1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Ιλιγγος Θεσεως

Discussion in 'ΩΡΛ' started by ecothe, Oct 31, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. ecothe

ecothe New Member

προ 40 ημερων με επιασε ιλιγγος θεσεως.μου εγιναν οι χειρισμοί epley αλλα παρεμεινε ζάλη κατα 20%,απευθύνθηκα σε 6 ωρλ οι οποιοι δεν εβλεπαν τιποτα,νευρολογος που με ειδε μου ειπε οτι μαλλον εχω ηπια ωτιτιδα και να παρω aqumedin kai aerus μαζι με ενα αποσυμφωρητικο μυτης.λεω δεν χανω τιποτα δεν τα παιρνω? την 2 μερα ληψης οι ζαλαδες ηταν ανιποφορες.τι μπορει να συμβαινει?στο ιντερνετ ειδα οτι πρεπει να κανεις τους χειρισμους epley καθε μερα για να σου περασει εντελως ο ιλλιγος.ισχυει κατι τετοιο?εισηγαγα λοιπον απο τον καναδα το dizzy fix και αμεσως ειδα αποτελεσμα .ειναι 1 καπελακι που προσαρμοζεις εναν σωληνα που προσομιαζει το εσωτερικο του αυτιου (δεσ τετο στο you tube),ωμος νοιώθω το αυτι μου μπουκωμενο.σαν βουλωμενο.τι ν α κανω?(φοβαμαι να παρω αντιβιωση και αντισταμινικο μηπως ξυπνησω τους ιλλιγους) εννοειται οτι και οι 6 ωρλ δεν βλεπουν τιποτα ομως δεν τους εμπιστευομαι
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

:confused:Augmentin χωρίς επιβεβαιωμένη ωτίτιδα; Οι ίλιγγοι βασικά πρέπει να'χουν σχέση με τον λαβύρινθο αλλά χρειάζονται διαγνωστική προσπέλαση καθ’ οτι κάποιες φορές, ευτυχώς τις λιγότερες, υποκρύπτουν σοβαρά νευρολογικά νοσήματα , τα οποία πρέπει οπωσδήποτε να διαγνωστούν έγκαιρα. Θα πρέπει να σε δει ένας καλός ακοολόγος και να σε παραπέμψει σε διάφορες εξετάσεις. Όλα αυτά θα πρέπει να γίνουν σύντομα για να μη γίνει μόνιμο το πρόβλημα. Και προς Θεού, μη κάνεις πειράματα και θεραπείες μόνος-η σου! Το αυτί είναι ένα ευαίσθητο όργανο που χρειάζεται λεπτούς χειρισμούς!
    Last edited by a moderator: Nov 1, 2010
  3. Τάκης

Τάκης Guest

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για την κατάστασή σου?
    Μόνο ιλίγγους έχεις?
    Εμβοές?Μείωση ακοής?
  4. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Η διάγνωση του ιλίγγου θέσεως έγινε από ΩΡΛ? αν ναι και οι χειρισμοί Epley δεν απέδωσαν μπορεί να οφείλεται κάποιες αλλαγές του χαρακτήρα του ιλίγγου από τους ίδιους τους χειρισμούς και έτσι να χρειαστούν διαφορετικοί χειρισμοί.
    Ως προς την διάγνωση της ωτίτδας από νευρολόγο έχω κάποια επιφύλαξη. Τι είδους ωτίτιδα σας είπαν? Δεν δίνουμε αντιισταμινικά στην ωτίτιδα.
    Πάντως απορώ που επισκεφθήκατε έξι ιατρούς χωρίς διάγνωση.
    Ο καλοήθης παροξυσμικός ίλιγγος θέσεως δεν έχει σχέση με ωτίτιδα.
  5. Τάκης

Τάκης Guest

νευρολογος που με ειδε μου ειπε οτι μαλλον εχω ηπια ωτιτιδα και να παρω aqumedin kai aerus μαζι με ενα αποσυμφωρητικο μυτης.

Νευρολόγος????Μήπως εννοείται νευροωτολόγος??

στο ιντερνετ ειδα οτι πρεπει να κανεις τους χειρισμους epley καθε μερα για να σου περασει εντελως ο ιλλιγος.ισχυει κατι τετοιο?

