1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Κιρσοκηλη

Discussion in 'Κήλες' started by Euginia, Jan 23, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. Euginia

Euginia New Member

καλησπερα σας.στην προσπαθεια μας με τον συζυγο μου να κανουμε παιδακι και αφου ειχε περασει ενας χρονος χωρισ αποτελεσμα,το ψαξαμε και η διαγνωση ηταν κιρσοκηλη.εκανε για αρκετο διαστημα θεραπεια με αντιβιωσεισ χωρισ να προχωρησει στην εγχειρηση και μετα απο δυο χρονια με τη βοηθεια του θεου τα καταφεραμε.εχουμε ενα υγιεστατο αγορακι δεκα μηνων.απο τοτε δεν ξαναπηγε στο γιατρο να δει την κιρσοκηλη του.ανα διαστηματα εχει καποιες ενοχλησεις στο δεξι ορχι.το ερωτημα μου ειναι αν χρειαζετε να το παρακολουθει.αν το αφησει υπαρχει περιπτωση να χρειαστει χειρουργειο?δεν θα κανουμε αλλο παιδακι λογο του δικου μου προβληματος.αν δεν το προσεξει τι προβλημα μπορει να υπαρξει?σας ευχαριστω εκ των προτερων.
  2. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Staff Member Moderator

H κιρσοκήλη μπορεί να προκαλέσει υπογονημότητα και αν είναι μεγάλη (3ου βαθμού ) αισθητικά προβλήματα.
    Εφ όσον δεν τον ενοχλεί αισθητικά και δεν τον ενδιαφέρει πλέον η γονιμότητα δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθεί μαζί της.
    Για τα ενοχλήματα όμως στον δε όρχι πρέπει να γίνει μια ουρολογική εκτίμηση και πιθανόν ένας υπέρηχος οσχέου.
    Τις περισσότερες φορές (αν όχι όλες) αυτά είναι άσχετα με την κιρσοκήλη και ενδεχομένος να κρύβουν κάτι παθολογικό στον όρχι.
  3. Euginia

Euginia New Member

σας ευχαριστω πολυ.καποια στιγμη θα το ξανακοιταξουμε.οτι και να ειναι δεν πρεπει να το αφηνουμε στην τυχη του.ισως να μπορεσουμε να ξανακανουμε παιδακι αν ολα ειναι καλα και απο τις δυο πλευρες.

Share This Page