1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Κατι Σαν Αιματωμα?

Discussion in 'Ουρολογικά Θέματα.' started by Νικόλαος, Nov 21, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 11 users.
  1. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Staff Member Moderator

Καλησπερα

Υστερα απο συνευρεση με την συντροφο μου παρατηρησα στο πανω μερος του πεους κατι σαν μικρη ελια που δεν υπηρχε.ειναι πανω σε φλεβα και ειναι σαν μικρο αιματωμα?Δεν υπαρχει ουτε πονος ουτε τιποτα αλλο.Που μπορει να οφειλεται αυτο?
    Patsi likes this.
  2. fotis-

fotis- Member

Καλημερα!
    Οταν λες ελια, ειναι απλα μια κηλιδα ή ειναι κατι σαν κρεατοελια; κατι που προεξεχει και το πιανεις δηλαδη; αν ειναι αιματωμα λογω τραυματισμου (ειναι πιθανο) θα φυγει σε 3-4 μερες. διαφορετικα επισκεψη σε δερματολογο.
  3. Νικόλαος

Καλησπερα.

Οχι ειναι σαν κηλιδα καμια σχεση με κρεατοελια.Απλα σαν παραδειγμα το εφερα για το μεγεθος.
  4. Νικόλαος

Το εύρημα αυτό πιθανόν οφείλεται σε κάκωση και μικροτραυματισμό της βαλάνου. Μετά απο λίγο καιρό θα απορροφηθεί.
    Άν αλλάξει υφή και γίνει ελκωτικό ή μετατραπεί σαν <<κρεατοελιά>> πρέπει να δείτε ουρολόγο.
  5. wert

wert New Member

το ιδιο ακριβως εχω και εγω..ειναι σαν μια μικρη ελια.δεν ποναει και δεν με ενοχλει.εγω ομως το εχω εδω και 2 μηνες.ειναι ανησυχητικο?
  6. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Αφού το έχεις δύο μήνες και όχι από την ημέρα που γεννήθηκες τότε μάλλον εσένα θα πρέπει να σε δει ουρολόγος.:smile:
  7. Νικόλαος

Πολύ σωστά.
  8. wert

wert New Member

ειναι κατι το πολυ ανησυχητικο δηλαδη?αυριο θα παω σιγουρα στην δερματολογο μου,απλα θελω να δω εαν ειναι τοσο σοβαρο γιατι με αγχωσατε λιγο..
  9. fotis-

fotis- Member

Το αν ειναι σοβαρό ή όχι δεν μπορεί να σου ειπωθει έτσι χωρις να έχει καποιος εικόνα του προβληματος. Μονο απο μια περιγραφη είναι αδύνατο. Θα το μαθεις αυριο μετα την εξαταση:smile:
  10. Kathy

Και η δερματολόγος καλή είναι,δε λέω, αλλά ίσως ένας ουρολόγος θα σε διαφώτιζε περισσότερο!;)
  11. Νικόλαος

Καλησπερα και παλι...Οπως το παληκαρι αναφερει ουτε και εμενα τελικα εφυγε μετα απο λιγο καιρο...πηγα στον ουρολογο σε εναν του ικα γιατι δεν το θεωρουσα κατι σημαντικο και ισα που το κοιταξε και ειπε ελα μωρε μικροτραυματισμοι θα σου φυγει σε κανα μηνα το πολυ...δυο μηνες τωρα και ειναι ακριβως το ιδιο οπως την πρωτη μερα χωρις κανενα συμπτωμα βεβαια αλλα τωρα που ξαναδιαβασα την δημοσιευση αρχισα παλι να ανυσηχω...Να κοιταξω ξανα για καποιον ουρολογο?μπορει να ειναι κατι σημαντικο?
  12. Kathy

Καλησπέρα.Από τη στιγμή που το εύρημα αυτό επιμένει τότε το σίγουρο είναι ότι πρέπει να διερευνηθεί από έναν σ ο β α ρ ό ουρολόγο...
  13. wert

wert New Member

evgala mia fwtografia tou pws einai to provlima

Attached Files:

14. wert

wert New Member

sto kentro tis eikonas (kai elaxista dexia) fainetai to simadaki pou sas lew
  15. wert

wert New Member

καμια απαντηση δεν παιρνω και ανησυχω
  16. fotis-

fotis- Member

Περιμενε μεχρι να το δει καποιος ουρολογος..... αν και δε νομιζω πως φαινεται κατι να υπαρχει.
  17. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Μικροτραυματισμός μπορεί να προκαλεσει καποιο αιματωμα στο δερμα του πέους (δεν φαίνεται και πολύ καθαρα στην φωτο!).
    Απο κει και περα όμως εφ'οσον καθυστερεί, θα πρέπει να σας δει και δερματολόγος (οχι απαραίτητα ουρολόγος)!
  18. wert

wert New Member

να σας πω την αληθεια σαν μικρη ελια μου φαινεται..μπορουν να υπαρχουν ελιες πανω σε πεος? δεν το εχω ξαναακουσει
  19. wert

wert New Member

καμια απαντηση??
  20. Kathy

Υπομονή μέχρι να το διαβάσουν οι γιατροί και τότε είμαι σίγουρη ότι θα σου λύσουν τις απορίες σου!:sorrriso:

Share This Page