1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

κοκκυγοδυνία ή κάτι άλλο?

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by Χρήστος, Jan 28, 2008.

1. Χρήστος

Χρήστος New Member

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ που υπάρχεται ;D
    Τον τελευταίο μήνα έχω ένα πόνο στην "ουρά".Δεν έχω κάποιο σημάδι του τύπου αίμα ή πυρετό για να μπορώ να πω πως είναι κύστη κόκκυγος.Ο πόνος μπορώ να πω πως είναι ιδιαίτερα αισθητός κάθε φορά που κάθομαι μερικες φορές στο περπάτητα και την ώρα της "εκένωσης" :-[.Το θέμα είναι πως κάνω βαριά δουλειά όπου σηκώνω βάρη και είμαι μόλις 18 χρόνων.Δίαβασα σε μια απάντηση σας για κοκκυγοδυνία.Αυτό με πολύ απλά λόγια σημαίνει "κούραση" του σημείου της ουράς?
    Χρειάζεται κάτι άλλο εκτός από ξεκούραση για να περάσει?
    Μπορεί να χειροτερεύσει και αν ναι με ποιο τρόπο.
    Αν ειναι κύστη κόκκυγος σε τι χρονικό διάστημα γίνεται αισθητή στο δέρμα?
    Σε περίπτωση που είναι κοκκυγοδυνία και όχι κύστη κόκκυγος χορειγείται κάποιο χαρτί για μερικές μέρες άδειας από την εργασία?

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου :-[
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: κοκκυγοδυνία ή κάτι άλλο?

Η κοκκυγοδυνία αποτελεί πρόβλημα ερεθισμού των τελικών κοκκυγικών σπονδύλων και των συνδέσμων τους.
    Είναι σύνηθες αποτέλεσμα "καθίσματος" σε σκληρό έδρανο ή βαρειάς εργασίας, αλλά κυρίως μέσω αμέσου ερεθισμού της περιοχής.
    Δεν τεκμηριώνεται έτσι απλά, και χρειάζεται να σας δει χειρουργός για να το αποδείξει.

Οσον αφορά για άδεια, αυτό το αποφασίζει ο ιατρός που θα σας εξετάσει.
    Αν πρόκειται για κύστη κόκκυγος και αυτό θα το δεί ο ειδικός..
    Ομως αυτο που αναφέρετε για πόνο στην κένωση ΔΕΝ σχετίζεται ούτε με κοκκυγοδυνία, αλλά ούτε και με κύστη κόκκυγος!

Share This Page