Αναλόγως ποιά είναι η αιτία του ιλίγγου!!
    Last edited by a moderator: Nov 3, 2010
  6. ecothe

ecothe New Member

η διαγνωση εγινε απο ωρλ ,εχω κανει mri λιθοιδων ,εγκεφαλου ,σπλαχνικου κρανιου.ολες αρνητικες.εχω κανει εξεταση καρωτιδων και οφθαλμολογικη αρνητικες και αυτες,μονο στον αυχένα φάνηκε μια πολυ μικρη κύλη αλλα δεν επιρεαζει τον νοτιέο μυελο,
  7. ecothe

ecothe New Member

ο 1 ωρλ μου ειπε να παρω σταγονε stugeron για ενα μηνα
    ο 2 ωρλ μου ειπε να παρω ribrain
    o 3 ωρλ μου ειπε να παρω salospir
    λεω να παω στο ιπποκρατειο που εχει πληρες κλινικη τι λετε?
  8. Τάκης

Τάκης Guest

Στο ιπποκράτειο έχει τμήμα νευροωτολογικό και θα ήταν καλό να πάς να κάνεις έναν πλήρη νευροωτολογικό έλεγχο:

ι) Ακοόγραμμα
    ιι) Τυμπανόγραμμα και ηχητικά αντανακλαστικά
    ιιι) Ηλεκτρονυσταγμογράφημα
    ιv) Προκλητά ακουστικά δυναμικά
    v) Ωτακουστικές εκπομπές
    .....κ.α
  9. ADelides

Για τη διάγνωση και θεραπεία του καλοήθους παροξυσμικού ιλίγγου θέσεως δεν χρειάζεται καμία από τις εξετάσεις αυτές. Κάποιες δε είναι και γενικώς εντελώς περιτές στη διερεύνηση του ιλίγγου. Τα συμπτώματα είναι αυτά που κυρίως θα καθοδηγήσουν τη διάγνωση και τη θεραπεία. Βεβαίως για το συγκεκριμένο πρόβλημα του φίλου μας δεν μπορούμε να πάρουμε θέση ακριβώς γιατί δεν γνωρίζουμε αρκετές λεπτομέρειες.
  10. Τάκης

Τάκης Guest

Αλέξανδρε, μετά την εφαρμογή συγκεκριμένων ασκήσεων που είχαν σαν σκοπό την επανατοποθέτηση των κρυστάλλων στη σωστή τους θέση ο παραπάνω ασθενής εξακολουθούσε να έχει προβλήματα ιλίγγων.

Δε χρειάζεται όντως καμία εκ των παραπάνω εξετάσεων που ανέφερα αν ο ασθενής παρουσιάζει καλοήθη παροξυσμικό ίλιγγο θέσεως όμως αν δεν είναι αυτο......??Μιας που δεν είδε βελτίωση οπως μας είπε....
  11. ADelides

Η μη ανταπόκριση του ιλίγγου θέσεως στις ασκήσεις δεν αποκλείει την διάγνωση. Μπορεί και σε κάποιες περιπτώσεις ο ίλιγγος θέσεως να αλλάξει χαρακτήρες ή ακόμα και να επιδεινωθεί. (περιπτώσεις μετατροπής από ίλιγγο του οπισθίου κάθετου σε ίλιγγο του οριζόντιου ημικύκλιου σωλήνα ή του λεγόμενου "canal jam") Η απλή κλινική εξέταση του ασθενούς βάζει την διάγνωση και όλες αυτές οι εξετάσεις είναι συνήθως περιττές. Βεβαίως και ασθενείς με νόσο Meniere παρουσιάζουν κάποιες φορές ίλιγγο θέσεως που βελτιώνεται με χειρισμούς Epley. Σε αυτές τις περιπτώσεις ο εργαστηριακός ωτονευρολογικός έλεγχος θα πρέπει να έχει προηγηθεί.
  12. Τάκης

Τάκης Guest

Μάλιστα Αλέξανδρε σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

Σε ότι αφορά όμως ασθενείς με σύνδρομο Meniere, ως παθών αλλά και μετά απο έρευνα επίσης (gallop) δε θα έλεγα οτι οι χειρισμοί Epley ήταν και τόσο αποτελεσματικοί....εκτός λίγων εξαιρέσεων....

Share This Page