1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Κνησμός, Αίμα Και Ογκίδιο Στον Πρωκτό

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by fleur15, Nov 8, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. fleur15

fleur15 New Member

καταρχήν συγχαρητήρια για το φορουμ σας και για τις απαντήσεις σας...

Το πρόβλημα έχει ως εξής. Είμαι 38 χρονών γυναίκα και εδω και χρόνια εχω ενα εξογκωματάκι στον πρωκτό που πιστευα (λανθασμενα το ξέρω ) οτι ειναι αιμμοροιδα. Συχνα ειδικά πριν την περιοδο ή και κατα τη διαρκεια εχω αιμμοραγια μετά τις κενώσεις. Το αιμα ειναι πολύ πολυ ανοιχτου κοκκινου χρώματος και το βλεπω στο χαρτί τις περισσότερες φορές, στη λεκάνη αλλα και προσφατα (που το προσεξα) σαν μικρες μικρες πιτσιλιες στα κοπρανα. Εχω ανυποφορο κνησμο στην περιοχή οχι συνεχομενα αλλα ανα διαστηματα και κατα διαστηματα νομιζω αποβολή βλέννης με το τελος της κενωσης.Δεν ξερω αν εχει σημασία αλλα παντα είχα και εχω αρκετα αέρια.
    Επίσης προ 5μηνου εκανα μια επεμβαση ινομυωματων της μητρας (απλα το αναφέρω) και γενικότερα νομιζω οτι η κατασταση λίγο επιβαρύνθηκε (εγιναν συχνοτερες οι φορες που εντοπιζω αίμα).
    Επισκεφθηκα προ 2 μηνων ενα γαστρεντερολογο και μου είπε οτι ειναι πιθανό το ογκιδιο να ειναι (εκφυλισμενη; ) αιμορροιδα και εκανε εναν ελεγχο 10 εκατοστών στον πρωκτο..
    Επειδη το ψαχνω γενικότερα την προηγουμενη εβδομαδα πηγα και σε δευτερο γαστρεντερολογο, ο οποιος μου είπε ότι το ογκιδιο μπορεί να ειναι και κονδυλωμα (είναι δυνατον απο τη στιγμη που δεν εχει εντοπιστεί ο ιος HPV ποτε σε γυναικολογικό τεστ ΠΑΠ; ) ή εκφυλισμενη αιμμοροιδα παντως ειπε οτι εντοπισε αρκετες εσωτερικες αιμμοροιδες...και συνεστησε κολονοσκοπηση (επισης πηρε κομματακι για ελεγχο του ογκιδιου). Εσεις πως αξιολογείτε τα παραπανω γιατί εχω ανησυχησει παρα πολυ...
    Υ.Γ. Το οτι ο παπους μου διαγνωστηκε με καρκινο του παχεως εντερου σε ηλικια 82 ετών αποτελει ιστορικό;;;
    Υ.Γ.2 η κολονοσκοπηση ειναι επωδυνη διαδικασία;;;:confused:
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντησή σας
    Last edited by a moderator: Nov 8, 2010
  2. fleur15

fleur15 New Member

επίσης να πω ότι οι αιματολογικές μου ακόμα και 2 μήνες μετά την επέμβαση ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα.
  3. fleur15

fleur15 New Member

κανείς ;;;
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Πολύ σωστά κανατε μεχρι τώρα, και ειδικά το δείγμα που πηρε ο ιατρός.
    Πολλές φορές όμως δεν αρκέί αυτό, ακι το αποτέλεσμα βγαίνει ψευδές αρνητικό.
    Πιστεύω πως ίσως χρειαστεί χειρουργική επέμβαση, αλλά αν δεν έχω άμεση επισκόπηση στο πρόβλημα δεν μπορώ να αποφανθώ.
  5. fleur15

fleur15 New Member

σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να ειναι κάτι επικινδυνο;; (το ογκιδιο που σας περιγραφω δεν είναι εντός του πρωκτού).
    Οταν λετε ψευδώς αρνητικό; Δηλαδή μπορεί να είναι κονδύλωμα και να μη φανεί;;
  6. aparis

aparis New Member

Μόνο για την κολωνοσκόπηση θα πω... Δεν αισθάνεσαι εντυπωσιακά απολύτως καμία ενόχληση, μα απολύτως τίποτα! (εννοείται, με την χορήγηση μέθης, ή όπως αλλοιώς το λενε).α.
  7. fleur15

fleur15 New Member

τουλαχιστον αυτό ειναι παρηγορητικό...:frown: ευχαριστώ πολύ
  8. fleur15

fleur15 New Member

ναι με μέθη θα το κάνω και εγώ...κοιμασαι ή έχεις επαφή με το περιβάλλον;;;
  9. aparis

aparis New Member

Έχεις επαφή με το περιβάλλον, αλλά είσαι ήρεμος. Μη σε απασχολεί. Το μόνο, ίσως μετά να πρέπει να περάσει λίγη ώρα μέχρι να οδηγήσεις με ασφάλεια, γιατί... είσαι σε μέθη!α.
  10. fleur15

fleur15 New Member

ευχαριστώ...ελπίζω να έχω και καλά αποτελέσματα (γιατι δεν μπορεις να φανταστεις το αγχος μου ή μαλλον μπορεις):redface:

Share This Page