1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Καρκίνος πρωκτού

Discussion in 'Ογκολογία παχέος εντέρου.' started by ATHINA001, Oct 24, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. ATHINA001

ATHINA001 New Member

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΡΚΙΝΟ ΠΡΩΚΤΟΥ!ΕΠΕΙΔΗ Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΕΙΧΕ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΥΣ ΜΥΕΣ ΤΟΥ ΣΦΙΓΚΤΗΡΑ ΤΗΣ ΑΦΑΙΡΕΣΑΝ ΤΟΝ ΣΦΙΓΚΤΗΡΑ Κ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΙΓΜΟΕΙΔΕΣ Κ ΕΧΕΙ ΚΟΛΟΣΤΟΜΙΑ.Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΓΙΝΕ ΣΤΙΣ 15 ΤΟΥ ΜΗΝΟΣ!!ΣΤΙΣ 19 ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ Κ ΑΚΟΜΑ ΝΟΣΗΛΕΥΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΗΘΕΙ Κ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΠΥΡΕΤΟ?ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΗΘΕΙ ΑΚΟΜΑ?ΕΠΙΠΛΕΟΝ,Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΚΑΡΚΙΝΙΚΟΥΣ ΔΕΙΧΤΕΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΙΧΝΕΙ?
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα.
    Η εξεταση δεικτών χρησιμοποιείται κυρίως για την παρακολούθηση ασθενών σε σχέση με την πορεία τους, την υποχώρηση της νόσου, την επαναμφάνιση και την υποτροπή!

Η επέμβαση που έγινε μπορεί να κάνει λιγες μερες να παρει μπρός η στομία, αν και το σημαντικοτερο στην αρχή ειναι η έξοδος αερίων απο αυτήν.

Παρεπιπτόντως η επέμβαση εγινε για κακοήθεια πρωκτού ή ορθού??
    Το αναφέρω αυτο διότι πολλές φορές κυριως σε επιθηλιακό καρκινο πρωκτού η θεραπεία ξεκινά με συνδυασμό χημειοθεραπείας -ακτινοβολίας!!!
  3. Insomniac

Insomniac Member

Οι καρκινικοι δεικτες ειναι παντα αξιοπιστοι ? Η μητερα μου (συχωρεμενη πια) ειχε καρκινο ορθου και οι καρκινικοι δεικτες ηταν φυσιολογικοι.Ο χειρουργος μου ειχε πει τοτε οτι αυτο δεν μας εξυπηρετει γιατι δεν θα μπορουμε στη συνεχεια να παρακολουθυμε με αυτους την εξελιγξη της νοσου..

Share This Page