1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΚΙΛΑ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Discussion in 'Ψυχολογική Υποστήριξη Παχυσαρκίας' started by patra, May 27, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. patra

patra New Member

ΕΙΜΑΙ Η ΜΑΡΙΑ 33 ΕΤΩΝ 1.72 ΥΨΟΣ ΚΑΙ 95 ΚΙΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΗΜΟΥΝ 107 . ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ 14 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΓΑΜΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΟ ΤΟΤΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΡΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ, ΗΜΑΣΤΑΝ ΦΙΛΟΙ ΤΟΤΕ .ΤΩΡΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ. ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣΕ ΓΙΑΤΙ ΒΡΗΚΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΩΜΑ . ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 25 ΚΙΛΑ ΑΠΑΝΩ ΜΟΥ . ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΠΕΙΔΗ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΑΛΛΙΩΣ . ΤΟΥ ΣΤΑΘΗΚΑ ΗΘΙΚΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ . ΤΩΡΑ ΜΕ ΛΕΕΙ ΧΟΝΤΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕ ΑΠΕΙΛΗ ΣΥΝΕΧΩΣ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΕΣΕΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΚΑΛΥΠΤΩ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ . ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΝΩ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΑ ΚΙΛΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΘΕΙ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΑΡΕΤΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΥΡΙΖΩ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ. ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ . ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΑ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΣΑΝ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΕΛΠΙΖΟΜΑΙ . ΕΓΩ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΝΑ ΧΑΣΕΙ ΚΙΛΑ . ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ , ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΤΟΝ ΧΑΣΩ . ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΥ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΟΥ . ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ. ΕΧΕΙ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΕ , ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΛΕΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ . ΚΑΙ ΟΛΟ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΟΙΤΑ ΩΡΑΙΟ ΣΩΜΑ . ΧΑΘΗΚΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΕΤΣΙ ? ΚΑΙ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΦΑΝΟΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ . ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΛΥΣΗ . ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ. ΣΕ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ ΠΑΩ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΔΙΑΚΟΠΤΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ:frown:
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλή μου Μαρία, είμαι γυναίκα και σαν γυναίκα σου λέω ότι πότε μα ποτέ δε θα επέτρεπα σ'έναν άντρα να μου φερθεί έτσι, όσο και αν τον αγαπούσα!
    Η λέξη αξιοπρέπεια σου λέει κάτι; Πίστη και αγάπη στον εαυτό σου ίσως;
    Αυτό που σου κάνει ο σύντροφός σου λέγεται ψυχολογικός πόλεμος και φυσικά σου ασκεί ψυχολογική βία!
    Η πραγματική αγάπη είναι όταν έχεις καρκίνο και ο σύντροφός σου είναι δίπλα σου μέχρι και τη τελευταία σου στιγμή. Η πραγματική αγάπη είναι όταν δεν μπορείς να κάνεις ένα παιδί και ο σύντροφός σου σου προτείνει να υιοθετήσετε ένα χωρίς να τον νοιάζει ότι δεν είναι δικό του! Η πραγματική αγάπη είναι να σε δέχεται όπως είσαι! Δεν έχεις καμία ανίατη αρρώστια,μόνο κάποια κιλά παραπάνω.Αυτό δε θα'πρεπε να αλλάζει την αγάπη του για σένα. Κάποιος που αγαπάει πραγματικά χρησιμοποιεί άλλες μεθόδους για να σου αλλάξει κάτι και όχι απειλές!!!
    Θα πρέπει να αναθεωρήσεις πολλά πράγματα σ'αυτή τη σχέση μα πάνω απ'όλα να αγαπήσεις τον εαυτό σου! Αυτή η σχέση μόνο θλίψη και πόνο θα γεμίζει τη καρδιά σου και το αίσθημα της απόρριψης πάντα θα κυριαρχεί!
    Αν πάλι πιστεύεις ότι φεύγοντας απ'αυτή τη σχέση σου δημιουργηθούν άλλου είδους προβλήματα όπως το να πέσεις σε κατάθλιψη,ψάξε να βρεις εναλλακτικές όπως καινούριες φιλίες,βοήθεια από ειδικό κλπ,κλπ.:_sii:
  3. patra

patra New Member

patra

καλησπερα ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα πραγματικα δεν ξερω τι να κανω , εγω εχω δωσει τα παντα σε αυτη τη σχεση . εχω σταθει διιπλα του σε ολα και πιστευω οτι αυτα που λεει τα εννοει και το κακο ειναι οτι τα λεει και στους δικους του μπροστα σε μενα . με καλυπτει σε ολα αλλα η αναγκη μου για ενα σωμα ωραιο καλο χωρισ κυτταριτιδα θα με καλυπτε. ολη μερα με θελει κοντα του πρωι μεσημερι βραδυ συζουμε αλλα η δουλεια μασ ειναι τετοια που ειμαστε μαζι ολη μερα . δεν εχουμε χωρισει ουτε μιση ωρα απο τοτε που ειμαστε μαζι και δεν ψαχνεται για αλλη . αλλα αν καποι α του την πεσει και τον διπλαρωσει ειμαι σιγουρη οτι θα παει εκτοσ και δεν του αρεσει η γκομενα ασε που εχουμε και αδυναμια στις μικροτερεσ . πραγματικα δεν ξερω τι να κανω. εντομεταξυ ειμαι σε μια αλλη πολη λογο δουλεια σ εδω και 4 χρονια οποτε ειμαι μονη μου και δεν εχω κανεναν δικο μου εδω. πολυ χαλια τα πραγματα . απο την αλλη δεν θελω να χωρισω .ακομη και στην ερωτικη απογοητευση που ειχε με την πρωην φιλη του εγω τον σηκωσα και τοτε τα μπλεξαμε κιολασ /. δεν ξερω τι να κανω και πως μπορω να βοηθηθω
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα σας.
    Αν και χειρουργός, μπορώ σαν απλός "ακροατής" αλλά και άνθρωπος, που λαμβάνω μερος σε αυτή την δημόσια συζήτηση σας, μπορώ να σας πω πως ο άνθρωπος για τον οποιον αναφέρεστε έχει αποδείξει περίτρανα πλέον σε σας και σύμφωνα με τα αναγραφόμενα σας....πως δεν σας αξίζει!:frown:

Απο κει και πέρα, οποιαδήποτε για ιατρική βοήθεια, αν πράγματι χρειάζεστε, μπορούμε να σας φανούμε χρήσιμοι!
  5. patra

patra New Member

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΩ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΕΞΩ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
  6. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα και πάλι.
    Ακούστε, σύμφωνα με την σωματομετρία σας, έχετε ένα δείκτη μαζας σώματος στα 32.
    Αυτο σημαίνει πως ανήκετε στην ομάδα της παχυσαρκίας, αλλά όχι στην κατάσταση της νοσογόνου η οποία προφανώς μπορεί να αντιμετωπισθε΄΄ι χειρουργικά (πχ δακτύλιος) κλπ.
    Η βοήθεια που θα πρέπει να αποτανθείτε είναι κατ'αρχήν διαιτολογική και ψυχολογικά υποστηρηκτική, αλλά επίσης να κανετε και έναν συνολικό έλεγχο (αιματολογικό-ορμονολογικό-λιπιδαιμικό) ούτως ώστε να έχει ξεκαθαρισθεί αν υπάρχει ή όχι και παθολογικό υπόστρωμα παχυσαρκίας.

Share This Page