1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Κνησμός Και Κοκκινήλες

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by Mirto, Jun 3, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. Mirto

Mirto New Member

Γειά σας και συγχαρητήρια για το φόρουμ σας!

Το δικό μου πρόβλημα είναι το εξής:εδώ ένα μήνα έχω εμφανίσει στα χέρια κοκκινήλες,συγκεκριμένα ανάμεσα στο καρπό και στα δάχτυλα,που κάποιες μοιάζουν με μικρές φυσαλίδες και κάποιες με σπυράκια.Μου προκαλούν φαγούρα η οποία πρόσφατα επεκτάθηκε και στα δύο χέρια μέχρι τους ώμους,καθώς απέκτησα και έντονη ξηροδερμία.Επισκέφτηκα δερματολόγο ο οποίος μου σύστησε να αποφύγω αφρόλουτρα με άρωμα,να βάζω κρέμα για ερεθισμούς και να πίνω αντισταμινικά μέχρι να περάσει η φαγούρα.Τα έκανα όλα αυτά,αλλά δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά.Μήπως να πάρω μια δεύτερη γνώμη;Υπάρχει πιθανότητα αυτό που σας περιέγραψα να πρόκειται για κάτι σοβαρότερο από αλλεργία;Είμαι 23 χρονών.Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.Να είστε καλά!
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Σίγουρα μια δεύτερη γνώμη θα ήταν το καλύτερο. Μπορεί να είναι μία κνίδωση που να χρειάζεται κάποιο άλλο αντισταμινικό! Το πιο πιθανό είναι να έπιασες κάτι και να προκάλεσε αλλεργία. Επειδή τα δερματολογικά είναι λίγο πολύπλοκα θα σου πρότεινα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη!:smile:
  3. Καλησπέρα!!

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Πριν δύο βδομάδες στη δεξιά πλευρά του λαιμού εμφανίστηκε μια κοκκινήλα δύο μέρες αφού φόρεσα ένα συγκεκριμένο μαντήλι που μου προκάλεσε φαγούρα και ενώ το φορούσα. Βέβαια, και πριν παρατηρούσα αρκετή ξηροδερμία στην περιοχή που δεν της έδινα σημασία. Πέρσι τον χειμώνα ξαναεμφάνισα ξηροδερμία στο λαιμό,επειδή φορούσα συνέχεια κασκόλ, ζιβάγκο κτλ. Τότε, ο δερματολόγος μου, μου έδωσε την κρέμα raxal και όντως με είχε βοηθήσει. Και αυτή την φορά το ίδιο έκανα και πέρασε. Ωστόσο, μέσα σε λίγες μέρες εμφανίστηκε από την άλλη πλευρά του λαιμού ξηροδερμία και μια κοκκινη γραμμή που ξεκινούσε κάτω από το αυτί και έφτανε στο μέσο του λαιμού. Σαν να είχα γρατζουνιστεί. Και εκεί έβαλα raxal, αλλά ναι μεν η γραμμή μειώθηκε αλλά η ξηροδερμία συνεχίζει και δημιουργήθηκε άλλη μία κοκκινήλα! Μάλιστα, όταν αγγίζω το σημείο που έχει κοκκινήσει έχει πολυ τραχιά επιφάνεια. Δεν σταμάτησα την raxal - τη βάζω το βράδυ - και το πρωι Kenakomb. Απλά με φαγουρίζει και από πάνω έχει κρύο,οπότε αναγκαστικά καλύπτω με ρούχο ή φουλάρι τον λαιμό όταν κυκλοφορώ έξω. Δεν έχω πάει σε γιατρό ακόμα. Είπα να περιμένω πως θα πάει. Τι μπορεί να συμβαίνει??
  4. Kathy

