1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Η σωστή επιλογή για την κύστη κόκκυγος

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by GI, Jun 21, 2007.

1. GI

GI New Member

Χαίρετε,

καταρχάς συγχαρητήρια για το forum. Πρόσφατα έμαθα την ύπαρξή του και ενθουσιάστηκα.
    πραγματικά πολύ καλή ιδέα.

πριν μερικές ημέρες αισθάνθηκα πόνο στην "ουρίτσα" και ο γιατρός που επισκέφθηκα
    μου είπε ότι πρόκειται για κύστη. Δεν έχει δημιουργήσει απόστημα ακόμα, ενώ υπάρχει
    ροή (πολύ λίγη) από πύον. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι κύστη κόκκυγος (!) αλλά
    -αν θυμάμαι καλά- τριχοφωλυακή κύστη. Μετά από σχετική ερώτησή, μου είπε ότι
    μπορώ να αναβάλλω την εγχείρηση αφαίρεσης για μετά το καλοκαίρι και ότι οι
    πιθανότητες να δημιουργηθεί απόστημα είναι ελαχιστότατες (0.5%) αν πλένομαι συχνά.
    Τέλος μου εξήγησε ότι η επέμβαση με Laser δεν έχει κάποιο ουσιαστικό πλεονέκτημα
    σε σχέση με τη συμβατική επέμβαση.

Στη συνέχεια επισκέφτηκα και έναν δεύτερο γιατρό ο οποίος μου τόνισε ότι είναι καλύτερο
    να κάνω τώρα την επέμβαση και μάλιστα με laser διότι μόνο έτσι θα μηδενίσω τις πιθανότητες
    να ξαναεμφανιστεί και θα γίνει σωστός καθαρισμός της κύστης. Παρεπιμπτόντως, την κύστη την
    χαρακτήρισε κύστη κόκκυγος.

Για να μην σας κουράζω:

τέλη Ιουλίου σκοπέυο να ταξιδέψω εκτός Ευρώπης για 15 ημέρες. Η ερώτησή μου είναι
    αν θα πρέπει να κάνω τώρα την επέμβαση ή να την αφήσω για μετά το ταξίδι, δεδομένου ότι
    δεν υπάρχει ουσιαστικά απόστημα. Επίσης, αν κάνω επέμβαση, να κάνω εγχείρηση (ανοικτή ή κλειστή)
    ή επέμβαση με laser?

Οι όποιες απόψεις σας θα μου είναι πολύ χρήσιμες γιατί πραγματικά έχω μπερδευτεί
    και λαμβάνω διαφορετικές απαντήσεις από τους γιατρούς.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: Η σωστή επιλογή για την κύστη κόκκυγος

Καλως ήλθατε στο forum!!!

Κατ'αρχάς κύστη κόκκυγος και τριχοφωλεκό συρίγγιο είναι ένα και το αυτό!!!!

-Εφ'οσον δεν έχετε σοβαρή ενόχληση (απόστημα, φλεγμονή, εκροή πύου κλπ), δεν έχει λόγο να αναβέλλετε το ταξίδι σας!

-Καλόν θα ήτο να κάνετε μία προγραμματισμένη επέμβαση ούτως ώστε να λυθεί το πρόβλημα ριζικά!

-Απο την προσωπική μου πείρα μπορώ να σας πω πως η "ανοικτή" επέμβαση σε σχέση με την με "ράμματα" κλειστή μέθοδο υπερτερεί Κυρίως όσον αφορά την υποτροπή της νόσου και τις άμεσες μετεγχειρητικές επιπλοκές που έχει η κλειστή όπως η συλλογή, αιμάτωμα, διαπύηση κλπ.!!

-Προσωπικά χρησιμοποιώ Laser CO2 πολλά χρόνια σε εξειδικευμένες επεμβάσεις όπως κύστη κόκκυγος, αιμορροϊδες, ραγάς κλπ, με πολύ καλύτερα μετεγχειρητικά αποτελέσματα όπως ο μτχ πόνος και η επούλωση!!!!
  3. GI

GI New Member

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Είσασταν πολύ κατατοπιστικός.

Απλώς ανησύχησα διότι κάποιοι μου είπαν ότι μπορεί
    να σταματήσει η - μικρή -εκροή πύον και να δημιουργήθεί
    απόστημα. Δεν θα ήταν πολύ ευχάριστο να το πάθω
    στο ταξίδι μου. Σε κάθε περίπτωση καταλαβαίνω ότι
    είναι και θέμα πιθανοτήτων.

Ευχαριστώ και πάλι.

Το φόρουμ αποτελεί άριστο παράδειγμα επιτυχημένης ηλεκτρονικής
    υπηρεσίας - κοινότητας. Συγχαρητήρια.
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!!!

Ειναι γεγονός πως αν σταματήσει η εκροή πύου, θα μπορούσε να ξαναγίνει απόστημα θεωρητικά.
    Ομως η πείρα έχει δείξει πως η επαναδημιουργία είναι σπανία, διότι συνήθως εκεί που διανοίγεται το απόστημα, απομένει συρίγγιο!!!

Share This Page