1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Κήλη Και Χημειοθεραπεία.

Discussion in 'Κήλες' started by ebendelas, Jun 10, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. ebendelas

ebendelas New Member

Χαίρετε,

Περίπου πριν από δυο χρόνια είχα υπόψη μου να κάνω επέμβαση σε βουβωνοκήλη αριστερά που είχε εμφανιστεί εδώ και δεκαπέντε χρόνια, αλλά δεν με ενόχλησε ποτέ.
    Την ίδια εποχή, διαγνώστηκε όγκος στον εγκέφαλο και έτσι προτίμησα να ταχτοποιήσω πρώτα αυτό το ζήτημα.
    Τώρα, επειδή νοιώθω να με ενοχλεί και έχω φοβηθεί αρκετά. Θέλω να κάνω αυτή την επέμβαση.
    Είναι κήλη, που εμφανίζεται όταν είμαι όρθιος και εξαφανίζεται όταν είναι ξαπλωμένος ή καθιστός.
    Το ζήτημα είναι ότι παίρνω χημειοθεραπεία σε χάπια, τα οποία προκαλούν πτώση των αιμοπεταλίων (ακόμα σε εμένα δεν είχαν καμία παρενέργεια).
    Κατά πόσο είναι εφικτό να κάνω μια τέτοια επέμβαση δίχως να σταματήσω την χημειοθεραπεία μου;

Ευχαριστώ.
    Last edited by a moderator: Jun 10, 2009
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα!
    Η επέμβαση κήλης απαιτεί την ιακνοποιητική και σωστή λειτουργία των αιμοπεταλίων, για να μην υπάρξουν προβλήματα αιμορραγίας και αιματωμάτων.
    Η επέμβαση μπορεί να γίνει εφ'οσον οι αιματολογικές σας παράμετροι είναι σωστές ούτως ώστε να μπείτε χειρουργείο με ασφάλεια!

Share This Page