1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πληροφορία Καλησπερα Και Απο Μενα , Για Sleeve Ερωτησεις .

Discussion in 'Επεμβάσεις Παχυσαρκίας' started by kostas124, Jun 14, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. kostas124

kostas124 New Member

Γεια σας με λενε Κωστα ειμαι 48, 1,70m βαρος 130 κιλα την τελευταια που ζυγιστικα , ποτε δεν ειμουν τοσα πολλα και αυτη την φορα εφυγα πολυ . Παντα ειχα τα κιλα μου απο μικρος και στην ζωη μου εχω κανει πολλες μα παρα πολλες διετες και αφτο ειναι πολυ κουραστικο οπως πιστεθω πολλοι απο εδω μεσα να ξερουν πολυ καλα . Διετες ξερω πολλες αφου εχω κανει για χρονια , αλλα αφτη την φορα δεν μπωρουσα να την εφαρμοσω χωρις να ξερω γιατι μπορει να ειναι και η κουρασι του πανω κατω .

Ετσι εχω αρχισει να καταληγω σιγα σιγα πως πρεπει να παω για χειρουργειο , αλλα μου δυσκολο ειναι να βγαλω ακρη και με τους γιατρους στην επιλογη . Εκει που μαθενω 5 καλα για καποιον καπου αλλου διαβαζω καποια κακα και με χαλαι το θεμα .

Και κατι που θα ηθελα σιγουρα να σας ρωτησο γιατι και με αφτο δεν εβγαλα ακρη ειναι τα χρηματα , που θα πρεπει να δοθουν για ενα τατοιο χειρουργειο , μαζι με ολα . Δεν εχω κανενος ειδος ταμειου οποτε θα τα δωσο ολα εγω , παρακαλω αν εχει καποιος η καποια ιδεα για τιμες ασ μου πει .

Πιστευω να μην σας κουρασα γιατι εχω και το προβλημα της ορφογραφιας απο πολυ μικρος , ευχαριστο Κωστας .
  2. noucca

noucca New Member

Δε μπορώ να σε συμβουλέψω ούτε πια επέμβαση να διαλέξεις, ούτε πόσο θα σου κοστίσει. Όμως, επειδή έχω δακτύλιο εδώ και 4,5 χρόνια, νιώθω την ανάγκη να σου διευκρινίσω 1-2 πράγματα.

Κι εγώ όπως και τόσοι άλλοι που κατέφυγαν στο χειρουργείο, είχα φτάσει σε ένα βάρος που με τρόμαξε (136 κιλά με ύψος 1,72), κι εγώ δεν μπορούσα να κάνω άλλη φορά δίαιτα, κι εγώ είχα απελπιστεί. Ο δακτύλιος απέδωσε και δεν το μετάνιωσα ούτε για μια στιγμή. Αλλά χρειάστηκε και πάλι προσπάθεια από το μέρος μου, έπρεπε να προσέχω τι τρώω (όχι να μετράω θερμίδες, αλλά υπήρχαν φαγητά που ενοχλούσαν) και πόσο τρώω. Στα 4 χρόνια έφτασα στο ελάχιστον φυσιολογικό βάρος για το ύψος μου (55 κιλά) και αποφάσισα να πάω στο γιατρό μου για να "αδειάσουμε" λίγο τον δακτύλιο. Από τότε και για τους επόμενους 7 μήνες έπαιρνα σταθερά βάρος φτάνοντας τελικά στα +20. Αποφάσισα να μην τον ξανασφίξω και να προσπαθήσω μόνη μου να χάσω τα τελευταία κιλά που φόρτωσα.

