1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Η ΠΛΗΓΗ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ!!!!

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by Βαρβάρα, Feb 12, 2013.

Watchers:
This thread is being watched by 10 users.
  1. Βαρβάρα

Βαρβάρα New Member

Γεια σας!!Είμαι 16 ετών και 1 χρόνο παιδεύομαι με την κύστη κόκκυγα.Στις 24/6/2012 έκανα επέμβαση αλλά μετά απο υποτροπή της έκανα και δεύτερη στις 14/1/2013.Μετά από 1 μήνα είδα πολύ αίμα στην τουαλέτα αυτό με ανησύχησε γιατί πριν κάνω την δεύτερη εγχείρηση το είχα πάθει 3 φορές και έτσι υποβλήθηκα σε εγχείρηση.Και οι δύο επεμβάσεις έγιναν με κλειστή μέθοδο(ράμματα) που τα έβγαλα μετά από 15 μέρες!Έχει μείνει ανοιχτό ένα μικρό κομματάκι στο κάτω μέρος όπου μου είπαν πως είναι δύσκολο σημείο για να κλείσει.Βρίσκω υγρά κάθε μέρα στη γάζα χωρίς οσμή και αίμα σπάνια!Την καθαρίζω με φυσιολογικό ορό και τοποθετώ μια γάζα.

Έχω ακούσει για γάζες fucidin που βοηθάνε την πληγή να κλείσει.Σε πόσο καιρό λέτε να επουλωθεί και αν υπάρχει περίπτωση να ξανά υποτροπιάσει?

Σας ευχαριστώ:smile:
    Last edited by a moderator: Feb 17, 2013
  2. fotis-

fotis- Member

Πες μας ξανά αν θέλεις πότε έγινε η δεύτερη επέμβαση; Μάλλον έχεις κάνει λάθος στις ημερομηνίες..
  3. Βαρβάρα

Βαρβάρα New Member

Το καλοκαίρι του 2012 έγινε η πρώτη επέμβαση και μετά από υποτροπή της έκανα την δεύτερη στις 14/2/2013 δηλαδή μετά από περίπου 8 μήνες.Που μπερδεύτηκες?
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Αγαπητή Βαρβάρα, μας μπέρδεψες λίγο με τις ημερομηνίες....
    Αν δεις το πρώτο σου post το έγραψες στις 12-2-13 και αναφέρεις ότι την δεύτερη επέμβαση την έκανες στις 14-2-13 δηλαδή δύο μέρες μετά από το post σου...
    Δικαίως λοιπόν απόρησε και το μέλος fotis!
    Σημασία όμως δεν έχουν οι ημερομηνίες. Φαντάζομαι ότι πολύ σύντομα η ερώτησή σου θα απαντηθεί απ' τον χειρουργό του forum.
  5. Βαρβάρα

Βαρβάρα New Member

Πωωω τώρα το είδα 14/1/2013 έγινε η δεύτερη εγχείρηση απλά εγώ έκανα λάθος και έβαλα 14/2/2013.Ευτυχώς που το είδατε!!!!
  6. Kathy

Δεν πειράζει Βαρβάρα, μην ανησυχείς, εξάλλου δεν έγινε κάτι με ένα μήνα διαφορά από τη στιγμή κιόλας που δεν υπάρχει ούτε οσμή αλλά ούτε και αίμα. Νομίζω ότι με τον φυσιολογικό ορρό κάνεις την καλύτερη δουλειά. Το λέει και εδώ ο χειρουργός μας: http://www.surgeryonline.gr/2567-βοηθεια-με-τισ-αλλαγεσ.html
  7. Βαρβάρα

Βαρβάρα New Member

Ευχαριστώ πολύ:smile: με το betadine ξέρω οτι δεν βοηθάει και πολύ την πληγή να κλείσει γι αυτό και δεν βάζω,είναι αλήθεια?
  8. Kathy

Το Betadine είναι κυρίως για την αποστείρωση της πληγής και γίνεται εντατικά τον πρώτο καιρό και φυσικά οι πληγές χρειάζονται τον χρόνο τους για να επουλωθούν αρκεί να υπάρχει εντατική φροντίδα. Ο γιατρός είναι σαφής στο ότι το καλύτερο πράγμα για μια καλή επούλωση είναι ο φυσιολογικός ορρός. Φυσικά πάντα παρακολουθούμε την πληγή για περίπτωση υποτροπής. Εάν αυτό συμβεί τότε πρέπει άμεσα να εκτιμηθεί απ' τον χειρουργό μας.
  9. tgiannist

tgiannist New Member

Εχω και γω το ιδιο προβλημα. Εγχειριστηκα το Φλεβαρη του 2011 με νυστερι, υποτροπιασε και ξαναεγχειριστηκα με λειζερ το Δεκεμβρη του 2012 (500 ευρω). Ωστωσο ακομα η πληγη δεν εχει κλεισει και εχω και αλλο προβλημα, δεν μου εμπνεει και τοση εμπιστοσυνη ο γιατρος που μου κανε την τελευταια επεμβαση και δεν θελω να τον ξαναεπισκεφτω...Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ακομα αιμορραγει η πληγη...Τι να κανω;
  10. Kathy

Η αιμορραγία μετά από δύο μήνες σίγουρα δεν είναι και τόσο καλό σημάδι και προμηνύει ότι ίσως και να υπάρχει φλεγμονή. Θα πρέπει να σε δει άμεσα χειρουργός και ας είναι και καινούριος αφού ο παλιός δεν σου εμπνέει εμπιστοσύνη γιατί η εμπιστοσύνη στον γιατρό μας είναι το Α και το Ω!
  11. tgiannist

tgiannist New Member

Δεν ξερω που να ψαξω εδω στην Αθηνα καλο χειρουργο, αυτο ειναι το θεμα...:confused:
  12. Kathy

