1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Ινώματα. Πρέπει Να Αφαιρούνται

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by tzitzikas, Apr 1, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. tzitzikas

tzitzikas New Member

έχω εδώ και 2 χρόνια 1 γρομπαλάκι σκληρό και κόκκινο στην κνήμη του ποδιού.μετά απο μισό χρόνο έβγαλα αλλο ένα 7-8 πόντους πιό ψηλά. πήγα και σε δερματολόγο και σε παθολόγο και μου είπαν οτι καποια μόλυνση θα ήταν και οτι με μπενταντιν θα υποχωρούσαν. αλλα τίποτα δεν έγινε και μεγάλωσαν κάπως. ξαναπήσα σε νοσοκομείο σε δερματολόγο (ειδικευόμενη ήταν) και μου είπε οτι μάλλον είναι ινώματα.μετα απο δήλωση της ανησυχίας μου, μου είπε άν θέλω να τα βγάλω και να τα κάνω ιστολογική.
    θέλω να ρωτήσω τα εξής:
    1) τα ινώματα στο δέρμα στο πόδι πρέπει να αφαιρούνται?
    2) η μικροεπέμβαση αφαίρεσης είναι θέμα δερματολόγου ή χειρούργου?
    3) επίσης ζητούνται πριν απο τέτοια μικροεπέμβαση εξετάσεις αιματος και αν ναι ποιές είναι υποχρεωτικές?
    Last edited by a moderator: Apr 1, 2009
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Δεν μπορεί να υπάρχει προεγχειρητική ακριβής διάγνωση, παρά μόνον μετά από ιστολογική επιβεβαίωση!
    Βέβαια τα συνηθέστερα ογκίδια του υποδορίου είναι λιπώματα, ινώματα, κύστεις κλπ.
    Υπάρχουν και σπανιότερα όπως ιστιοκυτώματα κλπ.
    Η επέμβαση γίνεται από χειρουργό με τοπική αναισθησία και δεν χρειάζονται εξετάσεις!

Share This Page