1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Κιρσοκήλη - 2 Φορές Χειρουργική Επέμβαση - Υποτροπή

Discussion in 'Κήλες' started by Nuperibo, Feb 12, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. Nuperibo

Nuperibo New Member

Αρχικά θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους συντηρούν αυτό το φόρουμ.

Γρήγορο sum up: Είμαι τώρα 33 χρονών. Στην εφηβεία μου είχα πόνους στον αριστερό ήρωα, και χρειάστηκε να κάνω επέμβαση κιρσοκήλης. Η τομή είναι μεγάλη (4-5 εκ), χαμηλά αριστερά στην κοιλία.

Στα 27 έκανα τυχαία για άλλους λόγους υπέρηχο, και μου είπαν (και επιβεβαιώθηκε) ότι η κιρσοκήλη είχε υποτροπιάσει, και ότι ο αριστερός ήρωας είναι ατροφικός. Έκανα σπερμοδιάγραμμα και έδειξε χαμηλή κινητικότητα και ολιγοσπερμία. Ξανά έκανα επέμβαση πάλι με τομή στο ίδιο σημείο με άλλο γιατρό.

Μετά την επέμβαση έκανα ξανά υπέρηχο και έδειξε:

α) ότι η κιρσοκήλη είχε υποτροπιάσει ξανά ...
    β) ότι είχε δημιουργηθεί υδροκήλη.

Από τότε δεν το ξαναπείραξα (πολύ αποτυχία στις επεμβάσεις ... μάλλον έπεσα πάλι σε άσχετους ή είμαι άτυχος ... ) αφού τουλάχιστο δεν είχα ενοχλητικούς πόνους.

Σήμερα ένας ουρολόγος μου είπε ότι κανονικά θα έπρεπε να το είχα κοιτάξει, και ίσως καλό είναι να τη χειρουργίσω.

Η απορία μου είναι η εξής:

Η ζημιά που κάνει η κιρσοκήλη στους ήρωες (όρχεις ντε!), είναι αθροιστική με την πάροδο του χρόνου σε όλη τη ζωή του άντρα ή επικεντρώνεται κυρίως στην ανάπτυξη των όρχεων στην εφηβεία και από εκεί και πέρα δεν έχει τόση σημασία; Δηλαδή, δεδομένου του ότι είμαι 33 έχει σημασία πια το πότε θα κάνω την επέμβαση μέχρι να βάλω στόχο να κάνω παιδί;
    Last edited by a moderator: Feb 12, 2011
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η κιρσοκήλη, σημαίνει φλεβική στάση στον όρχη, λόγω φλεβικής ανεπαρκείας των σπερματικών φλεβών.
    ΑΠο κει και περα, η συνεχής υποτροπή σημαίνει πως καλό θα είναι να ελεγχθείτε περαιτέρω, όπως και επίσης να επισημανθούν τα αίτια υποτροπής.
    Να ξέρετε πως σαν μέθοδος ασφαλής ειναι και η λαπαροσκοπική επέμβαση κιρσοκήλης!;)
  3. Nuperibo

Nuperibo New Member

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντησή σας.

Να «ελεγχθώ περαιτέρω» πώς το εννοείτε; Υπάρχει κάποιο τυποποιημένο σύνολο εξετάσεων που θα μπορούσα να κάνω; Αρκεί ένα triplex οσχέου και ένα σπερμοδιάγραμα ή πρέπει να κοιτάξω και τίποτα άλλο; Φυσικά δεν ζητάω να μου γράψετε εξετάσεις. Απλά ρωτάω για να ενημερωθώ αν υπάρχει κάποιο «στανταρντ» σύνολο εξετάσεων που γίνονται σε αυτές τις περιπτώσεις για να καλύψουν όλα τα ενδεχόμενα.

Επίσης, η κιρσοκήλη επιστημονικά δεχόμαστε ότι προκαλεί (στην πλειοψηφία φυσικά) αθροιστική μείωση με την πάροδο του χρόνου στην ποιότητα του σπέρματος του άντρα ακόμα και μετά τα 30-35; Ή αυτό γίνεται μόνο στην πάνω στην ανάπτυξη; Δηλαδή η φλεβική αυτή ανεπάρκεια, προκαλεί επιπλέον φθορά όταν έχει σταματήσει πια η ανάπτυξη;

Δεν ξέρω αν είναι κατανοητή η απορία μου :)
  4. fotis-

fotis- Member

Με ποιά μεθοδο εκανες την επεμβαση; κάτω χαμηλα στους ορχεις εγινε η τομή ή πίσω κοντα στην περιοχη των νεφρών;
  5. Nuperibo

Nuperibo New Member

Είναι εδώ:

http://www.clinicasangiorgio.it/urologia/images/varico8.jpg

20% πιο μεγάλη τομή σε μήκος και λίγο έως αρκετά πιο ψηλά από το σχήμα.