Πάντως αν η κατάστασή σου επείγει τότε ίσως θα πρέπει να πας σε κάποιο εφημερεύον νοσοκομείο για να σε δουν και να σου δώσουν οδηγίες...
  13. tgiannist

tgiannist New Member

Πηγα στο γιατρο μου τελικα και μου πε οτι θα κανω καθαρισμο τη Δευτερα γιατι καποιες τριχες εμποδιζουν την πληγη να κλεισει! Θα μ κανει τοπικη ναρκωση λεει και κραταει 10'...Τι ακριβως ειναι αυτο, μπορειτε να μ εξηγησετε;; Απεκλεισε επισης το ενδεχομενο μολυνσης, υποτροπιασμου (ετσι λεγεται; ) κτλ...

Συγνωμη απο το παιδι που χωθηκα στο τοπικ του, ειλικρινα...
  14. Kathy

Πιθανότατα την πρώτη φορά δεν έγινε σωστός και βαθύς καθαρισμός αλλά σίγουρα δεν φαίνεται να έγινε την δεύτερη! Αν διαβάσεις και προηγούμενα posts θα διαπιστώσεις ότι ο χειρουργός του forum μας κ. Σάμπαλης συστήνει μετά από επέμβαση ριζική αποτρίχωση για την αποφυγή υποτροπής του φαινομένου. Προφανώς ο γιατρός σου τη Δευτέρα θα σου κάνει μία μικρή διάνοιξη για να καθαρίσει την πληγή από τις τρίχες. Αναρωτιέμαι όμως μήπως και αυτό δεν είναι αρκετό και δεν φτάσει ο καθαρισμός σε βάθος και ξαναταλαιπωρηθείς...
    Επίσης δεν θα' πρεπε να ανησυχείς επειδή πήρες μέρος στο topic ενός άλλου μέλους. Στο συγκεκριμένο forum λειτουργούμε σαν μια οικογένεια που βοηθάει ο ένας τον άλλον λέγοντας τις εμπειρίες του και ανταλλάσσοντας απόψεις!
  15. tgiannist

tgiannist New Member

Αρα τι κανω; Παω τη Δευτερα και κανω το σταυρο μου; :eek:
  16. Kathy

Το αν θα πας την Δευτέρα στον συγκεκριμένο γιατρό ή αν θα πάρεις και μια δεύτερη γνώμη είναι καθαρά δικό σου θέμα. Το σίγουρο είναι ότι η πληγή σου με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο θα πρέπει να καθαρίσει και επιτέλους να κλείσει...
  17. Βαρβάρα

Βαρβάρα New Member

Εμένα την δεύτερη φορά μου είπαν να την κάνω με λέιζερ αλλά πήγα πάλι στον ίδιο γιατρό,το μόνο που έχω να κάνω τώρα είναι απλά υπομονή πλέον.Έχω κλείσει 1,5 μήνα περίπου απο την δεύτερη επέμβαση, κι όμως ακόμα βλέπω 1-2 πόντους άνοιγμα που δεν κλείνει ενώ το υπόλοιπο σημείο έχει επουλωθεί,τώρα δεν ξέρω αν είναι καλό η κακό αυτό, πιστεύω όμως πως και η πληγή είναι σε δύσκολο σημείο και θέλει το χρόνο της για να κλείσει.Όσο για την εμπιστοσύνη έχεις δίκιο γιατί και εμένα μου έλεγαν να μην πάω στον ίδιο επειδή μάλλον δεν με καθάρισε καλά αλλά πήγα ξανά με την ελπίδα οτι θα κάνουν καλύτερη δουλειά :rolleyes: Μπορώ να πω οτι είμαι καλύτερα απο την πρώτη φορά και οτι βρίσκω λίγα υγρά στη γάζα αλλά νομίζω πως είναι φυσιολογικό αυτό.
  18. tgiannist

tgiannist New Member

Λοιπον πηγα στο γιατρο και καυτηριασε την περιοχη, στην οποια εβαλε γαζες τις οποιες αποτι καταλαβα μ πε να μην αλλαξω ως την τεταρτη που θα με ξαναδει. Υπαρχει λεει κοκκιωδης ιστος και δεν υπαρχει κινδυνος υποτροπιασμου...Θα χρειαστω ειπε αλλες 3-4 συνεδριες...Την πληγη δεν την καθαρισε, θα την καθαρισει την τεταρτη...Μου πε επισης οτι δεν πρεπει να πεσει νερο στην περιοχη και δεν μ εβαλε περιορισμους στις καθημερινες μ δραστηριοτητες περα απο την αποχη απο τη δουλεια μ...

Τι ακριβως σημαινουν ολα αυτα;
  19. Βαρβάρα

Βαρβάρα New Member

Παρουσίασα 3 αιμορραγίες μέσα σε 1 εβδομάδα πρέπει να ανησυχήσω ε?Ακόμα δεν έχει κλείσει εκείνο το μέρος,βγάζει πολλά υγρά χωρίς πύον, υπάρχει περίπτωση να έχει πάθει φλεγμονή?
  20. Kathy

Αγαπητή Βαρβάρα απ' ότι φαίνεται υπάρχει πρόβλημα και θα πρέπει να εκτιμηθεί άμεσα απ' τον χειρουργό σου. Μην το αμελείς....

Share This Page