1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Καλησπέρα- Συγχαρητήια Για Το Forum Σας!!

Discussion in 'Ανακοινώσεις Μελών!' started by katerina07, Apr 18, 2012.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. katerina07

katerina07 New Member

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι νέο μέλος. Βρήκα τυχαία το forum σας απο το ιντερνετ και είναι ομολογώ ιδιαιτέρως ενημερωτικό!!!​

Έχω μια ερώτηση, αν ξέρει κανείς να μου απαντήσει.
    Είμαι 33 ετών και εδώ και 15 χρόνια έχω κατά καιρους ένα νευρόπονο κάπου στον αστράγαλο. Το 2010 έκανα MRI ποδοκνημική (δεν την έδειξα σε ορθοπεδικό ακόμα...γι΄αυτό και ρωτάω) και βρέθηκε μια μικρή οστική προβολή -οστεοχώνδρωμα- στην κατώτερη έξω παρυφή της πτέρνης χωρίς όμως ύπαρξη εμφανούς χόνδρινου κυπελλίου.
    Είναι κάτι ανησυχιτικό αυτό; γιατί διαβάζω για όγκους, κακοήθειες κ.λ.π. στο ιντερνετ.
    Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!! ​
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Τα οστεοχονδρώματα είναι καλοήθεις όγκοι των οστών. Είναι αρκετά συνηθισμένοι και μπορούν να εμφανιστούν σε οποιοδήποτε οστό. Συνήθως εντοπίζονται κοντά στα άκρα των μακρών οστών και πρωτοεμφανίζονται σε νεαρά άτομα. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να είναι πολλαπλά.
    Είναι σχεδόν ακίνδυνα (η πιθανότητα ανάπτυξης κακοήθους όγκου είναι μικρότερη από 1%) και χρειάζονται αφαίρεση μόνο όταν προκαλούν συμπτώματα ή αν υπάρχουν στην ακτινογραφία στοιχεία εξαλλαγής σε χονδροσάρκωμα (κακοήθης όγκος).
    Αν συνεχίζει όμως ο πόνος ή αν έχει μεγαλώσει το οστεοχόνδρωμα θα πρέπει να σε δει άμεσα ορθοπεδικός (και την MRI μαζί) διότι μπορεί να χρειαστεί χειρουργική αφαίρεση.
  3. katerina07

katerina07 New Member

Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Η απάντηση ήταν διαφωτιστική και ας πούμε καθησυχαστική (όχι ως προς το χειρουργείο βέβαια).....
    Θα πάω άμεσα σε ορθοπεδικό γιατί κατά καιρούς με πιάνει αυτός ο νευρόπονος ακόμα.
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Παρακαλώ! Να είσαι καλά. Αφού υπάρχουν ακόμη συμπτώματα καλό θα ήταν να σε δει ορθοπεδικός. Μην το αμελήσεις.
  5. IrDA_13

IrDA_13 New Member

Θα ήθελα και εγώ να πως συγχαρητήρια πολύ καλή πρωτοβουλία για τα ελληνικά δεδομένα.

Share This Page