1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!
  1. nikos007

nikos007 New Member

εδω κ 4 μερες με πιανει μια ζαλη κ μετα απο λιγο μου ερχεται κατι σαν κομπος στον λαιμο κ με βαραινει...κ αρχιζω να ρεβομαι...πηγα στο φαρμακοποιο κ μου ειπε οτι το ειχε κ αυτος κ ειναι ψυχολογικο...ισχυει κατι τετοιο....μου προτινε πριμπεραν περναει βεβαια αλλα ξαναερχεται μετα απο κανα 3ωρο....παρακαλω απαντηστε συντομα...ευχαριστω...!!!
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Επειδή αναγράφετε το πρόβλημα σας στο πεδίο "Διαφραγματοκήλη", πιθανώς να το συσχετίζετε με αυτό.
    Συγκεκριμένα τα συμπτώματα ζάλης και κόμπου στον λαιμό (πλήν του ρεψίματος) θα πρέπει πρώτα να διερευνηθούν καρδιολογικά, και μετά εφ'όσον δεν συμβαίνει κάτι απο το θέμα της καρδιάς, τοτε προτείνω τα εξής:
    -Αν το πρόβλημα σας σχετίζεται με την λήψη φαγητού.
    -Αν παρουσιάζετε συμπτώμαα επίσης παλινδρόμησης υγρών του στομάχου στον οισοφάγο
    -όπως και μόνον αυτά που αναφέρεστε,
    τότε θα πρέπει να απαυθυνθείτε σε ειδικό γαστρεντερολόγο για να μελετήσει την πιθανότητα ύπαρξης διαφραγματοκήλης και παλινδρόμησης.
    Επίσης καλό θα ήτο να υποβληθείτε σε ένα απλό υπερηχογράφημα ήπατος χοληφόρων και παγκρέατος.
  3. nikos007

nikos007 New Member

ευχαριστω για την βοηθεια..

ειχα κανει ενα τιπλεξ πριν 4 χρονια κ ενα υπερηχο καρδιας πριν 3 χρονια αλλα ολα φυσιολογικα...για το προβλημα το οποιο εχω τωρα μπορω να πω οτι εμφανιζεται μετα το φαγητο...οτι κ αν ειναι αυτο μεγαλο η πολυ μικρο γευμα...
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Re: ευχαριστω για την βοηθεια..

Νομίζω πως πρέπει να απευθυνθείτε σε γαστρεντερολόγο και να κάνετε πρώτα ένα υπερηχογράφημα ήπατος , χοληφόρων και παγκρέατος.
  5. nikos007

nikos007 New Member

ευχαριστω..

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια...μαλιστα σημερα ειχα ολη μερα κ "καουρα"....το γνωστο καψιμο στον οισοφαγο...

Share This Page