1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Καλησπέρα, Παρακαλώ Βοηθήστε Με

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by panos80s, Mar 31, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. panos80s

panos80s New Member

Είμαι 31 χρονών, ύψος 1.85 περίπου και 95 κιλά
    Πέρσι τον Φεβρουάριο, ώρα περίπου 23:30 και ενώ ήμουν σε ένα λεωφορείο καθισμένος ένιωσα ξαφνικά μια έντονη δύσπνοια. Σηκώθηκα αμέσως, τρομοκρατήθηκα λέω πάει έμφραγμα παθαίνω τέλος. Κατέβηκα στην στάση και διπλώθηκα κάτω μη μπορώντας ούτε να περπατήσω καθώς είχα φοβερή ταχυπαλμία πάνω από 200 σίγουρα. Εν πάση περιπτώση μπορεσα να βρω κουράγιο και να περπατήω μέχρι το σπίτι μου. Η μάνα μου πέρνει την πίεση ήταν 13 και 8. Μετά από λίγο μου πέρασε η ταχυπαλμία. Από τότε ξεκινάει ο γολγοθάς μου. Λίγες μέρες μετά το συμβάν είχα συνέχεια αρρυθμίες μικροταχυκαρδίες δύσπνοιες κλπ.
    Πήγα σε ιδιωτικό γιατρό έκανα καρδιογράφημα, χόλτερ ρυθμού 24ωρου, τεστ κοπώσεως, triplex. Μόνο μια πολύ ανεπαίσθητη πρόπτωση μητροειδούς μου βρήκαν. Ησύχασα λιγάκι και μου συνέστησαν να πάρω ηρεμιστικά και αντικαθλιπτικά. Είχα χάσει την ανεμελιά μου και περίμενα μέρα με την μέρα να έρθει το έμφραγμα.
    Αποφάσισα τελικά να πάρω αντικαθλιπτικά. Τι το θελα. 1 ώρα μετά το πρώτο χάπι που πήρα ένιωσα πάλι αυτό το απαίσιο αίσθημα που είχα πάθει στο λεωφορείο. Δύσπνοια και πάλι τρελη ταχυκαρδία που κράτησε 1 λεπτό περίπου και απλά πέρασε. Πέρασε 1 βδομάδα αφού έπινα τα αντικαθλιπτικά και ξαφνικά με πιάνει τρελή αρρυθμία μαζί με πόνο στον θώρακα και ζάλη. Λέω πάει τέλος...Πάω στα επείγοντα του ευαγγελισμού, έκανα καρδιογράφημα αλλά το καταρεμενο δεν έδειξε τίποτα γιατί την ώρα που το έκανα δεν είχα αρρυθμία. Έλα ομως που μετά από μισή ώρα στο νοσοκομείο να με ξαναπιάνει αυτό το απαίσιο αίσθημα . Αρρυθμία μαζί με ζάλη σαν να σβήνω..Και να έρχεται κατά κύματα. Νιώθω οτι πέθαινα τέλος.
    Τέλος πάντων για να μην σας ζαλίζω έκοψα τα αντικαταθλιπτικά και ηρέμησα 20 μέρες μέχρι που στην δουλειά μου να με ξαναπιάσει πάλι αυτό το απαίσιο αίσθημα. Αρρυθμία ζάλη και μετά τρελη ταχυκαρδία. Κλασικά πάλι επείγοντα πάλι καρδιογράφημα πάλι εκείνη την ώρα δεν μου έπιασε την αρρυθμία. Έχω πάει 25 φορές σε επείγοντα καρδιολογικού τμήματος. Έλεος ποτέ δεν έκατσε να μου βρουν την έκτακτη γιατί εκείνη την καταραμένη ώρα που έκανα την εξέταση δεν έκανα αρρυθμία.
    Για να μην τα πολυλογό τα συμπτώματα αυτά υποχώρησαν με τον καιρό. Τώρα 10 μήνες μετά το τελευταίο συμβάν μου έχουν μείνει "κουσούρι" έκτακτες συστολές που άλλες φορές τις νιώθω ανεπαίσθητα και άλλες φορές σαν ένα τεράστιο γντουπ μαζί με πόνο στο θώρακα στιγμιαίο (1 δευτερόλεπτο όσο κρατά η έκτακτη συστολή) Συνήθως έχω 1-2 εκτακτες την μέρα ή και λίγο παραπάνω ή μπορεί να περάσουν 3-4 μέρες που δεν έχω καθόλου.
    Ξαναέβαλα holter αλλά μεσα στο 24ωρο πάλι δεν είχα έκτατη για να μου εντοπίσουν από που είναι μπας και ησυχάσω επιτέλους. Γενικότερα όσες εξετάσεις κι αν έκανα ως τώρα δεν έδειξαν κάτι.
    Έχω φτάσει στα όρια μου δεν μπορώ άλλο πραγματικά. Τι να κάνω? Μου έχει κολλήσει οτι πάσχω από στεφανιαία νόσο (οι αιματολογικές εξετάσεις που έχω κάνει άπειρες φορές τις 20 φορές που πήγα σε επείγοντα δεν εδειξαν κάτι ανσυχτικό)..

Κάποιος καρδιολόγος μου είπε να κοιτάξω και για διαφραγματοκοίλη αλλά τι σχέση μπορεί να έχει αυτό?

Πρέπει να σημειώσω οτι πολλές φορές νιώθω έκτακτες όταν ανέβω μια σκάλα (όχι εκείνη την ώρα) και μετά πάω να ξαπλώσω σε μια συγκεκριμένη στάση. Μάλιστα τις νιώθω και συνεχόμενα. Όταν ανασηκώνομαι και κάθομαι καθιστός σταματάνε σχεδόν αμέσως.

Εχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρό οτι όταν ξαπλώνω και γύρο σε μια συγκεκριμένη στάση είτε δεξιά είτε αριστερά τότε με πιάνουν πολύ. Με το που σηκώνομαι και κάθομαι σταματάνε. Βέβαια κάποιες φορές με πιάνουν και όταν είμαι όρθιος αλλά μόνο μία και σπάνια.

Μπορεί να σχετίζετε με το στομάχι? Πραγματικά δεν το νομίζω, πιστεύω οτι έχω κάποιο καρδιολογικό πρόβλημα, τι πιστεύετε?
    Σας ευχαριστώ πολύ
  2. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Πόνος στο στήθος που μοιάζει πραγματικά με έμφραγμα μπορεί να οφείλεται σε γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση και οισοφαγίτιδα. Επισκεφθείτε και έναν γαστρεντερολόγο αφού όλοι οι καρδιολογικοί σας έλεγχοι είναι φυσιολογικοί.
  3. panos80s

panos80s New Member

Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ για την απάντηση.

Όταν ξαπλώνω ή σκύβω και νιώθω έκτακτες συστολές ή όταν αλλάζω πλευρό όταν είμαι ξαπλωμένος αυτό μπορεί να οφείλετε στο στομάχι ?
    Και όρθιος νιώθω κάπου κάπου αρρυθμίες αλλά πολύ ποιο σπάνια.
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα σας.
    Οπως σας ειπε και ο συναδελφος, καλό θα ειναι να επισκεφτειτε γαστρεντερολογο, για την διευκρίνηση της παλινδρόμησης-διαφραγματοκήλης.

Share This Page