Αυτό που θέλω να επισημάνω λοιπόν είναι ότι η Βαριατρική επέμβαση δεν είναι το μαγικό κουμπάκι που το πατάς και ξυπνάς απαλλαγμένος από όλους εκείνους τους λόγους που σε έφτασαν σε αυτό το βάρος. Σίγουρα βοηθάει πολύ, πολύ περισσότερο από την πιο μαγική δίαιτα, αλλά η μάχη με τα κιλά και τη σωστή διατροφή ποτέ δεν τελειώνει. Θα πρέπει να βλέπεις το χειρουργείο σαν ένα βοήθημα για να περιορίσεις το φαγητό τον πρώτο καιρό και όχι σαν τον τρόπο να χάσεις τα κιλά που σε βασανίζουν. Δυστυχώς έχω ακούσει για πάρα πολλές περιπτώσεις εγχειρισμένων (είτε δακτύλιος, είτε Sleeve, είτε ακόμα και γαστρική παράκαμψη) που απέτυχαν. Και όλες οφείλονταν σε μη συμμόρφωση του ασθενούς και όχι σε λάθος του ιατρού (όπως κάποιοι αρέσκονται να ρίχνουν τις ευθύνες εκεί).

Τα καλά και τα κακά λόγια που ακούς από διαφόρους δε μπορείς να ξέρεις αν είναι αντικειμενικά. Εγώ λόγου χάρη για τον δικό μου γιατρό θα σου πω τα καλύτερα αλλά η θεία μου (που πήγε στον ίδιο μεν αλλά δε σταμάτησε ποτέ να τρώει δε) θα σου πει τα χειρότερα...
    Last edited by a moderator: Jun 15, 2011
  3. kostas124

kostas124 New Member

Εχεις δικαιο σε αυτα που λες , το ξερω πως ειναι ενα βοιθημα και χρειαζεται και προσπαθεια , χωρις προσπαθεια δεν γινεται τιποτα , απλα τον τελαυταιο καιρω δεν ξερω τι εχω επαθα και δεν μπωρο να εφαρμοσο καμια διετα οσο και αν εχω δοκιμασει . Το προβλημα μου ειναι θεμα εφαρμογης ποιο πολυ . το χειρουργειο το βλεπω σαν βοιθεια σε εφαρμογης καποιας διατροφης , ισως και να μην τα ιδατιποσα καλα .
    Ευχαριστο .
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Ισως η καλύτερη αποψη που εχει γραφτει ποτέ!!!:emozionato:
    Συγχαρητηρια!!;)
  5. Nena12

Nena12 New Member

Καλησπέρα σας ονομάζομαι Νένα και είμαι 19 ετών ...Σχέδον στα πέρισσοτερ χρόνια της ζωής μου χαραχτηριζόμουν ως υπέρβαρο άτομο,αλλά τα τελευταία δυο χρόνια χαραχτηρίζομαι νοσογόνα παχύσαρκη διότι έχω φτασει να ζύγιζω 117 κιλά και το ύψος μου ειναι μόλις 1,66 δηλαδή εχω ΔΜΣ 42,5..τα κιλά τα πήρα λόγω παννεληνίων και επείδη εχω πολυκυστηκές ωοθήκες έπαιρνα για 8 μήνες αντησυλλιπτικά χωρίς να προσεχώ την διατροφή μου..εχώ κάνει πολλες διαιτες χωρίς αποτέλεσμα...πρόσφατα η μαμα μου συμφώνησε να κανω χειρουργική επέμβαση για να αντιμετωπισω το πρόβλημα μου βέβαια εγώ συμφώνησα μιας και το ήθελα..πριν ένα μήνα έκανα έξετασεις αίματολογικες βιοχημικές ορμονήκες και δεν έχω τίποτα είναι όλα φυσιολογικά εκτος απο τις πολυκηστικές ειναι εφυκτό να υποβληθώ σε επημήκης γαστρεκτομή (sleeve) ????? /ευχριστώ για τον χρόνο σας :sorrriso:
  6. Γαρυφαλια

Γαρυφαλια New Member

Καλησπέρα θα ήθελα να μάθω εμπειρίες για γαστρικό μανίκι.... σκέφτομαι να το κάνω...

Share This Page