1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΠΑΧΕΟΣ ΕΝΤΕΡΟΥ

Discussion in 'Ογκολογία παχέος εντέρου.' started by ΣΤΡΑΤΟΣ, Feb 6, 2015.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. ΣΤΡΑΤΟΣ

ΣΤΡΑΤΟΣ New Member

Καλημέρα σας

ειμαι καινούριος στο foroun και θελω να κανω μια ερωτηση για ενα θεμα που με απασχολεί. Συγκεκριμενα εχω παρατηρήσει εδω και κάμποσο καιρο κατα την αφόδευση τα κοπρανα εχουν υφή σαν οδοντοκρεμα. δεν νιωθω καποιο πονο αν και εχω προβλημα δυσκοιλιοτητας απο μικρος αυτη την στιγμη εχω καταφερει και εχω βελτιωσει την κατασταση. εχω κανει αιματολογικες εξετασεις και ο σιδηρο ς ειναι μεσα στα φυσιολογικα επιπεδα. διαβαζοντας ενα αρθρο ειδα οτι ενα απο τα συμπρτωματα του καρκινου του εντερου ειναι τα κοπρανα σαν "οδοντοκρεμα" και θορυβήθηκα να σας πω την αληθεια. Παρακαλω θα ηθελα την γνωμη σας πρεπει να ανησυχω.

ευχαριστώ.
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Ο καρκίνος του εντέρου δημιουργεί μία σειρά από πολλαπλά προβλήματα που όμως εσύ δεν έχεις και δεν θα έπρεπε ο νους σου να πηγαίνει κατευθείαν εκεί. Τις κρύες μέρες του χειμώνα οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν αυτό το σύμπτωμα είτε από επαναλαμβανόμενα κρυολογήματα είτε από ιώσεις. Δεν τονίζεις ακριβώς πόσος καιρός πάει απ' την αρχή του συμπτώματος αυτού αλλά αν σε ανησυχεί τόσο τότε καλό θα ήταν να το συζητήσεις με έναν γαστρεντερολόγο. Φαντάζομαι ότι δε λαμβάνεις συμπλήρωμα σιδήρου γιατί αν λαμβάνεις τότε να ξέρεις ότι ευθύνεται ο σίδηρος γι' αυτό....
  3. ΣΤΡΑΤΟΣ

ΣΤΡΑΤΟΣ New Member

καταρχην σας ευχαριστω για την απαντηση!
    Δεν σας ανεφερα οτι εχω προβλημα δυσκοιλιοτητας απο μικρος. πριν ενα 6μηνο ειχα πολυ πιεση λογο δουλειας και ειχα ενοχλησεις στην αριστερη μερια του εντερου. πηγα σε γαστρεντερολογο και μετα απο συζητηση μου ειπε οτι εχω ευερέθιστο εντερο και οτι καλο θα ηταν να μην ανχονομαι και να προσρεξω την διατροφη και να παρατηρω ποτε με πιανει η ενοχληση. οντως εχω βαλει μια ταξη στην διατροφη μου και προσπαθω να μην ανγχονομαι τοσο πολυ στην δουλεια. απλα δεν ξερω αν αυτο που συμβαινει στο πρωτο μηνυμα που εγραψα αν οφειλεται εκει. οχι δεν περνω κανενα συμπληρωμα σιδηρου η κατι αλλο.
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Ναι είναι γεγονός ότι το ευερέθιστο έντερο τα δημιουργεί όλα αυτά. Καλό θα ήταν για ένα διάστημα να περιορίσεις όσπρια, δημητριακά και λαχανικά και να αυξήσεις τους υδατάνθρακες όπως ζυμαρικά, ρύζι κλπ για να παρατηρήσεις αν θα δεις κάποια διαφορά.

Share This Page