1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!
Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. areti23

areti23 New Member

Γεια σας. πριν 2 μηνες εκανα διαροια με βλενες εκανα εξετασεις κ δεν υπηρχαν ουτε ποιον ουτε αιμα. εκανα ενδοσκοπηση στα 30 εκατοστα κ ηταν ερεθισμενο οξεια κατι δεν θυμαμαι πως το ειπε πηραμε δειγμα κ βγηκε μη ειδικη κολλιτιδα.εβαλα κατι υποθετα κ ολα καλα. εδω κ 20 μερες δεν εχω διαριες ουτε βλενες πριν ομος 15 μερες παρατηρησα αιμα κ στην λεκανη κ στο χαρτη μετα τιποτα. σημερα παλι το ιδιο. πηγα 2 φορες κ ηταν αρκετο δεν εχω κανενα αλλο συμπτομα ουτε πονο ουτε τιποτα υπαρχει περιπτωση να αιμοραγω απο το εντερο η να το γυρισε σε ελκωδη κολλιτιδα? εχω ομως κ αιμοραιδες τις ειδαμε στη ενδοσκοπηση
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: kollitida

Γειά σας, και καλωσήλθατε!!!

Εχω την εντύπωση πως ανάλογα με το πρόβλημα που είχατε η εξέταση που έγινε (των 30 εκατοστών) είναι ελλιπής!
    Για ποιό λόγο δεν έγινε κολονοσκόπηση?
    Επίσης ήθελα να γνωρίζω αν κάνατε Γενική αίματος, ΤΚΕ και CRP, και την ηλικία σας!!!

(Στο ερώτημα αν το αίμα είναι απο τις αιμορροϊδες, η απάντηση είναι φυσικά μπορεί να είναι αλλά δεν τεκμηριώνεται εύκολα τώρα)!
  3. areti23

areti23 New Member

γεια σας κ παλι. ειμαι 23 χρονων. ειναι τεσσερις μηνες που γεννησα κ ηταν δυσκολα γιατι ειχα μολυνσεις κ δυσκολη γεννα κοντεψα να χαθω εγω κ το παιδι. τοτε που πηγα στο νοσοκομειο με διαροιες ειχα 30 αιματοκριτη κ 8,5 φερυτινη. απο την στιγμη που αρχισα να περνω σιδηρο ανεβηκε σε μια βδομαδα στο 36.7 κ 28.5. crp 4.2. μετα απο ολα αυτα επαθα αγχωδης διαταραχη κ απο την στιγμη που μου ειπαν να μην κανω αμεσα την κολονοσκοπηση αποφασισα να την κανω αργοτερα.μολις ειμαι καλυτερα αυτες οι εξετασεις που σας εγραψα ειναι πριν 2 μηνες σχεδον πινω σιδηρο κ αντικαταθλιπτικα ladose.τωρα σε 15 μερες θα κανω εξετασεις παλι. κ σκεφτομαι μεσα στον ιανουαριο να κανω κ την κωλονοσκοπηση. πηγα χθες στον γιατρο κ μου ειπε πως εχω ραγαδα στην ωρα 12 γι αυτο αιμοραγω βεβαια εγω βλεπω μια περιεργη κινητικοτητα στο εντερο δεν εχω διαροιες αλλα παω αρκετες φορες τουαλετα κ το στομαχι μου ειναι περιεργο. μηπως πρεπει να κανω κ εξετασεις κοπρανων? σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση κ το ενδειαφερον
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Νομίζω πως δικαιολογούνται πολλά απο τα συμπτώματα σας με όλα αυτά που περάσατε!
    Ακόμη και η ραγάδα στην 12η ώρα (συμβαδίζει με την πρόσφατη γέννα), μπορεί να οφείλεται σε αυτό, αλλά επιδεινούται με τις διάρροιες και τις πολλές κενώσεις!!

Νομίζω πως η κολονοσκόπηση αρκεί!
  5. dimistam

dimistam New Member

Καλησπερα

καλησπέρα .

θα ήθελα να ρωτήσω σχετικα με ενα πρόβλημα που αντιμετοπίζω εδω και 2 μήνες! αντιμετοπίζω ενοχλήσεις σε όλο το μήκος του εντέρου σε διαφορετικά σημεία ανάλογα την ώρα! ποτε ψηλά πότε χαμηλά! έκανα όλες τις αιματολογικές εξετάσεις που μου σύστησε ο γαστρεντερολογος μου και είναι σε φυσιολογικά πλαίσια!μου μιλάνε για ευερέθιστο έντερο! ομως το πρόβλημα με έχει κουράσει! δεν εχω παρατηρηση αίμα στα κόπρανα αλλά όμως το έντερο μου είναι συνέχεια ανήσυχο και κάθε μέρα με οδηγεί 3 με 4 φορές στην τουαλέτα με μαλακά κόπρανα τα οποία δεν μυρίζουν ως συνήθως και σήμερα μύριζαν σχεδόν σαν εμετός! ειμαι πολυ αγχωτικό άτομο και αυτή η ιστορία με έχει κουρασει ιδιέταιρα! τι λύσεις προτείνετε? σας ευχαριστώ πολύ!
  6. Κατερίνα87

Κατερίνα87 New Member

Γεια σας! Είμαι 22 ετών και πριν 6 μήνες έκανα κολονοσκόπηση όπου δεν βρέθηκε τίποτε το ανησυχητικό. Τα αποτελέσματα της βιοψίας ομως έδειξαν ότι πάσχω από μικροσκοπική κολίτιδα. Η γιατρός δεν το πίστεψε, θεώρησε ότι είναι λάθος του εργαστηρίου κ δεν μου έδωσε κάποια αγωγή. Μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς είναι αυτή η νόσος, ποια είναι τα συμπτώματα της και πως αντιμετωπίζεται; Ευχαριστώ.
  7. Η μικροσκοπική κολίτιδα είναι μία κατηγορία παθήσεων του εντέρου (δεν είναι μια πάθηση) που χαρακτηρίζεται από διάρροιες, οι οποίες με την πάροδο του χρόνου φτάνουν να είναι ακατάσχετες.
    Είναι πάθηση εξαιρετικά σπάνια σε νεαρές ηλικίες, ενώ αντίθετα από τα 50 και πάνω η συχνότητα της αυξάνεται, χωρίς πάλι να γίνεται ιδιαίτερα συχνή.
    Θα έλεγα να ακολουθήσεις τις οδηγίες του γαστρεντερολόγου σου.
    Διαφορετικά, αν κάνεις διάρροιες, η μοναδική λύση είναι να επαναλάβεις την κολονοσκόπηση και οι βιοψίες που θα παρθούν να σταλούν σε εξειδικευμένο στις παθήσεις του πεπτικού παθολογοανατομικό εργαστήριο.

Share This Page