1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ιστορικο καρκινου παγκρεατος

Discussion in 'Παθήσεις Χοληφόρων και Παγκρέατος.' started by λευτερης, May 26, 2015.

Watchers:
This thread is being watched by 6 users.
  1. Καλησπερα πριν 6 χρονια εχασα τον πατερα μου απο καρκινο του παγκρεατος σε ηλικια 74 ετων , εγω ειμαι 46 ετων και ελενχομαι προληπτικα με υπερηχο , ο τελευταιος που εκανα ηταν πριν 1.5 μηνα ποτε πρεπει να ξανακανω γιατι εχω ναυτια εδω και πολυ καιρο και εχασα 2 κιλα μεσα σε 2 μηνες , βεβαια εχω παρα πολυ ανχος τον τελευταιο καιρο , πρεπει να ξαναξανω υπερηχο ?
    Last edited: May 26, 2015
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Δεν υπάρχει λόγος να κάνετε συνέχεια υπερηχογραφήματα ιδιαίτερα όταν γίνονται προληπτικά και φυσικά κάθε φορά δίνουν αρνητικό αποτέλεσμα..
  3. Σας ευχαριστω πολυ !
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Παρακαλώ !!! :)
  5. Τελικα ο υπερηχος Ανω κοιλιας μπορει να μην δει καποια κακοηθεια ? Π.χ παγκρεας που καλυπτεται απο αλλα οργανα , πρεπει να κανουμε κατευθειαν αξονικη , η ο υπερηχος παραπεμπτει σε αξονικη οταν υπαρχει ευρημα ?
  6. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Το υπερηχογράφημα αποτελεί σημαντική εξέταση για την εκτιμηση "αλλοιώσεων" σε συμπαγη οργανα πχ ήπαρ, πάγκρεας. Μπορεί να διαφοροδιαγνωσει αν προκειται για μαζα ή κυστη. Ακολουθως μπορεί να συσταθει αξονική τομογραφία.
  7. Κ.Καθηγητα καλο βραδυ , υποβληθηκα σημερα σε αξονικη τομογραφια με σκιαγραφικο απο το στομα και δεν υπηρχαν παθολογικα ευρηματα. Χρειαζεται να κανω κατι αλλο ?
  8. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα. Για ποιό λόγο θα πρεπει να κανετε κατι άλλο??
  9. Καλημερα σας , απλα ενημερωτικα ρωταω , Κ Καθηγητα.
  10. Ilona

Ilona New Member

Γεια σας ,θα ηθελα να ρωτησω σχετικά. Με τον καρκινο στο πάγκρεας.Ενα συγγενικο μου πρόσωπο πολυ αγαπημενο προσφατα διαγνωστικε με ογκο στη κεφαλη του παγκρέατος.Αφου εγιναν ολες οι εξετασεις ultra sound,αξονικος κτλ,προχωρησαν σε χειρουργείο οπου και αφαιρέθηκε ο όγκος και τμήμα απο το πάγκρεας.Αναρρωσε πολυ καλα και σχετικα γρηγορα αναλογα με την εκταση λαι την σοβαροτητα της επεμβασης.Η πρωτη μικρη βιοψια ηταν καθαρη και σημερα πηραμε τα αποτελεσματα της δευτερης βιοψιας απο τον ογκο που αφαιρέθηκε.Έδειξε οτι ειναι δευτερου βαθμου καρκινικος ογκος.
    Αυτο λοιπον τι σημαινει;Οτι χρειαστεί να κανει χημειοθεραπεία παρόλο που αφαιρέθηκε ο ογκος και παρολο που δεν εχει μεταστασεις;
    Ποια η πρόγνωση για τέτοιες περιπτωσεις;Μπορεί να ειναι ιασιμη.
    Ευχαριστω απο καρδιας.
  11. katy

katy New Member

Καλησπέρα, ο θείος μου 50 ετών παρουσίασε μη χειρουργήσιμο καρκίνο παγκρέατος ο οποίος συρρικνώθηκε κατά 70% μετά τις πρώτες χημειοθεραπείες, τώρα φαίνεται να επανέρχεται και μόλις εχθές ξεκίνησε νέο κύκλο χημειοθεραπειών. Σήμερα πήγε με το ασθενοφόρο στο νοσοκομείο με 40 πυρετό, τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

Share This Page