Κατά πάσα πιθανότητα κάποιο συγκεκριμένο υλικό σου προκαλεί αλλεργία. Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να μη φταίνε τα φουλάρια αλλά κάποιο άρωμα ή να σου κάνει αντίδραση κάποιο συγκεκριμένο κόσμημα; Όπως και να'χει η τραχιά επιφάνεια μπορεί να παραπέμπει σε κάποια λοίμωξη προφανώς από το ξύσιμο(λερωμένα χέρια πιθανώς) και να μη καλύπτεται με raxal και Kenakomb αλλά να θέλει πιο ισχυρές αλοιφές όπως fucicort ή κάτι πιο δυνατό. Μπορεί να έχει δημιουργηθεί ίσως και μυκητίαση όπου εκεί χρειάζονται άλλου είδους θεραπείες. Θα πρέπει να το δει οπωσδήποτε δερματολόγος.
  5. Λοιπόν, το αρώμα το σκέφτηκα κι εγώ!!Γιατί όντως φορούσα σε εκείνο το σημείο.Όπως και την μυκητίαση που έπαθα και το καλοκαίρι..Τα δερματικά είναι όντως πολύπλοκα. Τις επόμενες μέρες θα κανονίσω ραντεβού με το δερματολόγο.Ευχαριστώ για τη βοήθεια Κathy!;)
  6. Kathy

Χαίρομαι που βοήθησα. Όντως τα δερματικά είναι μεγάλο μπλέξιμο που όμως μ'έναν καλό δερματολόγο ξεπερνιούνται γρήγορα και ανώδυνα! Εύχομαι να γίνεις γρήγορα καλά.:sorrriso:
  7. Καλημέρα!

Επισκέφθηκα το δερματολόγο μου χθες και η διάγνωση είναι άξια σχολιασμού νομίζω...Καταρχήν, να πώ ότι όλες αυτές τις ημέρες καμία βελτίωση δεν είχε ίσα ίσα το δέρμα σε εκείνο το σημείο ήταν καταξερο. Ο γιατρός με την πρώτη ματιά σχεδόν κατάλαβε ότι πρόκειται για...ιχθύαση (οι ειδικοί θα καταλάβατε περί τίνος πρόκειται). Το εντυπωσιακό είναι ότι εκτιμά ότι πρόκειται για πρωτογενής μορφή που σημαίνει ότι το έχω εκ γενετής και είναι καθαρά τυχα'ιο που δεν ήταν όλο το δέρμα μου έτσι. Αυτό που μου είπε είναι ότι προφανώς είναι πολύ πολύ ήπια μορφή και όποτε ερεθίζεται το δέρμα από κάτι εμφανίζεται σε κάποια σημεία (π.χ στον λαιμό από φουλάρι). Μου έδωσε raxal πάλι για 2 εβδομάδες και αν δεν περάσει θα ξαναπάω..Για δευτερογενή μορφή την απέκλεισε επειδή είμαι 24 χρονών και δεν έχω άλλα προβλήματα υγείας. Πάντως σκέφτομαι μήπως υπάρχει περίπτωση να εκδηλωθεί στο μέλλον..?
  8. Kathy

Καταρχήν εάν όντως πρόκειται για ιχθύαση πραγματικά λυπάμαι πολύ. Επειδή όμως λάθη γίνονται ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς το ενδεχόμενο να επισκεπτείς και -εάν βέβαια μένεις Αθήνα- το νοσοκομείο Ανδρέας Συγγρός διότι εκεί καθημερινά βλέπουν εκατοντάδες περιστατικά και αυτό που θα σου πουν θα είναι και αυτό που πραγματικά έχεις. Σ'αυτές τις περιπτώσεις και αν πρόκειται για τόσο σοβαρά θέματα που θα σε ακολουθούν μια ολόκληρη ζωή καλό θα είναι να παίρνεις κι άλλες γνώμες.;)
  9. Η αλήθεια είναι ότι δεν φάνηκε να ανησυχεί..Και δεν μου είπε ότι μπορεί να εκδηλωθεί τώρα συνολικά...Απλά ότι αν ερεθίζεται το δέρμα μπορεί να εμφανίζεται σε σημεία. Θα πάρω για 2 εβδομάδες raxal και θα δώ. Και πέρσι είχα πάει με παρόμοιο πρόβλημα ξηροδερμίας στο λαιμό πάλι και η διάγνωση ήταν η ίδια. Και τότε με raxal είχαν υποχωρήσει η ξηρότητα. Κατά τα αλλά μάλλον λιπαρό το λές το δέρμα μου όχι ξηρό. Και την ερώτηση για το αν κινδυνεύει να εκδηλωθεί ολικά τώρα δεν σκέφτηκα να την ρωτήσω στο γιατρό...Τώρα πανικοβλήθηκα.
  10. Kathy

