1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Κοκκινες ελλιες?

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by betaman32, Mar 15, 2008.

1. betaman32

betaman32 New Member

Κοκκινες ελιες?

Πρεπει να εχει πανω απο 1 χρονο που ειχα παρατηρησει μια πολυ μικρη Κοκκινη...ας την ονομασω ελια στο δερμα μου.
    Το χρωμα της ειναι κοκκινο Εντονο.Καμια σχεση με τις κανονικες καφε ελιες.
    Μοιαζει περισσοτερο με μικρο σακουλακι με αιμα.
    Το σχημα της ειναι σχεδον στρογγυλο.
    Η οποια με τον καιρο συνεχιζει και μεγαλωνει.Τωρα ειναι λιγο μικροτερη απο φακη!Δεν εδωσα σημασια αλλα εμφανιζεται σιγα σιγα μια ακομη ποιο διπλα ομοια!
    Και επισης εμφανιζεται πλεον και μια στο δερμα του τριχωτου της κεφαλης.
    Εχω εντοπισει 2-3 ακομη που ειναι πολυ μικρες σαν τσιμπηματα βελονας...αλλα εχουν το ιδιο χρωμα και ειμαι σιγουρος οτι και αυτα θα μεγαλωσουν.
    Μπορειτε να μου πειτε αν προκειται για ελιες ή αν ειναι κατι υποπτο που δεν πρεπει να το αμελησω!
    Ευχαριστω για το χρονο σας και τη βοηθεια σας.
    Last edited by a moderator: Mar 15, 2008
  2. bolanis

bolanis New Member

Απαν: Κοκκινες ελλιες?

Το πρόβλημα σας σίγουρα πρέπει να ελεγχθεί από κάποιον ειδικό (δερματολόγο) διότι η εμφάνιση νέων μορφωμάτων (ελιών) καθώς και η μεταβολή του μεγέθους τους απαιτεί περαιτέρω έλεγχο χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι ύποπτο ή ανησυχητικό.
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

To Forum σας δίνει την δυνατότητα να "ανεβάσετε" και φωτογραφία απο το πρόβλημα που αναφέρετε!!!;)
    Ετσι θα μπορούσαμε να ειχαμε και μία εικόνα πο την "ελιά" που αναφέρετε!
    Κατα τα άλλα όμως συμφωνώ απόλυτα με τον συνάδελφο κ.Μπολάνη!!

p.s. το πώς θα ανεβάσετε "φωτο" στο post που κάνετε, γίνεται με το πλήκτρο που ευρίσκεται δύο θέσεις δεξιά απο το Α στο μενού με τα εικονίδια!!!
  4. betaman32

betaman32 New Member

Δεν μπορεσα να βγαλω μια καθαρη εικονα.
    Απλα νομιζω οτι πρεπει να παω σε δερματολογο.

Ευχαριστω πολυ και παλι για το χρονο σας.

Attached Files:

5. axiarchos

axiarchos New Member

Πιθανότατα πρόκειται για αιμαγγειώματα ( Καλοήθης δερματική βλάβη ), αρκετά συχνή ιδιαίτερα σε άντρες.
    Οπωσδήποτε όμως μια επίσκεψη στο δερματολόγο.
  6. betaman32

betaman32 New Member

Και παλι ευχαριστω.Θα προβω σε επισκεψη σε γιατρο.Οτι και αν ειναι τουλαχιστο να μη καθυστερησω υπερβολικα.

Share This Page