1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πληροφορία καθαρισμος στομιου ουρηθρας

Discussion in 'Ουρολογικά Θέματα.' started by elir, Jul 26, 2013.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. elir

elir Member

Γεια σας,πριν 2 χρονια εκδηλωσα κονδυλωματα, στο τελευταιο παπ εκδηλωθηκε στον τραχηλο, απο το 08 χρησιμοπιω καθετηρες για ουρηση..πως θα προστατευσω την ουρηθρα ?
    ο γυναικολογος μου ειπε να καθαριζομαι με αντι μπακτερ αραιωμενα σε 1 λιτρο νερο 1 καπακι..
    βλέπω στο ιντερνετ ομως οτι πιθανο να μην ειναι αντιικο αντισηπτικο και να κανει και κακο..
    ισχυει, να κανω αυτη την αντισηψια η τσαμπα και θα γινουν και χειροτερα, πως μπορω να προστατευτω απο τον ιο?
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Αγαπητή elir, νομίζω ότι πνίγεσαι σε μία σταγόνα νερό.
    Έχουμε μιλήσει και στο παρελθόν για τα κονδυλώματα (HPV) λέγοντας ότι είναι ένας ιός που άπαξ και τον κολλήσεις υπάρχει για πάντα μέσα σου και παρουσιάζει εξάρσεις και υφέσεις. Δεν γίνεται απ' τον τράχηλο να μεταφερθεί στην ουρήθρα ούτε μπορεί να βάζεις συνέχεια στην ευαίσθητη περιοχή αντισηπτικά. Χαλάς όλη την φυσιολογική σου χλωρίδα και το μόνο που θα καταφέρεις είναι να σε προσβάλλουν συνέχεια μικρόβια.
    Λογικά ο HPV σου είναι τώρα σε ύφεση. Χαλάρωσε λιγάκι και μη τα ψιλαφίζεις τόσο πολύ γιατί το μόνο που θα καταφέρεις είναι απ' το άγχος να ενεργοποιήσεις ξανά τον HPV.....
  3. elir

elir Member

Ναι έχεις δίκιο αλλα νιώθω ότι θα γέμισω παντού η θα παθών τα χειρότερα μίλησα και με τη φυσιατρος μου πε δεν παίζει ρόλο ο καθαρισμος οπότε πμ πηρα το λακτασιντ για καθημερινά και ΑΣΕ το άλλο ίσως για τα χερια
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Δεν πρόκειται να γεμίσεις παντού. Θα πρέπει να καταλάβεις ότι τον ιό θα τον έχεις μέσα σου για όλη σου τη ζωή και θα αναζωπυρώνεται μόνο όταν βρίσκει αδύναμο οργανισμό. Μη το σκέφτεσαι και συνέχισε φυσιολογικά τη ζωή σου.

Share This Page