1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Κολίτιδα προβληματισμός !

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by sandy, Jan 27, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. sandy

sandy New Member

Καλησπερα σε όλους κ συγχαρητήρια για το φορουμ!
    Εχω κάποιες ερωτήσεις κ αν μπορει ο γιατρός κ τα υπόλοιπα μελοι να με βοηθήσουν!
    Εχω σπαστική κολίτιδα , κρίση μ είχε πιάσει πριν 3 χρόνια κ τωρα τα ιδια πάλι ,παιρνω buscopan plus κ ολα καλα απο τους πόνους! Εχω κ λιγο πολυ λιγο δυσκοιλιότητα αυτο που μ ανησυχεί ειναι ότι οι ενοχλήσεις δεν έχουν φύγει τελείως οπως την πρώτη φορά που μου κράτησε μόνο 1 βδομάδα χαλαρά, τωρα εδω κ 3 βδομάδες κάποια πρωινά οχι πάντα πονάω δηλαδή στην φάση που σχηματίζονται κόπρανα συγνώμη δεν ξερω πως αλλιώς να το θέσω! Μετα μόλις πάω τουαλέτα ειμαι οκ!
    Πήγα σε γαστρεντερολόγο κ μου έδωσε ειδική διατροφή να κάνω κ duspatalin των 200 2 φορες την ημέρα!
    Την διατροφή δεν την ακολουθώ κ πίστα (γιατι ξερω ότι η κολίτιδα μου προήλθε μετα απο έντονο άγχος που περαςα )οπως κ τα χάπια που μ έδωσε γιατι 200 mg 2 φορες την ημέρα κ για ένα μηνα μου φάνηκαν πολυ! Κ ετσι παιρνω ένα την ημέρα !εσεις τι πιστεύεται ; Τόση δυνατή δόση για τοςο μικρές ενοχλήσεις;
    Επίσης θα ήθελα να ρωτησω παιρνω κάποιες βιταμίνες κάπου στις 5 γιατι σε κάποιες εχω έλλειψη κ σε άλλες γτ γυμνάζομαι ! Μπορει να επηρεάζουν το έντερο;Γιατι ο γαστρεντερολόγος μου είπε ότι ειναι φάρμακα κ να μην τα παιρνω απο ποτέ οι βιταμίνες θεωρούνται φάρμακα;
    Συγνώμη αν σας κούρασα!
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Ειναι γεγονός οτι η κολίτιδα ειναι σχετιζόμενη με το άγχος. Το Buscopan μπορει να μειώνει τον σπασμό, αλλά αυξάνει την δυσκοιλιότητα. Η διατροφή εχει σημασία, και η δόση του φαρμάκου δεν ειναι μεγάλη. Οσον αφορά τις βιταμίνες τι εννοείτε παιρνετε 5??
  3. sandy

sandy New Member

Ευχαριστω για την απάντηση και τον χρόνο σας!
    Παιρνω ψευδάργυρο λόγο έλλειψης που εχω κανει σε αιματολογικές εξετασεις εχω λιγο κάτω απο το φυσιολογικό όριο!
    Παιρνω ωμέγα 3 και 6 ,
    σεληνιο μου το έδωσε ενδοκρινολόγος το παιρνω μερα παρά μερα λόγο χασιμοτο θυροειδητιδας και βιοτινη !
    Εννοείτε τα παιρνω με διαλλειματα! Ειμαι γυμνάστρια και γνωρίζω πανω κάτω κάποια πράγματα πανω στις βιταμίνες ,ιχνοστοιχεία κτλ δεν νομίζω να κάνω τοσο μεγάλο κακό στο έντερο με δαυτα! Γιατι χρόνια παιρνω αλλά η κολίτιδα μου εμφανίστηκε λόγο άγχους που πέρασα κ περνάω και κάνω κ αγωγή για αγχώδη διαταραχή !
    Ευχαριστω και πάλι !

Share This Page