1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Καρκίνος αιδοίου - πρωκτού

Discussion in 'Ογκολογία παχέος εντέρου.' started by apalouza, Mar 29, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. apalouza

apalouza New Member

Καλησπερα σας η μητερα μου εχει καρκινο αιδοιου και συγκεκριμενα περιναιου ο οποιος επεκταθηκε μεχρι και τον πρωκτο. Επειδη εφτανε μεχρι το σφικτηρα επρεπε να υποβληθει σε κολοστομια ομως οι γιατροι συνεστησαν χημειοθεραπεια και ακτινοβολια και οχι χειρουργειο.
    Πραγματι απο τη δευτερη χημειοθεραπεια αρχισαν να υποχωρουν τα συμπτωματα και τωρα που βρισκεται στην πεμπτη ειναι καθαρη.
    Θα κανει ομως ακτινοβολιες στην περιοχη και προληπτικη χημειοθεραπεια.
    Ο γιατρος μας οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι ειναι εκπληκτικα τα αποτελεσματα της χημειοθεραπειας και παμε για πληρη ιαση.
    Μπορει ομως να επελθει πληρης ιαση χωρις χειρουργειο; Και κατι ακομη ηθελα να ρωτησω: Το αιδοιο ή ο πρωκτος που αλλου μπορει να κανουν μεταστασεις και ποσο πιθανες ειναι αυτες;
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Ο συγκεκριμμένος καρκίνος είναι πλακώδους επιθηλίου και πολύ σωστά αντιμετωπίζεται έτσι διότι είναι πολύ ακτινο-χημειο ευαίσθητος!
    Πιστεύω πως παράλληλα με αυτην την αγωγή θα πρέπει να έχει κανει ήδη πλήρη έλεγχο!
  3. apalouza

apalouza New Member

Σας ευχαριστω πολυ που μου απαντησατε! Πραγματι ειναι χημειοευαισθητος ογκος κι επειδη ειναι ακανθοκυτταρικου χαρακτηρα συμφωνα με την πρωτη βιοψια και βασικοκυτταρικου συμφωνα με τη δευτερη αντιμετωπιζεται οπως μου εχουν πει οι γιατροι σαν καρκινος του δερματος που εχει εκδηλωθει στη συγκεκριμενη περιοχη. Οσο για τον πληρη ελεγχο που λετε, εχει κανει δυο μαγνητικες κατω κοιλιας και πυελου τον Ιανουαριο και πριν δυο εβδομαδες. Αξονικες ειχε κανει πριν τη θεραπεια, ενω μαστογραφια και πνευμονων ειχε κανει τον Νοεμβριο.
    Τη χημειοθεραπεια την αρχισε Ιανουαριο και αυριο ξεκινα ακτινοβολιες.
    Το ερωτημα μου ειναι το εξης: Μπορει ενας ασθενης την ιδια εποχη που υποβαλλεται σε εντατικη χημειοθεραπεια να παρουσιασει μετασταση;
    Κι αν μπορειτε γραψτε μου, στην δικη μας περιπτωση ποια σημεια ειναι επικινδυνα; Ευχαριστω εκ των προτερων.
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η μετάσταση μπορεί να συμβει οιαδήποτε στιγμή. Μετά απο την ςφαρμογή των σχηματων , και εφόσον ο καρκινικός πληθυσμός μειώνεται, τοτε σίγουρα μειώνεται σαφώς και ο κίνδυνος.
    Επίσης σπινθηρογράφημα οστών θεωρείται σωστός έλεγχος για μεταστάσεις στά οστά.
  5. apalouza

apalouza New Member

Γεια σας και παλι! Η μητερα μου εχει κανει 8 χημειοθεραπειες αν και ο ογκος οπως εδειξε η μαγνητικη εχει υποχωρησει τελειως και παραλληλα κανει ακτινοβολιες. Στην αρχη με τις ακτινοβολιες δεν ειχε κανενα προβλημα. Τωρα ομως εχει καει στην ευαισθητη περιοχη και επιπλεον δεν εχει καποιες φορες τον ελεγχο του εντερου. Τωρα βρισκεται στην 23η ακτινοβολια οποτε σε δεκα ημερες ολοκληρωνει τη θεραπεια της.
    Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης;
    1. Μετα το περας της θεραπειας θα ανακτησει τον ελεγχο του εντερου ή λογω των ακτινοβολιων εχει επηρεαστει ο σφικτηρας;

2. Ποιες εξετασεις ειναι αυτες που θα πρεπει να κανει και που θα αναδειξουν αν το προβλημα εχει αντιμετωπιστει πληρως ή οχι;

3. Τι πιθανοτητες υποτροπης υπαρχουν μετα απο τη θεραπεια με ακτινοβολιες και χημειοθεραπειες;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
  6. apalouza

apalouza New Member

Κυριε Σαμπαλη, καλη σας μερα και καλη εβδομαδα! Γιατι μας ξεχασατε;
    Περιμενουμε ολοι με αγωνια τις απαντησεις σας.
  7. apalouza

apalouza New Member

Share This Page