1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα ΚΟΙΛΙΑ

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by JOEFISH, Jul 11, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. JOEFISH

JOEFISH New Member

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΜΙΚΡΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΑΝΑΚΑΤΕΒΕΤΑΙ ΟΛΗ Η ΚΟΙΛΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΥΣΚΙΛΙΟΤΗΤΑ ΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΟΡΦΟΘΕΙ ΣΑΣ ΝΑ ΓΟΥΡΓΟΥΡΙΖΕΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΣΑΝ ΝΑ ΓΥΡΝΑΝΕ ΟΛΑ ΓΥΡΩ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕς ΦΟΡΕΣ ΠΟΝΟΣ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΜΕΡΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΣΑΝ ΚΡΑΜΠΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΡΑΓΑΔΕΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΚΤΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΙΜΑΤΟΑΓΕΙΩΜΑΤΑ ΣΤΟ ΗΠΑΡ ΣΥΚΩΤΙΟΥ 5 ΜΕ ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ 2 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΑΝΩ ΚΑΤΩ ΚΟΙΛΙΑΣ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΑΝΑΚΑΤΕΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Προτείνω να σας δει ειδικός, κυρίως γαστρεντερολόγος.
  3. JOEFISH

JOEFISH New Member

ΕΞΕΤΑΣΗ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ ΟΛΙΚΗ ΧΟΛΕΡΥΘΡΙΝΗ 1.31 TIMEΣ ΑΝΑΦΟΡΑΣ 1 MG/DL
    AMEΣΗ ΧΟΛΕΡΥΘΡΙΝΗ 0.29 ΤΙΜΕΣ ΑΝΑΦΟΡΑΣ 0.25ΜG/DL
    XOΛΕΡΥΘΡΙΝΗ ΕΜΜΕΣΗ 1.02 ΤΙΜΕΣ ΑΝΑΦΟΡΑΣ 0.75 MG/DL
    AMΥΛΑΣΗ 142 ΤΙΜΕΣ ΑΝΑΦΟΡΑΣ 10-100 ΙU/L 37%C
    EINAI ANΥΣΗΧΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΠΟΥ
    ΕΙΝΑΙ? ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ????
  4. sambalisG

Δεν νομίζω πως είναι ανησυχητικές οι εξετάσεις, η δε αυξημενη έμμεση, συνδυάζεται με το λεγόμενο σύνδρομο Gilbert. Καλό να σας δει γαστρεντερολόγος 'οπως σας είπα.
  5. JOEFISH

JOEFISH New Member

giatros

ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΘ ΤΟ ΤΗΛΕΦΟΝΟ ΤΟΥ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΙΑΤΡΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ
  6. sambalisG

Καλημέρα, επειδή λειπω διακοπές, εξού και η κθυστερημένη απάντηση, αλλά και οι γιατροί που γνωρίζω λείπουν.
    Ας ξαναμιλήσουμε από Σεπτέμβρη, δεν νομίζω πως συμβαίνει κατι σοβαρό.
  7. Irini

Irini Member

Καλησπέρα σας.Ο γιος μου ειναι 15 ετων και σε διάστημα περίπου δέκα ημερων μου έχει αναφέρει 3-4 φορές οτι τον ενοχλεί η κοιλιά του στο σημείο του αφαλού. Δεν εχει θέμα με τις κενώσεις του. Ο πόνος είναι ήπιος και κραταει περίπου δεκα λεπτά. Τον νιωθει σαν ενα μικρο "σφαχτη" μου ειπε χωρις εκεινη τη στιγμη να θελει να παει στην τουαλέτα. Δεν ανιχνευει κατι στην περιοχη. Επίσης, τον εχει ενοχλησει και το πρωι που ειναι νηστικος πριν το σχολείο και το απογευμα με γεματο στομαχι στο σπίτι. Τι μπορεί να είναι και πότε πρέπει να ανησυχήσω και να απευθυνθώ σε γιατρο; Δεν εχει καποια ίωση με εμφανη συμπτωματα αυτές τις μερες. Σας ευχαριστώ πολύ.
  8. sambalisG

Καλημέρα σας. Βασικά ταιριάζει με πονο εντέρου (σπασμός). Ισως θα πρεπει να δείτε την διατροφή του, και να περιμένετε.
    Οταν λέω διατροφή, να ρυθμίσετε ολες τις αιτίες που κάνουν στο παιδί δυσκοίλια κόπρανα.Δηλαδή να τρώει καθημερινά, φρούτα και σαλάτα.
    Ειδ'αλλως θα πρεπει να το δει ιατρός.
  9. Irini

Irini Member

Kαλησπέρα σας και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Ηθελα μια διευκρινιση. Δεδομένου οτι δεν έχει δυσκολία στις κενωσεις, εγώ σκεφτόμουν μήπως πρέπει να περιορίσει τα πρασσινα λαχανικά και τα φρούτα θεωρώντας οτι αυτά επηρεάζουν το εντερό του. Να υποθέσω, συμφωνα με τα λεγόμενά σας, οτι έκανα λάθος διαγνωση; Και πότε πρέπει να τον δει γιατρος;
  10. sambalisG

Σαφώς οταν ο πόνος συνεχίζεται και δεν υπάρχει διάγνωση.

Share This Page