1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Καρκίνος Παγκρέατος

Discussion in 'Ογκολογία ήπατος-χοληφόρων-παγκρέατος' started by moulis, Dec 6, 2007.

Watchers:
This thread is being watched by 6 users.
  1. km58

km58 New Member

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ.
    Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΜΟΥ 73 ΕΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΗ ΠΟΝΟΥΣΕ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΠΙΔΕΙΝΩΘΗΚΕ, ΕΧΑΣΕ 12 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 5 ΜΕΡΕΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΑΞΟΝΙΚΗΣ ΒΓΑΛΑΜΕ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΓΙΑ CA ΠΑΓΚΡΕΑΤΟΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΥΡΑ, ΜΕ ΔΙΗΘΗΣΗ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑΚΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΑ ΔΙΗΘΗΣΗ ΣΤΟ ΕΠΙΝΕΦΡΙΔΙΟ. ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖOYME ME LONALGAL x3. ΟΜΩΣ ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Ο ΠΟΝΟΣ, ΠΟΥ ΤΟΝ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ PONSTAN.
    ΕΧΩ 3 ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ.
    1) ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΣΤΑ PUTCH Η ΝΑ ΤΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΟΥΜΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ?
    2) ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ? ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΘΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, Η ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΘΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ?
    3) ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ Η ΘΑ ΤΟΝ ΓΟΝΑΤΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ ? ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΠΟΤΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΧΕΙ ΣΕ ΚΑΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ.
    4) ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΟ DCA ΑΠΟ ΚΑΝΑΔΑ, ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΦΙΛΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΟΣ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΟ ΕΡΓΟ ΣΑΣ.
    ΚΩΣΤΑΣ ΜΙΧΟΣ
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα σας και ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια!
    Θεωρώντας απο τα λεγόμενα σας πως προκειται δυστυχώς για ανεγχείρητο μάζα παγκρέατος, θα πρέπει να στραφείτε όσο μπορείτε στην ανακούφιση του ανθρώπου σας απο τον πόνο.
    Παρόλα αυτα το ενδεχόμενο συμπληρωματικών θεραπειών θα πρέπει να το δείτε συζητώντας με τους θεράποντες του, διότι θα πρέπει να σας εξηγήσουν τις πιθανότητες ανταπόκρισης στην προτεινόμενη θεραπεία πάντα σε σχέση και με τον ιστολογικό τύπο του συγκεκριμμένου όγκου (αυτό υποσημαίνει την λήψη βιοψίας!)
  3. latet

latet New Member

καλησπερα σας
    στην γιαγια μου ( 80 ετων αλλα σε καλη κατασταση) πριν απο 2 μηνες διεγνωσθη καρκινος στο παγκρεας-- με ca 19.9 980 μοναδες -- ηταν σε καλη κατασταση , ξανακαναμε αξονικη κ τις απαραιτητες εξετασεις κ βγηκε μετασταση στο συκωτι . εχουν αρχισει οι πονοι , η ανορεξια κ χαμηλη πιεση ενω παντα ηταν υψηλη ( δεν ξερω αν εχει σχεση αλλα εχει κανει κ 2 μπαλονακια ) .
    θελω να ρωτησω τα εξης αν κ ξερω οτι τα δεδομενα που σας δινω ισως να μην φτανουν ,
    ποσο χρονος μας εχει μεινει ? ( εχω ακουσει για εξαμηνο , μηπως τωρα ειναι λιγοτερο ?)
    αξιζει να υποβληθει σε χημειοθεραπειες ?
    τι αλλο μπορω να κανω ?

ευχαριστω εκ των προτερων .
  4. σνουπι

σνουπι New Member

ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΣΤΟ ΠΑΓΚΡΕΑΣ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ SITE ΣΑΣ. ΓΙΑΤΡΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ. Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΡΚΙΝΟ ΣΤΟ ΠΑΓΚΡΕΑΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΜΕΡΙΚΗ ΜΕΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΣΥΚΩΤΙ.ΕΧΕΙ ΠΟΝΟΥΣ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΛΑΤΗ...ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟΣΟ; ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ, ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ ΚΑΛΑ Ο ΟΓΚΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΕΦΑΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΓΚΡΕΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΕΩΣ ΤΟΥΣ ΠΟΡΟΥΣ...ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ; ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ; ΤΙ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΗΘΩΣ Σ'ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ; Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΓΑΜΟ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΥ Σ' ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ SITE KAI ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΛΥΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΑΣ .ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ!​
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα και συγνωμη για την καθυστέρηση.
    Το πρόβλημα ειναι πολύ σοβαρο και η πρόγνωση πολύ άσχημη.
    Θα πρέπει να δειτε ειδικο κέντρο πόνου, για την ανακούφιση του άλγους που στην περίπτωση αυτη ειναι ανυπόφορο.

Share This Page