1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Κοιλιακοι Πονοι

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by xamhlo, Jan 23, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. xamhlo

xamhlo New Member

ειμαι 35 χρονων και εδω και πολλα χρονια αντιμετωπιζω προβληματα γενικα με την κοιλιακη περιοχη.τα τελευταια ομως 2 χρονια τα συπτωματα ειναι περιοδικα.ξεκιναμε με την φυσιολογικη κενωση που μπορει να κρατηση μια βδομαδα μετα παμε σε περιοδο οπου με την κενωση εχω αιμοραγια(εντονο κοκκινο χρωμα)τις περισσοτερες φορες χωρις πονο.ελαχιστες φορες ενιωσα ζαλη και αδυναμια για καποιες ωρες.Μετα παμε σε περιοδο οπου η κενωση γινεται με πολυ εντονο πονο χωρις να υπαρχει αιμα αλλα παντα υπαρχει η αισθηση οτι πρεπει να παω παλι, πονος,τσουξιμο,κνησμος.τα συπτωματα περνανε σε καποιες ωρες αν και οχι παντα.Η κενωση γινετε καθημερινα και μερικες φορες και δευτερη και τριτη φορα.Στα συπτωματα να προσθεσω οτι τα πολλα αερια που ερχονται μετα την φαση με την αιμοραγια.Μετα παμε παλι απο την αρχη και κανουμε κυκλο.Πριν 15 χρονια εκανα θεραπεια για ελκος στομαχου(ελικοβακτιριδιο) με κοντρολοκ οπου και γιατρευτηκε.Σε προσφατη επισκεψη στο γαστρεντερολογο (1 ετος) εκανα παλι γαστροσκοπηση λογο εντονου πονου και φουσκοματος στο στομαχι και στο εντερο.Αποτελεσμα ηταν παλινδρομιση.Σε ερωτηση μου οτι μετα απο τη θεραπεια που μου εδωσε οτι συνεχιζω να εχω εντονα φουσκωματα στο ιδιο σημειο(εκει που τελειωνει το στερνο) εκανα υπερηχο οπου μου ειπαν οτι εχω αερα στο εντερο και οτι λογο του υπερβολικου αγχους που εχω δεν προκητε να αλλαξει κατι δραστικα.
    ''Μην εχεις αγχος μου ειπε.''

Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα...:sorrriso:
    Last edited by a moderator: Jan 23, 2010
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

ΚΑλησπέρα.
    Τα συμπτώματα που αναφέρετε, σχετίζονται με την λειτυργία του παχέος εντέρου και θα πρέπει να ελεγχθού.
    Σίγουρα μία επίσκεψη σε γαστρεντερολόγο, και κολονοσκόπηση!
  3. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Εξ'όσων γνωρίζω έχοντας κάποιος ελικοβακτηρίδιο δε σημαίνει ότι έχει έλκος στομάχου.Το ελικοβακτηρίδιο εάν δεν θεραπευτεί έγκαιρα,τότε και μόνο τότε μπορεί να προκαλέσει έλκος,έτσι δεν είναι; Και μου δημιουργήθηκε και μία απορία... Πώς είναι δυνατόν το ελικοβακτηρίδιο να θεραπεύτηκε μόνο με controloc;;;:confused:
  4. Το ελικοβακτηρίδιο δεν θεραπεύεται μόνο με φάρμακα τύπου Controloc - χρειάζεται και αντιβίοση. Αλλά, μιας και μιλάμε για κάτι που έγινε πριν από 15 χρόνια, πιθανόν να έχετε ξεχάσει την θεραπεία που πήρατε. Το ελικοβακτηρίδιο είναι μεν το αίτιο των περισσότερων παθήσεων του στομαχιού (από την γαστρίτιδα στο έλκος και τελικά ενιότε και στον καρκίνο), αλλά το τι έχει ο καθένας στο στομάχι του ποικίλει ανά ασθενή (μπορεί και τίποτα).
    Τα συμπτώματα σας όμως δεν έχουν σχέση με το στομάχι και το ελικοβακτηρίδιο. Είναι συμπτώματα από το έντερο, πιθανότατα το παχύ, όπως λέει και ο Κος Σάμπαλης. Οπωσδήποτε επίσκεψη σε γαστρεντερολόγο και αναλόγως βλέπετε. Σίγουρα χρειάζεται κάποιος αιματολογικός έλεγχος και κολονοσκόπηση και πιθανόν επανάληψη της γαστροσκόπησης.

Share This Page