Τη δεύτερη φορά η τομή έγινε ακριβώς το ίδιο σημείο.
  6. fotis-

fotis- Member

Ιβανισεβιτς πρεπει να είναι αυτο νομιζω. Λενε πως εχει μεγαλυτερη επιτυχια αυτη η μεθοδος σε σχεση με την αλλη που γινεται ψηλα. Τι να πω...
  7. fotis-

fotis- Member

Αρκετα ποιο ψηλα:confused: Μηπως δεν ειναι Ιβανισεβιτς τελικα??
  8. Nuperibo

Nuperibo New Member

Οκ, να, μπορείς να τη δεις στο συννειμένο. Ίσως η κλίση της ευθείας να μου βγήκε λίγο μεγαλύτερη από όση είναι στην πραγματικότητα (δεν είναι τόσο απότομα προς τα πάνω) αλλά δεν διαφέρει και πολύ από την πραγματικότητα. Ivanisevich θα έβαζα και εγώ τα $$ μου ^^.

Πάντως είναι γεγονός ότι όλοι οι ουρολόγοι που την έχουν δει έχουν πει τις εξής δύο απορίες:

α) γιατί είναι τόσο μεγάλη η τομή;
    β) γιατί είναι τόσο ψηλά;

Οπότε δεν μου κάνει εντύπωση :ο

Εγώ τους λέω δεν ξέρω. ... αφού στην πρώτη ήμουν πιτσιρικάς και είχα ενημέρωση 0. Στην πρώτη έγινε αυτή η τομή, στη δεύτερη ήταν πολύ μικρότερη κατά μήκος της ίδιας γραμμής.

Πάντως στη δεύτερη η μετεγχειρητική πορεία μου μόνο ανώδυνη δεν ήταν (όπως υποτίθεται ότι είναι η επέμβαση; ρουτίνας! ). Ειδικά τις πρώτες 7 μέρες είχα τρελούς πόνους, εσωτερικά, σαν «να σκίζεται ελαφρά με γυαλί το δερμα πίσω από τον αφαλό) και το έντερό μου τα είχε δει όλα.

Αλλά ο χειρούργος έλεγε ότι αυτά είναι άσχετα πράγματα, αφού η επέμβαση δεν έχει καμία σχέση με το έντερο.

Τέσπα, αυτά πλέον στο παρελθόν, να δούμε στο παρόν τι θα κάνουμε ...

Σχετικά με τις απορίες μου αν μπορεί κανένας καλός άνθρωπος να βοηθήσει ... :)

Attached Files:

9. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Staff Member Moderator

Οι ενδείξεις χειρουργικής αντιμετώπισης της κιρσοκήλης διαφέρουν στα παιδιά σε σχέση με τους ενήλικες.
    Οι ενδείξεις στα παιδιά είναι: καθυστέρηση ανάπτυξης όρχεος, ατροφία του σύστοιχου όρχι, έντονο βάρος και δυσμορφία στην περιοχή του όρχι.
    Σε διαφορετική περίπτωση περιμένουμε την ενηλικίωση και άν υπάρχουν προβλήματα υπογονημότητας χειρουργούμε.
    Οι επεμβάσεις είναι συνήθως Ivanissevitch (στο ύψος του έσω στομίου του βουβωνικού πόρου ή Palomo (στον οπισθοπεριτοναϊκό χώρο)
    Στους ενήλικες μπορεί να γίνει όπως αναφέρθηκε απο τον κ Σαμπαλη και λαπαροσκοπικά.
    Στην δική σας περίπτωση εαν έχει γίνει Ivanissevitch καλό θα ήταν η επανεπέμβαση να γίνει με palomo ή το αντίστροφο.
    Καλό θα ήταν επίσης να γίνει και ένας πλήρης ορμονολογικός έλεγχος υπογονημότητας.
  10. Nuperibo

Nuperibo New Member

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Όταν λέτε «πλήρη έλεγχο υπογονιμότητας» θα μπορούσε να δώσετε περισσότερες πληροφορίες ενδεικτικά τι εννοείτε;

Share This Page