Για διάβασε λίγο αυτό:
    Κλινικά η κοινή ιχθύαση χαρακτηρίζεται από έντονη ξηρότητα δέρματος σε συνδυασμό με λέπια μικρά, λεπτά, αλευρώδη ή μεγάλα, παχιά και φυλλώδη. Ανάμεσα στα λέπια το δέρμα είναι λεπτό και πτυχωτό. Η έκκριση των ιδρωτοποιών και σμηγματογόνων αδένων είναι ελαττωμένη με αποτέλεσμα τη δυσανεξία στις θερμές και υγρές μέρες. Το εξάνθημα μπορεί να είναι γενικευμένο και συνήθως είναι συμμετρικό. Καταλαμβάνει κυρίως τον κορμό και τις εκτατικές επιφάνειες των άκρων. Χαρακτηριστικό της νόσου είναι η απουσία δερματικών βλαβών από τις καμπτικές επιφάνειες των μεγάλων αρθρώσεων(αγκώνες,ιγνυακές και μασχαλιαίες κοιλότητες)
    Συχνά η κοινή ιχθύαση συνυπάρχει με ατοπική δερματίτιδα, αλλεργική ρινίτιδα ή άσθμα. Συχνά συνυπάρχει θυλακική κερατίαση, ενώ πιο σπάνια συνυπάρχει και βλάβη του κερατοειδούς.
    (πηγή:Healthier World).
    Σου φαίνεται να έχεις τέτοια συμπτώματα; Παρουσιάζεις μικρά λέπια; Στο λέω γιατί γνωρίζω κι άλλα άτομα με το πρόβλημά σου αλλά μόνο ιχθύαση δεν είχαν. Η ξηροδερμία μπορεί να ωφείλεται σε πολλούς παράγοντες. Έχεις πάρει κι άλλες γνώμες;
  11. Να σου πώ το μόνο που βλέπω εγώ είναι ξηροδερμία με σκούρο δέρμα,η επιφάνεια χωρισμένη σε μικρές οριζόντιες γραμμές, τα διαστήματα μεταξύ τους δεν είναι διαφορετική η επιφάνεια του δέρματος. Είναι ξεφλουδισμένο το δέρμα αλλά δεν μοιάζει με...λέπια, αλλά με κοινό ξεφλούδισμα.Και πουθενά αλλού στο σώμα δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.Δεν έχω πάρει άλλη γνώμη, αλλά τώρα το σκέφτομαι σοβαρά.
  12. Kathy

Νομίζω πως θα πρέπει να πάρεις χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο γιατρός που σε είδε δεν γνωρίζει. Απλά σε τόσο σοβαρά θέματα θα πρέπει να είμαστε 100% σίγουροι! Κάπου διάβασα ότι η ιχθύαση εκδηλώνεται σε κάθε 3000 γεννήσεις παιδιών!!! Τα λέπια που δημιουργούνται λένε μοιάζουν πολύ με αυτά των ψαριών. Επίσης έχει τάση επεκτατική και συνήθως εμφανίζεται από τα πρώτα χρόνια της ζωής του ατόμου. Θα πρέπει να σιγουρευτείς για να λάβεις και την κατάλληλη θεραπεία.
  13. O.K ευχαριστώ!!Ελπίζω πως και να είναι τελικά κάτι τέτοιο δε θα έχω πρόβλημα και θα μείνει όπως είναι η κατάσταση.Ο συγκεκριμένος γιατρός δεν μου είπε κάτι άλλο. Δε θέλω να σκέφτομαι ότι μπορεί να επεκταθεί...:frown:Ευχαριστώ και πάλι.
  14. Kathy

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά.
  15. O.K ευχαριστώ!!Ελπίζω πως και να είναι τελικά κάτι τέτοιο δε θα έχω πρόβλημα και θα μείνει όπως είναι η κατάσταση.Ο συγκεκριμένος γιατρός δεν μου είπε κάτι άλλο. Δε θέλω να σκέφτομαι ότι μπορεί να επεκταθεί...:frown:Ευχαριστώ και πάλι.
  16. Καλημέρα!

