1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Καρκίνος παγκρεατος

Discussion in 'Παθήσεις ήπατος και σπληνός' started by Stefania hat, Sep 21, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Stefania hat

Stefania hat New Member

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το site σας. Ο πατέρας μου 74 χρονών προ δύο μηνών έκανε περιφερειακή παγκρεατεκτομη και σπληνεκτομη λόγω καρκίνου στο παγκρεας. Η βιοψία έδειξε πορωδες αδενοκαρκινωμα τοπικά εκτεταμένο μη μεταστατικο. Άρχισε χημειοθεραπειες. Μια εβδομάδα πριν έκανε μαγνητική η οποία έδειξε ύποπτες εστιακες αλλοιωσεις. Ο ογκολογος μου είπε ότι έχει κάνει μετασταση λόγω του ότι ο καρκινικος δείκτης είναι ελαφρώς ανεβασμενος. 55 η τιμή του. Οι αλλοιωσεις είναι 6 με τη μεγαλύτερη στα 14 χιλιοστά. Τι προσδοκιμο ζωής έχει ο πατέρας μου; είναι όντως μετασταση η λάθος του ακτινοδιαγνωστη; ο χειρουργός του, μου πρότεινε για να σιγουρευτουμε να κάνει Pet scan...
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Να την κάνει. Εκεί θα έχετε μια πλήρη εικόνα. Όσο για το προσδόκιμο ζωής εξαρτάται από την κράση του..
  3. Stefania hat

Stefania hat New Member

Το συκώτι δεν χειρουργειτε;;;; Δεν είναι και στους δύο λοβους... Ο ογκολογος μου είπε ότι θα του κάνει petscan αλλά μετά τον πρώτο κύκλο της χημειοθεραπειας.
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Θα ακολουθήσει τις οδηγίες του ογκολόγου του αφού αυτός γνωρίζει όλο τον ιατρικό του φάκελο.
  5. Stefania hat

Stefania hat New Member

Άρα δεν είναι σίγουρο ότι πρόκειται για μετασταση σωστά; ο ογκολογος ενώ αρχικά μου είπε ότι έχει κάνει μετασταση και βρίσκεται στο στάδιο 4 μετά μου είπε ότι υπάρχει και η περίπτωση λάθους και ότι θα φανεί αν αυτά δεν υπάρχουν στην επόμενη μαγνητική.... Σίγουρη και υπεύθυνη απάντηση δεν έχω πάρει...

Share This Page