1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Κακες σκεψεις

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by dal23f, Jul 8, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. dal23f

dal23f New Member

Καλημερα σας.

Ειμαι 39 χρονων. Πριν 2 χρονια ειχα κανει μερικη κολονοσκοπιση (μεχρι 60 εκ ολο το αριστερο κολλον) και μου βρηκαν μονο ερεθισμενες τις αιμοροιδες) γιατι ειχα δει αιμα στα κοπρανα. μετα απο ενα χρονο εκανα εξετασεις για αιμα στα κοπρανα με την Μεθοδο Mayer και δεν βρηκαν κατι (παλι ειχα δει λιγο αιμα). πηγα ξανα σε γαστρεντερολογο και τον Φεβρουαριο (δακτυλικη εξεταση και βρηκε ξανα λιγο ερεθισμενες τι αιμοροιδες μου) διοτι ειχα ενοχλησεις και μου ειπε οτι εχω σπαστικη κολιτιδα, να σημειωσω οτι εκανα πριν κανενα 2 μηνο εξεταςσεις αιματος και ο αιματοκριτης ειναι 46 με 47. παντα εχω 2 με 3 κενωσεις την ημερα. Εχω παρατηρησει οτι κατα καιρους τα κοπραναν μου ειναι πεπλατισμενα (πλακουτσοτα) και εχω μερικες φορες και βλεννα πανω στα κοπρανα, αυτο δικαιολογειται απο την σπαστικη κολιτιδα? παρατηρω οτι μερικες τροφες οπως ντοματα λαχανικα δεν τα χωνευω ευκολα εως καθολου, ιδιαιτερα τα φασολακια. Εχω τωρα μια βδομαδα και κατι που πηγαινω τουαλετα και κανω ασχηματιστα κοπρανα (σαν να εχω λιγη διαρροια) η καμια φορα στενα να συμπηρωσω οτι σε αυτο το διαστημα πρεπει να ειναι ερεθισμενες και οι αιμοροιδες μου. Οπως ειναι φυσικο το μυαλο μου παει στο κακο. Δεν θελω παλι να αρχισω να τρεχω σε γιατρους. Καθημερινα πινω σχεδον 1,5 με 2 λιτρα νερο παιζει ρολο στην συσταση των κοπρανων? Πονο δεν εχω γενικα μονον καμια φορα οταν ειναι να παω τουαλετα η θελω να αποβαλω αερια και μετα με περναει. Επισης μερικες φορες νιωθω το εντερο να κανει σαν κομπρεσερ απο την αριστερι πλευρα.

Share This Page