Τελικά δε χρειάστηκε να πάω σε γιατρό! Με την ενυδατική και μόνο, χωρίς να βάλω την raxal όλο το ξεφλούδισμα έφυγε.. Το δέρμα φαίνεται να επανήλθε στο κανονικό στο συγκεκριμένο σημείο και πρέπει κάποιος να προσέξει από πολύ κοντά για να δει ότι κάποτε υπήρχε ερεθισμός.Παρόλα αυτά ακολούθησα την ιατρική συνταγή για χρήση raxal για 2 βδομάδες.Στο υπόλοιπο σώμα άρχισα να ψάχνω και πρόσεξα σημάδια που τα έχω όντως εκ γενετής και δεν τα είχα δώσει σημασία ποτε!!Στους αγκώνες μια πολύ μικρή τραχιά και πιο σκούρη από το κανονικό επιφάνεια που μέχρι σήμερα νόμιζα ότι ήταν από χτυπήμα και στην πλάτη κάτι αντίστοιχο. Πλέον προσέχω την ενυδάτωση του σώματος με ενυδατικές κρέμες (bepanthol, κοινή ενυδατική και baby oil) γιατί από τι φαίνεται είχε δίκιο ο γιατρός (στον οποίο έχω αρκετή εμπιστοσύνη). Αποφάσισα από εδώ και πέρα να προσέχω περισσότερο και αν ξαναεμαφανιστεί έντονο θα πάω και σε άλλο δερματολόγο. Ευτυχώς τα υπάρχοντα σημάδια ούτε τα προσέχει κανείς..Αυτό που δεν μου έχει λυθεί ακόμα ως απορία είναι αν τώρα εγώ μπορεί να κληροδοτήσω το ίδιο σε παιδιά, άν κάνω ποτέ, και αν ναι θα είναι άραγε σε ήπια μορφή ή υπάρχει περίπτωση να είναι πλήρη τα συμπτώματα;
  17. Kathy

Δέσποινα ένα είναι το σίγουρο, ότι η ιχθύαση είναι κληρονομική νόσος. Τώρα εάν τα παιδιά σου το κληρονομήσουν και σε ποια μορφή ουδείς γνωρίζει.
    Καλό θα είναι να μελετήσεις περισσότερο το θέμα και να υπάρχει ιατρική καθοδήγηση ώστε εάν το αντιμετωπίσεις στο μέλλον και με τα παιδιά σου -που δεν στο εύχομαι- να ξέρεις τι ακριβώς να κάνεις.
  18. Ποιος ξέρει..Τόσο ο πατέρας μου, όσο και η μητέρα μου, που γενικά έχει ευαίσθητο δέρμα, λένε ότι δεν είχαν κανένα τέτοιο πρόβλημα. Πάντως κρατάω την συμβουλή για την ανάγκη μιας δεύτερης γνώμης και το σίγουρο είναι ότι δε θα το αφήσω έτσι, καθώς το διαγνωστικό σφάλμα δεν μου φαίνεται και ανέφικτο να συμβεί, ειδικά στην περίπτωση μας όπου ο γιατρός με το που είδε και ψηλάφισε εκείνο το σήμάδι έκανε διάγνωση.Ευχαριστώ πολύ για την πολύ άμεση βοήθεια Kathy!:smile:
  19. Kathy

Να'σαι καλά Δέσποινα. Πάντως μια δεύτερη γνώμη σίγουρα είναι χρήσιμη!
    Εύχομαι το καλύτερο...:smile:

Share This Page