που θελω να κανω ακομα ειναι 24ωρη μετρηση του ph
    τεστ αλλεργιας και να ελενξω την βιταμινη D γιατι διαβασα οτι κανει καλο
    οταν τα κανω θα ενημερωσω εσυ πως πας
  10. Vagelis

Vagelis Member

παιδια κι εγω εχω παλινδομιση απο περισυ λογω εντονου στρες και απο βαρη που σηκωνα. ειχα κομπο στο λαιμο εντονο και ενα λεμφαδενα ελαφρςσ πρησμενο ...o γιατρος που εδωσε laprazol για 1 μηνα και διατροφη και συνηλθα....αλλα μου ειπε πως εφοσον εμφανιστηκε πλεον θα εμφανιζεται συχνα ..και οντως μεσα στη χρονια που περασε το ξαναπαθα αλλες 2 φορες...ανα 4μηνο περιπου εμφανιζοταν!..

το αγχος το κανει χειροτερο να ξερετε..

νομιζω εχει ενα ερθρο εδω μεσα που γινεται και επεμβαση αν θελει καποιος για να μη του ξαναεμφανιστει
  11. maria2016

maria2016 Member

Καλησπέρα, εγώ το παλεύω όσο μπορώ. Εκτός από το ριοπάν τζελ ξεκίνησα και το ibutin που μου είπε η γιατρός μου να παίρνω πριν το φαγητό ( βοηθά λέει στο χαρτάκι στην κινητικότητα του γαστρεντερικού σε περιπτωση ατονίας και αναστέλλει την κινητικότητα μετά από διέγερση του και παράλληλα παίρνω και προβιοτικά σε κρύο ρόφημα να φτιαξω τη χλωρίδα μου λόγω της αντιβίωσης)
    Ναι να με ενημερώσεις για να συγκρίνουμε τα αποτελέσματά μας αν θέλεις και γενικά αν βλέπεις καμία βελτίωση.
    εγώ έχω κάνει όλα τα τεστ( μανομετρία, Phmetria και διάβαση με βάριο) και χθες σκεφτόμουν αυτό που λες για τη βιταμίνη D ( είναι το μόνο που δεν έχω ελέγξει)
    ¨Ηθελα να σου πω να μην κάνεις μόνο phmetria αλλα και το impedance test μαζί ( είναι ακριβή εξέταση εγώ έδωσα περίπου 345 ευρώ αν θυμάμαι καλά αλλά μόνη της η Phmetria είναι ελλιπής ώστε να βγει ένα ασφαλές αποτέλεσμα, διότι εμένα η πεχαμετρία μου βγήκε αρνητική αλλά στο impedance test φάνηκε ότι είχα πολλά επεισόδια ασθενώς όξινης παλινδρόμησης και λίγης αλκαλικής στην όρθια θέση δηλαδή κατά τη διάρκεια της μέρας και όχι τη νύχτα, για αυτό και κοιμάμαι και χωρίς προβλήματα και δεν έχω και ποτέ καούρες)

Αποφεύγω και γω αυτά που είπες και προσέχω τις ώρες που τρώω. Για παράδειγμα χθες έκανα το λάθος και ήπια χυμό πορτοκάλι και έπαθα καούρα για πρώτη φορά ( πολύ όξινο φαίνεται!!!!!!!!!) ενώ η pizza δε με πειράζει. Από χυμούς λέω να δοκιμάσω aloe vera, καθώς έχω διαβάσει πολλούς ξένους ότι τους ανακούφισε το λαιμό.
    Last edited: Oct 8, 2016
  12. maria2016

maria2016 Member

Καλησπέρα Βαγγέλη, έχω και γω πρησμένο λεμφαδένα ( τπωρα κάπως έχει υποχωρήσει ) και στην αρχή πήγαινε το μυαλό μου στα χειρότερα( λεμφώματα κτλ) μέχρι να μάθω τι μου συμβαίνει. Είσαι τυχερός που συνήλθες και γω βλέπω κάποια βελτίωση από τον Ιούνιο αλλά εντελώς καλά δεν είμαι δυστυχώς.
    έχεις δίκιο, το άγχος δε βοηθάει καθόλου!!!!!
    Η επέμβαση με τρομάζει καθώς λένε ότι δεν ενδείκνυται για όλες τις περιπτώσεις παλινδρόμησης αλλά κυρίως για όσους έχουν καούρες-ξινίλες και γενικα τα τυπικά συμπτώματα της παλινδρόμησης.
    Vagelis likes this.
  13. eleni80

