1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Κηλη

Discussion in 'Κήλες' started by ευτυχία, Jan 31, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. ευτυχία

ευτυχία New Member

Γειά σας!!!Σε 1,5 μηνα θα κανω χειρουργειο γιατι εχω μια κηλη!!!Θα ηθελα να σας ρωτησω....στο χειρουργειο θα μου βαλουν κ το λεγομενο διχτυ...ωστε να μην ξαναεμφανιστει κηλη σε εκεινο το σημειο?Επισης,εχω και αλλη μια ερωτηση....αν τυχον στο χειρουργειο ειμαι αδιαθετη...υπαρχει περιπτωση να χασω πολυ αιμα?δηλαδη,μπορει να γινει εκεινο το χρονικο διαστημα εγχειριση?:confused:
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα!
    Σημασία έχει κατ'αρχάς τι είδους κήλη είναι?
    Βουβωνοκήλη, μηροκήλη ή ομφαλοκήλη.
    Σίγουρα η καλύτερη περίπτωση είναι η τοποθέτηση πλέγματος, εκτός αν πρόκειται για καποια μικρή ομφαλοκήλη που εκεί δεν χρειάζεται.
    Σε περίπτωση εμμήνου ρύσεως, επειδή επέρχεται καποια διαταραχή στην "πηκτικότητα" του αίματος, καλό θα ήταν να το αποφύγετε!
  3. flea

flea New Member

βουβωνοκηλη και καρδιακη ανεπαρκεια.

Χαιρετε αγαπητοι φιλοι.

Ηθελα να ρωτησω για κατι που αφορα τον πατερα μου ο οποιος ειναι 70 χρονων και πασχει απο καρδιακη ανεπαρκεια.Προσφατως εχει "αποκτησει"βουβωνοκηλη.Επισκεφτηκαμε προσφατα χειρουργο ο οποιος μας ειπε οτι λογω της καρδιακης ανεπαρκειας δεν μπορει να χειρουργηθει.Οπως μας ειπε πρεπει να "ρυθμιστει η καρδια του για να μπορεσει να κανει χειρουργειο.Θ αηθελα να ρωτησω τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις!Υπαρχουν αλλοι μεθοδοι αντιμετωπισεις.Επισης οπως μας ειπε ο χειρουργος δεν υπαρχει προβλημα ακομα κι ανπερασουν και 2 μηνες!τι προτεινετε να κανω.
    Ευχαριστω πολυ
    flea
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Πολλές φορές σε παρόμοιες δυσκολίες μπορεί η κήλη να γίνει με τοπική αναισθησία, εφ'οσον βεβαια συνηγορήσει ο καρδιολόγος και υπάρχει παντα αναισθησιολόγος διαθέσιμος.
  5. flea

flea New Member

Μηπως τελικα ειναι καλυτερα να αποφυγει την εγχειρηση?Αυτο το λεω γιατι η κηκη δεν τον εχει επηρεασει καθολου.Ειναι μια χαρα και δεν τον εχει διμιουργησει καποιο προβλημα.Επισης ηθελα να ρωτησω αν η τοπικη αναισθησια μειωνει τον κινδυνο για την καρδιοα και σε ποιο ποσοστο.
    Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σας.
    Φιλικα Flea.

Share This Page