1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Κιρσοκηλη και Σκουοτ

Discussion in 'Κήλες' started by dimitrissek, Jun 10, 2015.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. dimitrissek

dimitrissek New Member

Καλησπερα σας,

πριν 6-7 μηνες ειχα κανει εγχειρηση κιρσοκηλης τριτου βαθμου στον αριστερο ορχι, με χειρουργειο που σου κανει μια τομη κατω αριστερα απο τον αφαλο.
    Αφου περασα ενα μηνα και μια εβδομαδα στο κρεβατι, απο το οποιο σηκωνομουν μονο για τις αναγκες μου
    οι πονοι περιοριστηκαν αρκετα, σχεδον εξαφανιστηκαν.. ειχα την τρελη ιδεα τοτε να κανω γυμναστικη διοτι μου ειχε σαλεψει τελειως τοσες μερες στο κρεβατι και με τοσο διαβασμα αφου εδινα πανελληνιες.
    Λοιπον αφου εκανα την γυμναστικη, η οποια περιειχε βαρη (οχι πανω απο 15 κιλα σε μπαρα) και ασκησεις οπως καθισματα, αρχισε ενας τρελος πονος που διερκησε μια εβδομαδα ο οποιος ομως μειωνοταν σημαντικα μερα με την μερα.
    Με την παρελαυση ενος μηνα απο την ημερα της γυμναστικης ο πονος ηταν ελαχιστος και ισα-ισα με ενοχλουσε, τωρα 4 μηνες μετα απο εκεινη την μερα εχω κανει αρκετες φορες γυμναστικη και δεν νιωθω πονο παρα μονο σε μερικα σημεια πανω στον ορχι και αυτα οταν τα πιεζω, παρομοιως ουτε στο σεξ υπαρχουν ενοχλησεις.
    Ο λογος που γραφω αυτο το ποστ ειναι, αν πιθανον (απο αγνοια μου) δημιουργησα καποιο προβλημα στην περιοχη ή στους μυς, το οποιο θα εμφανιστει σε καποια χρονια ή και μηνες.

Ευχαριστω για τον χρονο σας.
  2. dimitrissek

dimitrissek New Member

Καλησπερα και παλι,

πηγα στον γιατρο καναμε ενα υπερηχογραφημα ολα υπεροχα και οι μυς που ανησυχουσα ειναι σε αψογη κατασταση το μονο θεμα ειναι μια πρησμενη επιδιδυμιτιδα για την οποια εχω κανει εξετασεις και αναμενω αποτελεσματα για να μου χορηγησει την αντιστοιχη αντιβιωση
  3. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Staff Member Moderator

Όταν κάνουμε κιρσοκήλη με την μέθοδο palomo όπως εσείς, απομακρύνουμε τους μυς με ειδικά εργαλεία για να βρούμε την έσω σπερματική φλέβα και να την κόψουμε.
    Εκει είναι δυνατόν να κάνουμε ήπιες κακώσεις ίσως και μικρές ρήξεις.
    Με την γυμναστική επειδεινώσατε την κατάσταση διότι η αποκατάσταση των μυών είχε γίνει μεν, αλλά λόγω της παρατεταμένης απραξίας έπαθαν κόπωση (μικροθλάσεις)
    Όσο για την <πρησμένη> επιδιδυμίδα μπορεί να μήν ισχύει και να είναι λίμναση του αίματος στους κλάδους της έσω σπερματικής φλέβας που δεν έχουν προλάβει να απορροφηθούν.
    Αυτό διαρκεί συνήθως εως και τρείς μήνες μετα την επέμβαση για την αποκατάσταση της κιρσοκήλης.

Share This Page