eleni80 New Member

καλησπέρα και από μένα!
    έχω αυτό τον κόμπο 2 χρόνια....οι γιατροί έλεγαν ότι είναι ψυχολογικό. μέχρι που άσπρισε η γλώσσα μου και ένιωθα τα υγρά μέχρι την μύτη μου...
    τα μοναδικά φάρμακα που βρήκα θεραπεία ήταν τα προκινητικά, τα οποία τα πήρα μόνο μία εβδομάδα. τα λαπραζόλ και μπελιφάξ σε μένα δεν είχαν αποτέλεσμα. το περίεργο είναι όμως ότι μετά από 2 θεραπείες για το μικρόβιο του ελικοβακτ. η πέψη μου βελτιώθηκε και ο κόμπος υποχώρησε....
    έχω καταλάβει ότι όσο βελτιώνεται η πέψη μου τόσο υποχωρεί ο κόμπος στο λαιμό...
    ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ 100% ΜΕ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΚΟΜΠΟΥ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ...
    και η απορία μου είναι η εξής: γιατί στο εξωτερικό οι γιατροί θεωρούν ότι είναι ένα σύμπτωμα της παλινδρόμησης ενώ στην ελλάδα θεωρούν ότι είναι ψυχολογικό;
    Last edited: Oct 12, 2016
    anastasios8888 likes this.
  14. spiroslio

spiroslio New Member

καλησπερα ελενη! ποια προκινητικα φαρμακα πηρες??
    επισης η θεραπεια για το ελικοβακτηρ. τι περιεχει ειναι αγωγη με φαρμακα??
    μηπως γιατρευτουμε και μεις
  15. eleni80

eleni80 New Member

Σπυρο χρυσος κανονας μην παιρνεις φαρμακα απο μονο σου!
    Για το ελικοβακτ. εκανα γαστροσκόπηση και πήρα 2 αντιβιώσεις. Δεν έφυγε με την πρώτη και ξαναπήρα 2 αντιβιώσεις διαφορετικό σχήμα αυτή τη φορά.
    Στη δική μου περίπτωση λαπραζολ και μπελιφάξ δεν είδα θεραπεία.
    Πλέον νιώθω να χωνεύω και άδειο το στομάχι μου! 2 χρόνια παιδευόμουν και άλλαξα 10 γιατρούς! Αν είναι δυνατόν! Έφτασα να γράφω καθημερινά τί τρώω για να δω τί με πειράζει. Έκανα κάποιες αλλαγές όπως το ψωμί απο συσκεκριμένο φούρνο. Όταν έφυγα λίγες μέρες εκτός πόλης μου, τότε το κατάλαβα αυτό αφού συνέχιζα να τρώω και εκεί που πήγα από την ίδια λίστα.
    Δεν καπνίζω- δεν πίνω-προσέχω τί τρώω!
    Και τί έπαθα!!!!
    Θέλει υπομονή και να μιλάς για το θέμα αυτό με δικά σου άτομα!
    Μην σας ρίχνει ψυχολογικά!
    Εδώ θα είμαστε να τα λέμε!
  16. Despoina1995

Despoina1995 New Member

Sos!!!
    Καλησπέρα και από μένα έχω το ίδιο πρόβλημα και με ταλαιπωρεί πάνω από τρία χρόνια..Θυμάμαι το είχα έντονα από το λύκειο και μετά αλλά νόμιζα ότι οφειλόταν μόνο στο άγχος..Τα τελευταία δύο χρόνια παρατήρησα βραχνάδα στη φωνή μου ,σπαστικό ξηροβηχας στον ύπνο και μόνιμο κόμπο στο λαιμό που είναι σε έξαρση τη μέρα και όταν τρώω ,βέβαια με το στρες επειδεινωνεται !Έχω κάνει εξετάσεις θυροειδή όλες καθαρές μόνο ένα πολύ μικρό όζο έχω κάτω από τον ισοφαγο αλλά δεν επηρεάζει.Δεν αντέχω άλλο με αυτό το πράγμα έχει επηρρεάσει τη ζωή μου δν παλεύεται.Πηγα παθολόγο κ μ βάλε να κάνω υπέρηχο άνω κοιλίας γτ το στομάχι μου ήταν χάλια και προσεχώς θα πάω σε ωρυλλα και μετά και γαστροσκόπηση..!Εσείς απ την εμπειρία σας τι πιστεύετε;Θέλω να τελειώνει αυτό το πράγμα με το κομπο δε μπορώ άλλο :(:piange:

Share This Page