1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Ιδρωταδενιτιδα

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by raf, May 17, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. raf

raf New Member

Καλησπέρα σας.
    Εδώ και αρκετά χρόνια πάσχω από ιδρωταδενιτιδα και λύση στο πρόβλημά μου δε μπορώ να βρω. Έχω επισκεφτεί άπειρους δερματολόγους και οι μισοί μου έδιναν αντιβιώσεις και οι άλλοι μισοί δεν ήξεραν τι έχω. Με έχει κουράσει πάρα πολύ αυτή η κατάσταση γιατί όλο και χειροτερεύει. Από τους προσαγωγούς έχει πιάσει όλη τη γύρω περιοχή και τώρα έχω ξεκινήσει να βγάζω και σπυριά στους μηρούς. Έχω σκεφτεί την πλαστική καθώς έχω διαβάσει ότι είναι η τελευταία λύση.
    Εσείς τι θα μου προτείνατε?
    Ευχαριστώ πολύ.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Θα πρεπει βασικά να εχετε κανει καποια καλλιέργεια για απομόνωση του μικροβιου που φωλεάζει στην περιοχή. Επισκευθειτε λοιμωξιολόγο για να σας κατευθυνει. Απο κει και περα μπορει να χρειαστει πράγματι επέμβαση.
  3. raf

raf New Member

Καλησπέρα σας.
    Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας.
    Θα ηθελα να σας πω οτι εχει γινει καλλιεργια και το μικροβιο το οποίο βρέθηκε ήταν σταφυλοκκοκος. Ο γιατρός μου είπε ότι θα αντιμετωπιστεί με αντιβίωση πράγμα που έγινε. Όμως οι πληγές υπάρχουν ακόμα και τρέχουν υγρό συνέχεια.
    Συγνώμη αν σας κουράζω αλλα προσπαθώ χρόνια να βρω μια λύση και ίσως εσείς να μπορείτε να με βοηθήσετε.
  4. evi05

evi05 New Member

καλησπερα,

πασχω εδω και 2 μηνες περιπου κ εγω απο ιδρωταδενιτιδα. Στην αρχη πηγα σε δημοσιο νοσοκομειο και μου ειπαν οτι προκειται για θυλακιτιδα και μου χορηγησαν αντιβιωση. Για 10 περιπου μερες εξαφανιστηκαν τα εξογκωματα αλλα μετα ξαναεμφανιστηκαν. Ετσι αποφασισα να επισκεφτω καποιον δερματολογο που μου προτειναν, ο οποιος μου συνεστησε θεραπεια με reducar... εδω και ενα μηνα κανω τη θεραπεια με τα συγκεκριμενα φαρμακα και ολο αυτο βρισκεται σε εξαρση, πραγμα που με δυσκολευει παρα πολυ και στη δουλεια μου καθως χρησιμοποιω πολυ τα χερια μου (ειμαι αεροσυνοδος) και φοραω συνεχεια μια μαλλινη ζακετα για να μη φαινονται τα εξογκωματα πραγμα που οσο ανεβαινει η θερμοκρασια κανει το προβλημα πραγματικα ανυποφορο! Θα πρεπει να επισκεφτω και καποιον αλλο γιατρο αλλης ειδικοτας ισως? Δεν ξερω τι να κανω... Σας ευχαριστω
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η θεραπεία της χρονίζουσας ιδραδεντιδας, ειναι χορήγηση αντιβίωσης επί μακρόν (συνηθως τετρακυκλινη), και αν χρειάζεται εκρίζωση σταφυλοκόκκου και απο την ...ρινική κοιλότητα (οσο κιαν φαίνεται περίεργο).
    Καλό θα είναι να απευθυνθειτε σε λοιμωξιολόγο, και επίσης αν υπάρχει θεμα κύστεων και μορφωμάτων , τοτε χρειάζεται και χειρουργική εκτομή.
  6. evi05

evi05 New Member

Σας ευχαριστω για τη συμβουλη, θα το φροντισω αμεσα.
  7. katexaxa

katexaxa New Member

Καλησπέρα.
    Πάσχω από διαπυητική ιδρωταδενίτιδα εδώ και 9 χρόνια.Οι δερματολόγοι που επισκέφτηκα μου χορήγησαν τετρακυκλίνες και αντιβιοτικά.Δεν είδα καμία αλλαγή.Η ασθένεια αυτή δεν έχει θεραπεία ούτε αποτελεσματική αγωγή.Η πλαστική δεν θα διορθώσει το πρόβλημα.Θα σε συμβούλευα αν θέλεις να μάθεις περισσότερα ψάξε στα αγγλικά και ενημερώσου.Ξέρω πόσο άσχημη και επώδυνη ασθένεια είναι.Ασθενείς αυτής της ασθένειας ανέφεραν βελτίωση ακολουθώντας κάποια διατροφή.Μπόρεις να ενημερώθεις και από εδω Hidradenitis Suppurativa Institute (HSI) το πρ'ωτο ινστιτούτο αποκλειστικά για την ιδρωταδενίτιδα.

Share This Page